Tırnak yeme alışkanlığının önüne nasıl geçebiliriz?

Hemen hemen herkesin hayatında bir kez tırnak yediği an vardır. Belki sıkıcı bir dersin ortasında, mentorunuzla kariyer değiştirme planları yaparken ya da sevdiğiniz bir korku filminin en korkunç sahnesinde kendinizi tırnağınızı yerken bulabilirsiniz.

Tırnak yeme alışkanlığı sıklıkla çocuklukta başlar. Araştırmalar gösteriyor ki, çocukların %60’ı ve gençlerin de %45’i tırnaklarını yiyor. Birçok yetişkin ve çocuk bunu bilinçsizce yapıyor, çünkü tırnak yemek bir alışkanlığa dönüşmüş durumda. Tırnak yeme problemini, ara sıra ortaya çıkan alışkanlıktan ciddi sağlık problemine doğru sıralayabiliriz.

İlgili yazı: Çocuklarda tırnak yeme davranışı

Neden tırnaklarımızı kemiririz?

tırnak yeme
İnsanların birçoğu tırnak yeme alışkanlığının nedenini can sıkıntısı ve strese bağlıyorlar.

İnsanların çoğu stres ve can sıkıntısını bu konudaki en önemli 2 unsur olarak görüyor. Bu alışkanlık endişeyi gidermeye yardımcı olup, zihin o anda ilgisini kaybettiğinde vücudun en azından bir bölümünü meşgul ediyor. Hüsran ve yalnızlık da tırnak yeme konusunda diğer duygusal tetikleyiciler olarak görülüyor. Bazı araştırmalar, genlerin de tırnak yeme konusunda belirleyici rol oynadığını belirtiyor. Ellerini sürekli olarak yıkayan ya da zorlayıcı olarak kapının kilidini kontrol eden insanların davranışıyla tırnak yeme davranışı aynı spektrumda bulunuyor.

Tırnaklarını yiyen çocukların birçoğunda aynı zamanda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, aksilik hastalığı, ayrılma kaygısı bozukluğu ve yatağını ıslatma problemleri bulunuyor. Düzenli olarak tırnak yeme tırnaklara ciddi zararlar verirken, tırnağı çevreleyen deri kendi kendini yaralamaya benzeyen bir hal alıyor, aynı parmağınızı kestiğinizde olduğu gibi.

Düzenli tırnak yediğinizde karşılaşacağınız problemler

Tırnak yemenin hem fiziksel hem de duygusal sonuçları bulunmaktadır. Düzenli olarak tırnaklarınızı ve üst derinizi yediğinizde parmaklarınız kızarır ve ağrı hissedersiniz. Tırnağınızı çevreleyen deri kanayıp iltihaplanabilir. Bakteri ve virüsler parmaklarınızdan yüzünüze ve dudağınıza geçerek enfeksiyon kapmanıza neden olabilir.

Tırnak yemek dişleriniz için de oldukça zararlıdır. Dişlerinizin formunu bozar ve zayıflatır. Yenmiş tırnaklarınız utanç verici bir görünüme sebebiyet vermektedir. Ayrıca stres ve endişenizi gidermeye de yardımcı olmaz.

Tırnak yeme tedavisi

Birçok genç tırnaklarını yiyerek büyüyor; fakat bu sorunu yaşayan ergenler ve yetişkinler için kanıtlanmış bazı teknikler mevcut:

  • Tırnaklarınıza acı oje sürün. Acı ojenin çirkin tadı sizi tırnaklarınızı yemek konusunda bir kez daha düşündürecektir. Bu tekniği çocuklarınızda da uygulayabilirsiniz.
  • Tırnaklarınızı kısa tutun Böylece yiyebileceğiniz çok fazla tırnak olmayacaktır.
  • Düzenli manikür yaptırın. Eğer tırnaklarınızın güzel görünmesi için para harcarsanız, tırnak yemek konusunda daha az hevesli olursunuz.
manikür
Düzenli manikür yaptırarak tırnak yeme alışkanlığınızın önüne geçebilirsiniz.
  • Stresinizi yenmek için alternatif yollar bulmaya çalışın. Yoga, meditasyon, nefes egzersizi yapabilir veya stres topunu deneyebilirsiniz.
  • Bileğinize lastik takın ve canınız her tırnak yemek istediğinde onu çekin.
  • Eğer bu tekniklerden hiçbiri işe yaramadıysa, eldiven veya yara bandı takarak tırnak yemeyi sizin için imkansız hale getirebilirsiniz

Eğer tırnak yeme sorununuz anksiyete ve stresle birlikte devam ediyorsa bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Bu önemli psikolojik bir problemin işareti olabilir.

Kaynak:

webmd.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!