Tatil dönemini daha farkında ve anda yaşayarak geçirmenin 4 yolu

Temmuz ayına girmişken sene boyunca, hatta iki seneden beri beklenen tatil planları gerçekleşmeye başladı. Biliyorum ki iki yıldır bu kadar serbest bir yaz geçirmedin. O yüzden bol bol sosyalleşme peşindesin. Ofisten arkadaşlarınla buluşmaya, aile görüşmesinden tatile hızlı geçişler yaparken durup dinlenmeyi atlayabilirsin. Kendine zaman ayırmayı ihmal ettikçe ve odağını hep dışarı çevirdikçe farkında olmadan fiziken ve zihnen yorulabilirsin.

Tatil dönemini daha farkında ve anda yaşayarak geçirmen için farklı yollar derledim…

1. Evde kalabalık ortamdayken

Belki ailenle yazlıktasın, belki arkadaşlarınla ortak tatil evinde kalıyorsunuz. Evde bir şekilde kalabalık ortamdaysan sürekli iletişimde olmak, aktiviteleri birlikte yapmak keyifli olduğu kadar, dengesi bozulduğunda yorucu hale gelebilir. Kendine gün içinde özel zamanlar yaratarak dengeni bulabilirsin. 5 dakika da olsa tek başına oturmak, bahçede kitabını okumak, meditasyon yapmak, müzik dinlemek sana destek olacaktır. Bunun için gün içinde belirli bir zaman seçebilir (yemek öncesi/sonrası, erken kalktığında, akşam yatmadan vb.) ve ev halkının seni bu süre boyunca rahatsız etmemesi konusunda ricada bulunabilirsin.

2. Dışarıda kalabalık ortamdayken

Belki sahilde, belki pikniktesiniz. Denize birlikte giriyor, yemeği beraber hazırlıyorken ara verip kendine zaman ayırabilirsin. Bu molada tek başına yüzerek dikkatini sadece denize ve deniz yüzeyindeki ışık dansına getirebilir, tek başına kısa bir yürüyüş yaparak doğayı keşfedebilir, nefes egzersiziyle temiz havanın seni dinginleştirmesine alan açabilirsin.

3. Buluşmalarının arasında

Yazın tadını çıkarayım derken bir plandan ötekine mi koşuyorsun? Bunların arasında bir boşluk yaratarak ajandanı gözden geçir. Hepsini gerçekten aynı gün yapman gerekiyor mu, yoksa başka güne aktarıp biraz dinlenebilir misin? Gerçekten o buluşmaya gitmek istiyor musun, yoksa ayıp olmasın diye zoraki mi katılacaksın? Bu şekilde gününü ne ile doldurduğuna farkındalığını getir. Buluşmaların sonrasında o kişilerle, o aktiviteleri yaparken eğlendin mi, nasıl hissediyorsun gibi sende yarattığı hislere dikkatini getirerek sana iyi gelip gelmediğini gözlemle.

4. Tüm bu molalarda katıl: Mindfulness Temelli Yoga ve Meditasyon-Temmuz Programı

Yaz tatilinde de olsan başkalarına zaman ayırırken kendine de ayırmayı unutma. Yaz modunda olanlar için çok uygun online bir program hazırladım. Her hafta bir saatlik mindfulness temelli yoga dersimiz ve yarım saatlik meditasyon dersimiz olacak. Dört hafta boyunca birlikte pratik yapacağız. Eğer planın çıkarsa üzülmene de gerek yok! Derslerin kaydı bir hafta boyunca aktif kalacak. İster ders telafisi için ister hafta boyunca verdiğin molalarda tekrar etmek için defalarca izleyebileceksin. Böylece tatilinin içinde kolaylıkla kendine özel zaman yaratabileceksin. Tatilde de olsan mindfulness’ı pratik ederek yaz dönemini daha farkında ve anda yaşayarak geçirebilirsin.

Mindfulness Temelli Yoga ve Meditasyon-Temmuz Programı Detayları

Aylık Program: 13 Temmuz-4 Ağustos (Zoom)
Her Çarşamba 07:00-08:00: Mindfulness Temelli Yoga Dersi
Her Perşembe 20:30-21:00: Mindfulness Meditasyonu
Mindfulness Temelli Yoga Dersi: Sakin yoga akışları ve yin yoga pozları ile birlikte; mindful olma halini destekleyecek nefes ve meditasyon çalışmalarını içerir.
Mindfulness Meditasyonu: Kolay/kısa esneme hareketleri ve çeşitli mindfulness meditasyonlarını içerir.
Erken Kayıt Avantajı: 7 Temmuz Perşembe’ye kadar

Detaylı bilgi ve kayıt için @sibelsibel Instagram hesabımdan mesaj at.

Keyifli ve kendine de zaman ayırabildiğin bir tatil dönemi dilerim!

İlginizi çekebilir: Hayatını nasıl yaşayacağını seçebilirsin: Seçimlerin gücü

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam