Sutyen takmamanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları

Neredeyse bütün kadınların hemfikir olduğu bir şey varsa, o da uzun ve yorucu bir günün ardından eve ulaştığınızda sutyeninizi çıkarmanın verdiği rahatlığın paha biçilemez bir his olduğudur. Kalitesi ve şekli ne olursa olsun hiçbir sutyen, sutyensizliğin sağladığı rahatlığı veremez. Peki sutyen takmadığınızda nelerin olabileceğini hiç merak ettiniz mi? Evet, gün boyu, hatta dışarı çıkarken bile sutyen takmamaktan bahsediyoruz. Aslında bunun sıra dışı bir eylem olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Hatta bunun için dünya genelinde belirlenmiş bir gün bile var.

Uzun bir süre önce Ekim ayı, meme kanseri için farkındalık ayı olarak belirlendi. 13 Ekim de, yine meme kanserine dikkat çekmek için dünya genelinde sutyen giymeme günü olarak kararlaştırıldı. Buradaki asıl amaç, kadınlara özgü bu iç çamaşırının ardında neler olup bittiğiyle ilgili insanları bilinçlendirmek.

O zaman yazının başında sorduğumuz soruya tekrar dönelim: Sutyen takmadığınızda neler olur? Bilimin bu soruya verecek birden fazla cevabı var, ve hepsi de olumlu yönde. İşte o cevaplar:

sutyen takmamanın faydaları -
Sutyen takmamak, düşünüldüğü gibi memelerde sarkmaya yol açmıyor.

Sutyenin düşünüldüğü gibi bir faydası yok

Sutyen sevmesek bile takmak için kendimize söylediğimiz en geçerli neden, bu şekilde memelerimizin sarkmasını önleyebileceğimiz oluyor. Ancak durum çok farklı. Fransa’daki Franche-Comte Üniversitesinin yaptığı bir araştırmada sutyen giymeyen kadınların meme kas dokularının, giyenlere oranla daha güçlü olduğu sonucuna ulaşıldı. 15  yıl boyunca katılımcıların takip edildiği bu araştırmada, sutyenin aslında memelerin görüntüsüne hiçbir katkısı olmadığı ortaya çıktı.

İlginizi çekebilir: Sutyenler hakkında sadece uzmanından duyabileceğiniz ilginç gerçekler

Sutyen takmadığınızda kan dolaşımınız hızlanıyor

Sutyenin vücudunuzu saran kopça kısmı, aslında gövdenizdeki kan dolaşımını olumsuz etkiliyor. Çıkardığınızdaysa, bu bölgedeki kan dolaşımı hızlanıyor. Daha iyi bir kan dolaşımı, daha sağlıklı ve sıkı bir cilt anlamına geliyor, ki bu da hepimizin istediği bir şey.

Daha canlı ve güçlü göğüsler

Aynı araştırmada, çalışmayı yürüten öğretim üyesi Jean-Dennis Roullion, sutyen takmayan kadınların meme uçlarının diğerlerinden ortalama 7 milimetre daha yukarıda olduğu sonucuna ulaştı. Bu ise daha güçlü ve daha canlı göğüsleriniz olacağı anlamına geliyor.

Son olarak sutyen takmamanın yukarıda sıraladığımız gibi bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarının olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, yer verdiğimiz çalışmayı yürüten Roullion, konuyla ilgili ifadelerinde bu faydalardan yararlanabilmek için sutyen takmamaya erken başlamanın önemini vurguluyor.

İlginizi çekebilir: İç çamaşırının kısa tarihi

Kaynak:

mnn.com

bustle.com

bra-day.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!