‘TRX antrenmanı’ nedir ve kimler tarafından uygulanabilir? – Fit with Beril

TRX, Amerikan Donanması’nın özel kuvvet birimi olan Navy SEALs’in ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş bir antrenman ekipmanıdır. TRX’in yaratıcısı ve kurucusu Randy Hetrick, üniversiteden mezun olduktan sonra 14 yılını Navy SEALs komandosu olarak geçirmiştir. Bu süre zarfında, özel kuvvet biriminin ihtiyaçları doğrultusunda Total Resistance Exercise (TRX) ‘i geliştirmiştir.

Tim Jordan • Personal Trainer Edinburgh • Outdoor Training • TRX • Low Row

TRX Suspension Training,kalın dokuma iplerden oluşan askı sistemiyle oluşturulmuş, egzersizlerin direncini kendi vücut ağırlığımızla uygulamaya yarayan bir kuvvet antrenmanı yöntemidir.

TRX; vücudu multi-planar şekilde (3 farklı düzlemde de) çalıştırabilen, yerçekimine karşı vücut pozisyonunu ve eklem açılarını değiştirerek direncin yoğunluğunun azaltılıp-çoğaltılabildiği, tüm fonksiyonel fitness egzersizlerini uygulamaya imkan tanıyan bir fitness ekipmanıdır.

Bu egzersiz yönetimde, karın kasları her zaman aktif ve tüm vücut kasları uygulanan egzersize yardımcı, yani dahildir. Bu da, uygulanan egzersizler esnasında bize daha fazla kalori harcama imkanı sunar. Trx, kas dayanıklılığını artırırken aynı zamanda kardiyovasküler nitelikte bir antrenman olanağı sunar. En önemli özelliklerinden biri, açık havada da uygulanabilmesidir. Yani çantanıza koyup yeşillik olan, bol oksijenli bir ortamda da antrenmandan alacağınız verimi maksimum seviyeye taşıyabilirsiniz.

TRX Suspension Training başlangıç-orta-ileri düzey tüm fitness seviyelerindeki bireyler, elit sporcular-atletler, branş sporcuları, postüral bozuklukları bulunan bireyler, kendi seviyelerine uygun vücut pozisyonlanması ve egzersizleri belirleyerek yaş sınırlaması olmadan herkes tarafından güvenle uygulanabilir.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam