Teknoloji yaşadığımız ilişkileri nasıl etkiliyor?

Uygulamalar, mesajlar ve hatta fotoğraflar ilişkilerinizi olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Yeryüzünde en çok sevdiği insandan (muhtemelen bu kişi, partneriniz ya da eşinizdir) uzakta bir ay geçirmeye herkes katlanamaz, ancak kimimiz için bu kaçınılmazdır. Örneğin, iş veya okul ile ilgili sebeplerden dolayı partnerinizden dört hafta ayrı geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda partneriniz işleriyle oldukça meşgul olabilir.

Zamanınızı ayrı geçirmenizin önemli bir nedeni telefonda yüz yüze görüşmekten hoşlanmanız olabilir. Partnerinize dokunmak ve fiziksel temas sağlıklı bir ilişkinin elbette olmazsa olmazlarındandır. Ancak bunun yanı sıra; aranızda zaman farklı olsa bile, onunla öğününüzü paylaşıp normalde olduğu kadar sık konuşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Düzenli olarak mesajlaşmanız da mümkün. Konuşurken yüz yüze görüşebilmek bir telefon konuşmasından daha iyi olacaktır, böylece partnerinizin neler yaptığına dair daha kapsamlı bir fikriniz olur.

skype çfiftler

Onu özlerseniz bile teknoloji aranızdaki mesafeleri yok edecektir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Pew araştırmasına göre on yıl veya daha kısa süredir birlikte olan çiftler partnerleriyle görüşmek, ilişkilerindeki iletişimi sağlamak için flört hizmetlerinden veya İnternetten daha fazla yararlanıyor. Sizin de ilişkinizde hiç şüphesiz internet önemli bir yere sahip; internet sayesinde partnerinizle olan ilişkiniz sıcaklığını koruyor.

“Bazı çiftler ise çizelgelerini koordine etmek ya da sosyal medya hesaplarını paylaşmak için online takvimler kullanıyor. Ancak burada, uzun ve kısa vadede gruplar arasında yaşa bağlı olarak birtakım farkılıklar olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Yeni bir platformda ya da teknolojik alet ile görüşürken hâlihazırda beraber olan bir çift birbirine daha fazla kenetlenip, bir birlik olarak hareket ederken; kendi mevcut hesaplarıyla ve profilleriyle bir ilişkiye başlayan kişiler söz konusu hesapları ve profilleri ayrı ayrı, bireysel olarak kullanma eğiliminde.

kalp

Kimi zaman ise kullandığımız teknoloji ilişkimizdeki değişiklikleri açığa çıkarabilir. Mesela, ilişkiniz boyunca cep telefonu mesajlarınızın nasıl değiştiğini hiç fark ettiniz mi?

Megan Garber, The Atlantic’te yayınlanan yazısında verdiği bir örnekle, bir çiftin birbirlerine gönderdiği mesajların zamanla nasıl değiştiğini ele alıyor.

“Merhaba tatlım” diye başlayan mesajlar zamanla “Tamam, idare eder”e dönüşüyor. O sihirli “aşk” sözcüğü daha az kullanılır hale geliyor. Bu durum olumsuz olarak algılanabilir. Ancak, zamanla değişen şey, çiftlerin mesajlaşmayı ilişkilerine güç katmak için kullanmak yerine daha lojistik bir gereç olarak kullanmaya başlaması. Elbette, birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini yine söyleyebilirler. Ancak mesajlaşmak; çizelgelerini oluşturmak ya da öğünlerini planlamak gibi diğer şeyleri kolaylaştırıyor.

Bir çiftin mesajları üzerinden yapılan analizin sonuçları oldukça şaşırtıcı ve nelerin değişmediğini görmek bakımından önemli. Garber, “İlişkinizde durum ne olursa olsun sıklık bakımından pek fazla değişmeyen ve atıfta bulunulan iki şey ‘ev’ ve ‘akşam yemeği’”, diye belirtiyor. Çiftler için bu iki kelime, ilişkilerinin ilk yılında olduğundan daha farklı bağlamlarda kendine yer buldu. “Ev” sözcüğü çiftin paylaştığı eve atfen kullanılırken, “akşam yemeği” ifadesi “eğer istersen”den “nerede, ne zaman”a dönüşüyor.

Pekiyi, teknoloji ilişkinizi olumlu – ya da olumsuz – olarak mı etkiledi dersiniz?

Kaynak: Mother Nature Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!