Toksik bir ilişki yaşayan arkadaşınıza destek olmak için neler yapabilirsiniz?

Yakın bir arkadaşınız sağlıksız bir romantik ilişki içerisindeyse sık sık size ne cevap vereceğinizi bilemediğiniz sorular soruyor, ilişki tavsiyesi istiyor ya da kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olmanız için soluğu sizin yanınızda alıyor olabilir. Çoğu zaman belki de dinlemekten öte geçemediğiniz, bir türlü ona nasıl yardım edeceğinizi bilemediğiniz zamanlar geçiriyor olmanız da mümkün… Haliyle, sevdiğiniz bir arkadaşınızın içinde bulunduğu toksik ilişki konusunda nasıl bir tavır takınacağınızı bilmemek sizi üzüyor olabilir. Ona nasıl destek vereceğinizden emin olamadığınız için arkadaşınızın üzülmesine seyirci kaldığınızı hissetmeniz belki de sizi yoruyor, yıpratıyor…

Öyleyse, durum çok zor görünse de bir şeyler yapabileceğinizi bilmek içinizi bir nebze olsun rahatlatabilir. Aslında her şey olaylara nasıl yaklaştığınızla ilgili… Sağlıksız bir ilişkisi olan arkadaşınıza yardım etmenin yollarını bulmaya çalışıyorsanız, yapabileceğiniz ve mümkün olduğunca kaçınmanız gereken birçok şey var. Gelin, toksik ilişki yaşayan arkadaşınızla sohbet ederken ona nasıl yaklaşabileceğinize ve kararlarına saygı duyarak onu nasıl destekleyebileceğinize daha yakından bakalım:

İyi bir dinleyici olun

Arkadaşınızın sözlerine müdahale etmeden onu dinlemeniz, kendini güvende ve sıcak bir ortamda hissetmenize yardımcı olabilir. Böylelikle size çekinmeden, korkmadan, endişe duymadan aklından, kalbinden geçenleri anlatabilir. İyi bir dinleyici olun ve onun konuşması için uygun zamanı ve alanı yaratmaya çalışın. Arkadaşınızı ilişkisi ile ilgili konularda terslemeniz, ona ültimatomlar vermeniz, agresif tavırlar sergilemeniz onu sizden uzaklaştırmaktan başka hiçbir işe yaramayabilir. Önemli olan onu konuşma, anlatma ve anlaşılma ihtiyacını karşılayabilecek bir şekilde dinlemektir. Arkadaşınızın konuşmasına izin verin ve kararı ne olursa olsun hem şimdi hem de gelecekte yanlarında olduğunuzu bilmelerini sağlayın. İlişkiyi bırakmaları için onlara baskı yapmayın. Sadece desteğinizi, varlığınızı hissetmesi için orada olun.

Yargılamayın, eleştirmeyin

Arkadaşınız, muhtemelen sizinle konuşurken yaşadığı sorunları, ilişkisindeki problemlerin kaynağını, ona neyin zarar verdiğini zaten biliyor. Buna nedenle tek ihtiyacı onu dinleyecek ve anlayacak birinin olması, yani ona yanlış olan ve bildiği şeyleri tekrar edecek biri değil. Sizinle paylaştıklarından dolayı onu yargılamanız sadece daha zor anlar yaşanmasına ve aranızdaki iletişimin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Onu yargılamadan, suçlamadan, eleştirmeden yalnızca sözlerine ve duygularına kulak verin. Sevdiğiniz birinin acı çekiyor olmasına, yıpranmasına, yaşadığı üzücü deneyimlere tanık olmak çok zor olsa da sizin iyi niyetle bile olsa onu yargılamanız olumlu herhangi bir sonuç doğuramaz.

Odağınızı kaybetmeyin

Hiç kimse, özellikle de ilişkileri söz konusu olduğunda arkadaşları tarafından saldırıya uğramak istemez. Bu nedenle arkadaşınızı çok sevdiğiniz için onun yanında olduğunuzu ve ona ne kadar değer verdiğinizi hissettirmeniz gerekir. Odak noktanızı arkadaşınıza ve partnerinin davranışlarının, sözlerinin onu nasıl etkilediğine yoğunlaştırmanız aranızdaki bağı güçlendirmenize yardımcı olabilir. “Partnerin neden böyle yapıyor, nasıl sana böyle davranır, sözleri çok kötü…” gibi söylemlerden kaçınarak sadece arkadaşınızın nasıl hissettiğini onu sorabilir, onu konuşmaya, açık olmaya davet edebilirsiniz.

Kontrolün sizde olmadığını unutmayın

Arkadaşınız, kendi için en iyi olanı da ilişkisi hakkında nasıl bir yol izlemesi, hangi adımları atması gerektiğini de en iyisi kendisi bilir. Bir ilişkide gerçekten neler olup bittiğini, içindeki insanlar dışında kimsenin ‘tam anlamıyla’ bilemeyeceğini unutmayın. Arkadaşınız partneriyle yaşadığı her küçük yakınmayı dile getirse bile, sizinle paylaşmadığı pek çok güzel an olabilir. “Bu duruma göz yumamazsın, kesinlikle ayrılmalısın, bunu yapmasına izin veremezsin, onu terk etmelisin…” ve benzeri cümleler yapıcı bir iletişim kurmanızı engelleyebilir. Onun ilişkisindeki karar mekanizması siz olamazsınız, kontrolün sadece arkadaşınızda ve partnerinde olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Partnerine sinirlenip, arkadaşınızı üzdüğü için kızgınlığınızı dile getirmek yerine arkadaşınızın ilişkisini yönetebileceğine güvenmeniz en doğru seçenek olabilir.

Orada olduğunuzu hissettirin

Arkadaşınızın ilişkisindeki problemleri sizinle paylaşmaya karar vermesi zaman alabilir. Eğer bir adım atmaya karar verirse, ihtiyaç duyduğunda yanında olacağınızı hissettirmeniz sizinle açık yüreklilikle konuşması için uygun ortamı hazırlayabilir. Sizden yardım istiyorsa ona doğru kaynakları ve bilgileri sunmanız, dayanışma içinde olduğunuzu fark etmesini sağlayabilir. Eğer bir çıkış yolu arıyorsa arkadaşınıza yol gösterebilir, adımlarını planlarken destek olabilirsiniz. Ancak size sormadığı, danışmadığı konularda fikrinizi beyan etmeniz ya da anlatmaktan kaçındığı konular için onu zorlamanız ilişkinizi zedeleyebilir.

Arkadaşınızın ‘siz’ olmadığını kabul edin

Size çok yanlış gelen ya da asla kabul edemeyeceğiniz bir durum, arkadaşınız için aynı anlamı ifade etmiyor olabilir. Arkadaşınızın partneri sizin sevmediğiniz kişisel özelliklere sahip olsa bile bu, arkadaşınızın da o özellikleri sevmemesi gerek demek değil. Bazen, farkında olmadan kendi standartlarımızı arkadaşlarımıza yansıtıyor olabiliriz, ancak ne kadar iyi niyetli olsak da bunu yaptığımızda karşı tarafı incitme ihtimalimiz çok yüksek. O nedenle, arkadaşınızın sizinle aynı değer yargılara sahip olmadığını kabul ederek konuşmalarınızı sürdürmeniz kendini daha iyi, güvenli bir ortamda hissetmesine yardımcı olabilir.

Arkadaşınızı çok sevdiğinizi ve hem kendisi hem de ilişkisi için en iyi olanı yapabileceğini unutmayın. Kararlarına ve seçimlerine saygı gösterin, müdahale etmeyin. Sadece ihtiyacı olduğunda yanında olduğunuzu ve ona destek olmak için elinizden geleni yapabileceğinizi hissettirin, yeter. Eğer toksik bir ilişkiden çok daha ciddi sıkıntılarının olduğunu ve fiziksel, duygusal veya psikolojik istismara maruz kaldığını ancak uzaklaşmak istese de bir türlü kurtulmak için ne yapacağını bilmediğinden size danıştığından eminseniz o zaman gerekli tedbirlerin alınması ve çıkış yolunun bulunması için tüm imkanlarınızla destek verebilirsiniz.

Kaynak: bustle, mindbodygreen, marriage

İlginizi çekebilir: Kişisel bağımsızlığınızı kazanmak için hayatınızın kontrolünü ele almanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!