Tasarımın dili: Paper Print Etc.

Mottoları ve çizimleri ile ilham dolu köşeler yaratan Paper Print Etc., iki grafik tasarımcının ilham dolu dünyası ile hayat buluyor. Evde ya da ofiste ‘Beni anlatan bir köşem olsun.’ diyenler için özel alternatifler sunuyorlar. Sevgili Uplifers okuyucularımız için, Tuğba ve Volkan’a ilhamlarını ve tasarım hikayelerini sorduk.

paper print etc kurucular

Kimdir Paper Print Etc.? İksiri nerde saklıdır?

2 grafik tasarımcı kişiliğin bir araya gelip kurduğu, tasarım dili olarak tipografi ve illustrasyonun yoğun olarak kullanıldığı, şimdilik poster ve defter üretimlerinin yapıldığı, karizmatik, eğlenceli, tarz sahibi siyah ve beyaza aşık, salt tasarımı ortaya koyan bir oluşumdur. Tasarımlarımızı sevdiğimiz materyallerle bir araya getirmek en sevdiğimiz uğraşımızdır.

paper print etc 1

Bütün tasarımcıların birbirinden bağımsız tasarımlar yaptıklarını düşünürsek, doğal olarak bir diğer tasarımcıdan ayrışmış oluyoruz. Ama en belirgin farkımız, tasarımlarımızın bir duyguya düşünceye hitap ediyor oluşları. Baktığınızda sizinle konuşuyor, bir şey söylüyor ve size bir mesaj iletiyor.

Tasarım yapmaya nasıl başladınız?

Tuğba: İlk okuldayken izlediğim çizgi film karakterlerinden çok etkilenip onları taklit etmeye çalışmamla başladı. Bu çizgisel deneyimler, büyüyünce ne olacaksın sorusuna ressam olacağım dememle pekişti. Tabi bu ilkokul yıllarında bir heves olarak kalmadı. Lise ve üniversite eğitimimi grafik tasarım üzerine aldım. Ressam olamadım belki ama tasarımcı oldum. Bununla da avunabilirim.

paper print kolaj 1

Volkan: Çok küçük yaşlarda her şeyi görsel düşünüp, görsel hayal ediyordum. Tipografiler, logolar, renkler ve tasarımların bende yarattığı his her zaman ilgimi çekmişti. Bu ilgim zamanla bir şeyler çizmeye, güzel sanatlara ve grafik tasarıma dönüştü.

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? Gün içindeki en büyük motivasyon kaynağınız nedir?

Tuğba: Kesinlikle dinlenmiş bir vaziyette uyanmak o güne güzel başlama sebebim. Sonrasında tabi ki, keyifle yapılan kahvaltının ardından güne yeni bir tasarım yapma heyecanı ile devam etmek. Sanıyorum gezdiğim sitelerde gördüğüm tasarımlar bu işin sınırının olmadığını bana tekrar tekrar hatırlatıyor; bir yandan da bana ilham olan binlerce güzel ve çirkin işler…

paper print kolaj

Volkan: İyi bir gün, gözümüzü açtığımız anda görsellikle başlıyor. Uyandığımız anda zihnimizde hayal ettiğimiz şeyleri düşünmeye geliştirmeye çalışıyoruz. Ve tabii nefis bir kahve ve ona eşlik eden güzel bir müzik. En önemlisi de gün ışığı. Işığın verdiği enerji iyi bir motivasyona, motivasyonda keyifli tasarımlara dönüşüyor.

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurt dışında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir?

Öncelikle bir hikayesi, tasarımınızı dayandırabileceğiniz bir temeli olmalı. Kaygılardan arınmış ve sadelik kokmalı. Sonrasında zaten bilmeniz gereken belli başlı kuralları takip ettiğinizde, istemediğiniz kadar özgür bir alanda çalışıyorsunuz. Tasarımınız bittiğinde ortaya çıkan sonuç sizi mutlu edebilmeli.

paper print 2

Takip ettiğimiz ve bizi beslediğini düşündüğümüz çok kaynak var aslında. Yurtdışında bir ülke, bir şehir; sokakları, tarihleri, sanatsal duruşları bize her zaman ilham veriyor. Bazen Norveç’teki Fjordlar, bazen İtalya’nın sıcak ve tarih kokan sokakları. Novum ve Archive dergilerinin sıkı takipçileriyiz.

Geleceğe dair sizi heyecanlandıran projeleriniz neler?

Gelecek kelimesi bile bizi heyecanlandırmaya yetiyor aslında. Markamız, yeni olmasına rağmen çok dikkat çekiyor. Bu da bizi başka yönlere doğru itiyor.

paper kolaj son
Yakın gelecekteki projelerimiz mümkün olduğunda tasarımcılar için düzenlenen etkinliklere katılmak, daha çok insana ulaşıp kendimizi birebir tanıtma fırsatı bulmak. Onun dışında uzak gelecek için, hayalini kurduğumuz projemiz kendi serigrafi baskılarımızı yapabildiğimiz bir düzene geçmek ve ürünlerimizi doğrudan alıcıyla buluşturabileceğimiz butik bir tasarım dükkanı açmak.

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam