Tanzanya’da zor şartlar altında yaşayan albino çocuklar için farkındalık yaratan fotoğraflar: “Aynı Güneşin Altında”

Eğer Tanzanya’da yaşayan albino bir çocuksanız, size “şeytan” gözüyle bakılma ihtimali oldukça yüksek. Albino olan insanları öldürmenin “şans” getireceğine inanıldığından beri, Tanzanya’da albino çocuk öldürenlere “ödül” bile veriliyor. Albino insanlara dair ortaya atılan batıl inançlar hızla yayılırken, ülkede albino çocuk doğuran kadınlara, bebeklerini doğum sırasında öldürmeleri söyleniyor. Eğer anne bebeğini öldürmeyi reddederse, çocukla anne toplumdan sonsuza dek dışlanıyor.

Tanzanya’da yaşayan albino bir çocuksanız, toplumdan ve toplumsal haklardan mahrum bırakılıyorsunuz, insanlar sizin şeytan olduğunuza inanıyor ve varlığınız “lanetli” olarak nitelendiriliyor. Yani sonsuza kadar içinizde giderek büyüyen bir korkuyla yaşamak zorunda bırakılıyorsunuz. Ne dersiniz, oldukça üzücü bir durum değil mi?

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, ciltlerinde ve gözlerinde koruyucu pigmentler olmadığından albino çocuklar, Afrika güneşinin tüm zararlı etkilerine maruz kalıyor ve derilerinde sonu kansere kadar giden 1. dereceden yanıklar oluşuyor.

Ödüllü Hollandalı fotoğrafçı Marinka Masséus en son projesi “Under the Same Sun” (Aynı Güneşin Altında) isimli fotoğraf serisiyle Tanzanya’da kötü şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye devam eden albino çocukları fotoğrafladı. Sanatçı bu projeyle, albino insanların toplumda kabul görmeleri için evrensel bir farkındalık yaratmayı amaçladığını söyledi. 

İşte Marinka Masséus’un Tanzanya’da yaşayan albino çocukların durumlarına farkındalık yaratmak için çektiği birbirinden büyüleyici fotoğraflar.

Kaynaklar:
boredpanda.com
marinkamasseus.com