Sutyenler hakkında sadece uzmanından duyabileceğiniz ilginç gerçekler

Kadınlar için sutyenlerin önemi büyük. Hem gün içindeki konforlarını, hem de elbiselerin üzerilerinde iyi durmasını bu iç çamaşırı, aynı zamanda kendini seksi hissetmek isteyenlerin de en iyi yardımcısı! İşte kadınların hayatının önemli bir parçası olan sutyenler hakkında, sadece bir sutyen tasarımcısından duyabileceğiniz ilginç gerçekler:

İlginizi çekebilir: Geçmişten bugüne iç çamaşırı modası

Sütyeninizi daima en gevşek şekilde kullanın

Sutyenlerde genelde 3 adet ilikleme çengeli bulunur. Kadınlar genelde sutyenlerinin vücutlarını daha iyi sarması için, sutyenlerini olabilecek en sıkı şekilde iliklemeyi tercih ederler. Yine birçok kadın da ortadaki çengeli kullanır. Ancak ünlü sutyen tasarımcısı ve ünlü iç çamaşırı markası ThirdLove’ın kurucusu Heidi Zak’a göre sutyeni bu şekilde kullanmak, lastiklerin gereğinden fazla esnemesine, dolayısıyla da sutyenin kullanım ömrünün kısalmasına sebep oluyor.

Yani sutyen seçerken yanlış bir seçim yapmamak için kopçayı en gevşek çengele takın, ve sutyen bu şekilde iliklenmişken bedeninizi iyice sardığından emin olun.

İlginizi çekebilir: Victoria’s Secret’ın yılbaşı öncesi dikkat çekici defilesi

Kalın bantlı sutyenlerin ömrü daha kısadır

Özellikle iri göğüslü kadınların sıkça tercih ettiği kalın askılı sutyenler son derece konforlu gibi gözükseler de, bu askılar sutyenin ana kısmındaki lastikleri hızla esnetir ve deforme eder. Böylece sutyen kısa süre içinde kullanılmaz hale gelebilir. Bu yüzden ne çok ince, ne de çok kalın askılı sutyenleri tercih etmek hem konfor hem de sutyenin kullanım ömrü açısından çok daha faydalıdır.

Meme ölçüsü değişkendir

Kadınların meme ölçüleri yıl içinde hormonal değişimlerden ötürü değişkenlik gösterebilir. Hatta bu tip ölçü değişimleri sadece hormonlardan değil, kilo alıp vermekten, spor yapmaktan ya da beslenme düzeninden bile kaynaklanabilir.

Ayrıca genelde pek çok kadının memelerinde asimetri mevcuttur. Yani sutyen denerken bu tip dönemsel değişiklikleri ve yapısal farklılıkları göz önünde bulundurun ve çok kafanıza takmayın. Çünkü memelerinde asimetri olan kadınların oranı neredeyse %80!

İlginizi çekebilir: Agent Provocateur yeni sezon kışkırtıcı iç çamaşırı koleksiyonları

İdeal sutyen fonksiyonel olandır

Eğer pahalı bir sutyen satın alacaksanız, onun fonksiyonel olmasına özen gösterin. Alacağınız sutyenin askılarının çıkarılabilir ya da farklı şekillerde bağlanabilir olması, bu sutyeni farklı kıyafetlerle kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Sutyeninizi dikebilirsiniz

Normalde bir sutyen için biçilen ömür -kullanma biçimine de bağlı olarak- ortalama 1 yıldır. Eğer iç çamaşırlarınızı fazla para ödüyorsanız, dolayısıyla da onlar daha uzun süre kullanmak istiyorsanız Heidi Zak size altın değerinde bir tüyo veriyor: Sutyen kopçanızın olduğu kısmı dikerek birleştirin ve sutyeninizi tıpkı bir tişört gibi başınızdan geçirerek giyin. Bunu yapmak sutyenin arka kısmında meydana gelen deformasyonun önüne geçecektir.

İlginizi çekebilir: Dantelli İç Çamaşırlarla Daha İyi Görünün

 

 

Kaynak:

www.huffingtonpost.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!