Başarılarıyla insanlığa ilham veren, tarihe adını yazdırmış kadınlar

İnsanlık tarihi ekonomi, politika, sosyal bilimler, tıp, matematik, moda ve daha pek çok alanda başarılı kadınların hikayeleriyle dolu. Ancak maalesef günümüzün erkek egemen toplumlarında bu kadınların başarıları unutuluyor, hatırlanmıyor veya önemsenmiyor. Gelin, Kadınlar Günü yaklaşırken tarihe adını yazdırmış başarılı kadınları hatırlayalım:

1. Kleopatra

Erkek egemenliğinin hakim olduğu o dönemde bir kadının özgürlük, güç ve kararlılığın temsili olması oldukça enteresan gelebilir. Kleopatra M.Ö. 30 yılında ölmüş olmasına rağmen, bin yıllar sonra hala bizleri büyülüyor. Efsanelere konu olan güzelliği ise gücünün temelini oluşturan unsurlardan biriydi. Ancak onun güzelliğini, bugünkü Hollywood yıldızlarının güzelliği gibi algılamamak lazım. Onunkisi daha çok cazibe ve zekasıyla karşısındakileri diz çökmeye ikna edecek bir güzellikti.

Elizabeth Taylor Kleopatra rolünde Kaynak: Marie Claire
2. Mary Wollstonecraft

Bugün feminist düşünce günlük hayatın normları arasında gösteriliyorsa, bunu bir bakıma Mary Wollstonecraft’a borçluyuz. Wollstonecraft’ın 1792’de yayımladığı “Kadın Hakları Savunması” feminist düşüncenin ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bugün bile bazı toplumlarda kadın erkek eşitliğinden bahsetmek imkansızken, bunu 1700’lerin sonlarında yapan bir kadını gerçek bir devrimci olarak görmek yanlış olmaz.

Kaynak: Marie Claire
3. Edith Cavell

Vatana ihanetle suçlanan ve 49 yaşında öldürülen Edith Cavell’in cesareti, hayatına mal oldu. Hemşire olan Cavell, çalıştığı Kızılhaç hastanesinde 1. Dünya Savaşı sırasında ayrım yapmadan her iki taraftan da yaralı askerleri tedavi etmeye çalıştı. Onu meşhur sözü “Kurtarılması gereken hayatlar olduğu zaman kendimi durduramam” sözüyle hatırlıyoruz.

Kaynak: Marie Claire
4. Marie Curie

1903 ve 1911’de olmak üzere iki defa Nobel Ödülü kazanan Marie Curie, x-ray teknolojinin tıp biliminde kullanımının önünü açan buluşlarıyla değil, erkek meslektaşlarına karşı gösterdiği kararlılıkla da adını tarihe yazdırmış bir isim.

Kaynak: Marie Claire
5. Coco Chanel

Kişisel hayatı ve kariyeriyle cinsiyet normlarını değişime zorlayan Coco Chanel, aynı zamanda kadınların da erkeklerinki gibi kıyafetler giyebileceğini gösteren isim oldu. Geleneksel kadınsı görünümün aksine pantolonlar, erkeksi ceketler onunla birlikte moda ikonu haline geldi.

Kaynak: Marie Claire
6. Florence Nightingale

Anne ve babasının karşı çıkmalarına rağmen hemşire olan Florence Nightingale, 1853’te Kırım Savaşı patlak verdiğinde 38 hemşireyle birlikte Osmanlı Devleti’nin askeri hastanesine sığındı ve böylelikle tarihte bir ilk yaşandı. Florence Nightingale’in askeri hastanelerde hemşirelik hizmetlerinin iyileştirilmesi yönündeki kampanyası, onu bu konuda bir kitap yazmaya itti. 1859’da çıkan kitap, bugün hala kitapçılarda satılıyor.

Kaynak: Marie Claire
7. Frida Kahlo

Frida’yı anlamak için öncelikle onun acılarını anlamak lazım. Travmalarla geçen bir hayatın ardından Frida Kahlo kendi içindeki gerçekleri resmetmiş bir isim. Eşi Diego Rivera bir keresinde “Şimdiye kadar hiö kimse tuval üzerine bu kadar acıklı şeyler resmetmemişti” demişti. Frida ise “Kendi gerçekliğimi resmediyorum” diye anlatmıştı. Frida Kahlo hem korkusuz hem de kadınların içlerindeki çelişkileri tuvale aktarabilmiş bir isim.

Kaynak: Marie Claire
8. Valentina Tereshkova

Sovyetler Birliği’nde bir tekstil işçisi olarak yaşayan Valentina Tereshkova, 1963 yılında uzaya giden ilk kadın oldu. Dünyanın yörüngesinde tam 48 defa dönerek, kendisinden önce dünyanın etrafında toplamda 36 defa dönen 4 Amerikalı astronotu geride bıraktı. Ayrıca, kendisinden önceki Amerikalı astronotların toplam geçirdiği uçuş süresinden daha fazla süre geçirdi. Üstelik tüm bunları yaparken sadece 26 yaşındaydı.

Kaynak: Marie Claire

Kaynaklar:
Marie Claire
Wonderslist

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!