Tip 2 diyabet hastalarının yaşam kalitesini artıracak 5 mucizevi besin

Yediğiniz besinler; kalori, yağ, protein ve karbonhidratın ötesinde sağlığınızı iyileştirmek için yardım eden genellikle fark edilmeyen destekçilerdir. Tip 2 diyabet hastalarının yaşam kalitesini artıracak besinleri, sevgili Uplifers okuyucularım için listeledim.

1) Chia tohumu

Chia tohumu; lif, protein ve omega-3 yağ asitleri içerir. Tip 2 diyabetliler için ideal bir besindir; çünkü herhangi bir yemeğin glisemik yükünü düşürür, kan şekerini dengeler ve tokluk hissi oluşturur. Kahvaltı menünüze chia tohumunu da eklerseniz tüm gün tok hissedebilirsiniz. Chia tohumunun içeriğindeki lif, çözünür liftir. Çözünür lifler su ile etkileşime girdiği zaman jel oluşturur. Sütlü tatlılarda un ve nişasta yerine, chia tohumu kullanarak glisemik indeksi düşük bir tatlı hazırlayabilirsiniz.

chia tohumu

2) Vahşi somon

Somon, antienflamatuvar kaynağı olan omega-3 yağ asitlerinden oldukça zengindir. Vahşi ve çiftlik somon balığının yağ asitlerinde farklılıklar vardır. Bunun nedeni ise, balıkların beslenmesiyle ilişkilidir. Vahşi somon, küçük balıklarla beslenir ve soğuk sularda yaşar. Bu tarz bir beslenme, antienflamatuvar omega-3 yağ asitlerinin oluşumunu sağlamaktadır. Çiftlik balıklarında ise, kalıcı organik kirleticiler ve antibiyotik 10 kat daha fazladır.

somon

3) Elma sirkesi

Elma sirkesi genelde salata sosu olarak tüketilir. Sirke içeriğindeki asetik asit, tip 2 diyabet hastaları için birçok yararlı etkilere sahiptir. Gastrik boşalmayı en aza indirger ve bu da glikozun kana geçişini yavaşlatır. Yani kan şekeri seviyeniz düzenli bir aralıkta seyreder. Sirke aynı zamanda, tokluğu da artırmaktadır.

elma sirkesi

4) Tarçın

Tarçının tip 2 diyabetli kişilerde, serum kan glikoz seviyelerini düşürdüğü araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tarçın hem yemek öncesinde (açlık durumunda) hem de yemek sonrası (tokluk durumunda) kan şekeri seviyelerini düşürür. İçeriğindeki yüksek polifenoller sağlığınız ile ilgili oluşabilecek komplikasyonları önlemenize yardımcı olabilir.

tarçın

5) Mercimek

Mercimek, içeriğindeki besinler açısından mükemmel bir denge sağlamaktadır. Çünkü; demir, folat, diğer B vitaminleri, protein ve lif oranı yüksek kompleks karbonhidrat yönünden
oldukça zengindir. En güzel yanı ise pişirmek için çok yönlü olmasıdır. Çorba, salata, köfte, pilav, yemek, meze ve tatlılarda farklı yemek çeşitlerinde kullanılabilir.

mercimek

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam