Toksinlerden arınmanın zahmetsiz yolu: Yaz detoksu için 5 etkili besin

Yaz gelmeden kilolardan hızlıca kurtulmak için yapılan şok diyetleri etkisi anlık ya da günlük olurken, iyileştirici ve etkili detoks uygulamaları ebedi kalır. Vücudun arada bir detoksifiye edilmesinin önemi oldukça fazladır. Vücudunuzun toksinleri temizlemesine yardımcı olmak için mevsimsel detoks gıdalarını diyetinize ekleyebilirsiniz.

Yaz ayları bize, günlük beslenmemize dahil etmek için zahmetsiz, sağlıklı sindirimi teşvik eden bir dizi seçenek sunar. Düzgün çalışan bir sistemin yanı sıra, bu detoks etkili gıdalar, açık, parlak bir cilt görünümü için de faydalıdır.

İşte yaz detoksunuzu planlamak için en iyi yiyecekler:

1. Limon

Detoksu düşündüğümüzde zihin doğal olarak limona yönelir, bu yüzden limon listemizin en üst sırasında yer alıyor. Hoş, keskin tadı ve sunduğu sağlık yararlarının bolluğu nedeniyle yüzyıllardır detoks diyetlerine dahil edilmiştir.

Limon vücut üzerinde alkali bir etkiye sahiptir, bu da detoksu ve temizliği teşvik eder ve vücudun doğal pH dengesini geri kazandırır. Önemli bir C vitamini kaynağı olan limonun antioksidan gücü serbest radikallerle savaşır ve böylece sindirim problemlerini uzaklaştırır . Ayrıca hafif bir doğal diüretiktir, bu da vücudun toksinleri temizlemesine yardımcı olur.

2. Zencefil

Ayurveda ve antik Çin ilaçlarının önemli bir kısmı zencefil köküne dayanır. Zencefil, vücudu temizleme ve bağışıklığı arttırıcı özellikleri ile de  popülerdir. Zencefil tüketimi sindirim sistemini uyarır, atık birikmesini önlemeye ve atılımına  yardımcı olur. Bir antioksidan   merkezi olan bu lezzet verici kök, kabızlığı ve şişkinliği hafifletir.

3. Kırmızı pancar

Bu zengin kırmızı yiyecek, vücut üzerinde detoksifiye edici etkiye sahip olan betalainler adı verilen fitonutrientlerin gücü ile doludur. Karaciğerin toksinleri ve kimyasalları daha etkili bir şekilde temizlemesine yardımcı olur, böylece daha sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eder.

4. Yeşil çay

Yeşil çay içmenin yanı sıra çay poşetleriyle topikal olarak masaj yaparak da cilt üzerindeki faydalarını görebileceğiniz; güçlü bir detoks içeceği ve metabolizma hızlandırıcıdr .

Antioksidanlarla dolu yeşil çay, vücudun detoksifikasyon yeteneğini ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle alkol tüketimi durumunda karaciğer sağlığı için harika bir içecektir.

5. Nane

Mutlak bir yaz favorisi olan nane, sindirim sistemini temizlerken vücudu serinletir, iştahı azaltır. Midede safra akışını iyileştirerek sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır. Nanenin içindeki mentol yağı, hazımsızlığı ve iltihabı hafifleten antiseptik ve antibakteriyel özellikler sunar. Aynı zamanda annenin antioksidan etkisi, serbest radikal hasarını önler, vücudu zinde, taze ve genç tutar.

Lahana, ıspanak, kereviz, elma ve papaya, bu listeye eklenebilecek, detoks etkili diğer besinler arasında sayılabilir.

 

İlginizi çekebilir: Sağlık dolu bir baharat: Karanfilin 5 faydası

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam