Temkinli olmakla kontrolü sağlamak ne kadar mümkün?

Geleceği kontrol etmek ve karşımıza planlamadığımız bir şey çıkmasını önlemek için türlü türlü planlar yapsak da, ön göremeyeceğimiz, beklediğimiz gibi gitmeyecek olan ve planladıklarımız dışında kalacak olan pek çok farklı etken karşımıza çıkabilir.

Aşırı temkinli olmak, çoğu zaman var olmayan olasılıkları yaratmaktır.
Aşırı temkinli olmak, çoğu zaman var olmayan olasılıkları yaratmaktır.

Hiçbir zaman tam olarak ne yaşayacağımızı bilmemiz mümkün değildir. Bu yüzden geleceğe yönelik hiçbir plan mükemmel olamaz. Bunun farkında olmanıza rağmen endişelenmek ve plan yapmaktan geri duramıyorsanız, mükemmeliyetçi bir kişilik yapınız olması kuvvetle muhtemel.

Bilinmezlik ve kaygılar

Gelecek bilinmezlik barındırır. Kişiyi kontrol etmeye iten de bu bilinmezliğin getirdiği kaygıdır aslında. Bu kadar bilinmezliği kontrol etmeye çalışmaya enerji harcamak yerine, enerjimizi bazı şeyleri kontrol edemeyeceğimizi kabul etmeye harcamak, ruh sağlığımız için çok önemlidir.

Temkinli olma isteğinin olası sonuçları

Fazlasıyla endişelenmenin ve her zaman temkinli olmaya çalışmanın, kendimizi gelecekte olabilecek olumsuzluklardan koruyacağına inanmak, hiç gerçek olmayacak bir şeye inanmaktır. Bu yüzden kendimizi istemediğimiz sonuçlardan korumaya çalışırken, gönderdiğimiz sinyaller dolayısıyla tam da istemediğimiz durumu kendimizi yaratabiliriz.

Kontrol sağlama isteği, azaltmayı dilediğiniz stresinizi artırabilir.
Kontrol sağlama isteği, azaltmayı dilediğiniz stresinizi artırabilir.

Ne yapılabilir?

Bunu engellemek için, kendinize o an değiştirebileceğiniz bir şey olup olmadığını sorabilir, sonrasında ise 5 dakika meditasyon yaparak zihninizi boşaltabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam