Sürekli vakit öldürmenizi engellemeye yarayacak 8 önemli ipucu

Yapmanız gereken iş sıkıcı, sevmediğiniz ya da çok dikkat gerektiren bir iş ise, odaklanması çok zor olabiliyor. Özellikle başlangıç aşamasında ciddi anlamda zorlanabilirsiniz. Ancak yine de hayatın gerçekleri olduğu için, işlerinize başlamanız ve bitirmeniz gerekiyor.

Sürekli vakit öldürmenizi engellemeye yarayacak 8 önemli ipucu
Sıkıcı bir işe odaklanmak zor olabilir

Uplifers olarak bilimsel araştırmalara dayanan ve zaman öldürmenize engel olacak 8 önemli ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

1. İşinizi parçalara bölün

Eğer büyük bir projeyle uğraşıyorsanız, işinizin daha kolay olması için onu parçalara bölün. Penn State’de yapılan araştırmalara göre, insanlar kısa zamanlı görevleri daha kolay gerçekleştiriyor. Bir şeyler başarmış olmak hissi, ki bu çok kısa ve işin geneline göre önemsiz de olsa, insanlarda psikolojik olarak bir ödül mekanizması işlevi görebiliyor.

Sürekli vakit öldürmenizi engellemeye yarayacak 8 önemli ipucu
İşinizle uğraşırken sürekli dikkatiniz dağılabilir

2. Kendinizi geleceğinize yöneltin

Yapmanız gereken işin, şuanda size bir fayda sağlamayacağı düşüncesine kapılıyorsanız, şuan da bulunduğunuz konumu değil de, geleceğinizi düşünün. Çünkü her insan, şuanda bulunduğu konumu de, gelecekte ki durumunu daha öncelik haline getirmeye meyilli oluyor. Tabii bunu yaparken, aylık ya da yıllık bazda planlarınızı değil de, günlük anlamda düşünmeniz sizin için daha anlamlı olacaktır.

3. Duygularınızla bağlantıya geçin

Bir işi yapmak istemiyorsunuz ve kendinizi daha iyi hissetmek için Facebook’ta takılıyorsunuz. Bu çok tehlikeli bir döngü olabilir. Çünkü, aradan bir saat geçtikten sonra hala Facebook’ta takılıyor olabilirsiniz ya da başka bir şeyle uğraşıyor olabilirsiniz. Ancak hala daha işinize başlamadığınız için kendinizi daha da kötü hissedebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre, negatif duyguların esareti altında kalmak kişisel kontrole zarar verebiliyor. Buna göre, işlerinizi yeniden organize etmek yerine, duygularınızı harekette geçirmeniz daha iyi bir yöntem olabilir sizin için.

Carleton Üniversitesi’nden Dr. Timothy Pychyl, bu gibi durumların üstesinden gelmek için bazı önerilerde bulunuyor. Kendinizi başlamaya programlamanız, ya da bir işe başlamak için daha düşük bir direnç mekanizması oluşturmanız doktorun önerileri arasında.

Ayrıca Profesör Pychyl, insnaların, işi bitirdikten sonra hissedecekleri iyi duygulara kendilerini ikna etmeleri sayesinde işlerini daha kolay yapabilecekleri kanaatini taşıyor.

4. Bir uygulama kullanın

Eğer kişisel kontrol sağlayamıyorsanız, üretkenlik artırıcı akıllı telefon uygulamalarından birisini kullanabilirsiniz. Cornell Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmaya göre, öğrenciler bazı internet sitelerini kullanmak için belli bir sınır belirliyorlar ve bu sınırı aştıkları anda, özel bir program bu sitelere erişimi kesiyor. Bunu işe yaradığı gözlemleniyor. Zaman sınırlamasını kendileri koyan ve buna uymaya zorlanan öğrenciler, sınavlarında daha başarılı oluyorlar.

Sürekli vakit öldürmenizi engellemeye yarayacak 8 önemli ipucu
Vaktinizi başka şeylerle öldürmeniz sizi daha mutsuz yapabilir

5. Bir cazibe demeti oluşturun

Yapmaktan hoşlandığınız bir şeyle, hoşlanmadığınız bir iş arasında bağlantı kurmaktır cazibe demeti oluşturmak. Mesela, sevdiğiniz bir kitabı okumak için bunu aslında sevmediğiniz bir şey olan spor yapmakla özdeşleştirin ve spor yaparken kitap okuyacağım gibi bir alternatif oluşturun. Bunu yaptığınız takdirde, spor yapmak size artık daha kötü gelmemeye başlayacaktır. Eğer yapmak zorunda olduğunuz işleri, bu şekilde, yapmaktan hoşlandığınız işlere bağlayabilirseniz, işlerinizi halletmek gerçekten çok kolaylaşabilir.

6. İşleri bitirmek için süre sınırlaması oluşturun

Ancak bu süre sınırlamasının dışarıdan gelmesi sizi daha verimli çalışmaya yönlendirecektir. Yapılan araştırmalara göre, insanlar taahhüt altına girdikleri zaman ya da birilerine bağlılık oluşturdukları zaman işlerini daha kolay halledebiliyor. Yani hayatınızdaki lüksleri erteletecek bir bağlılıkla işinizi ilişkilendirmeniz gerekiyor.

7. Başınızı bulutların arasından çıkarın

Gelecekteki başarılarınızı hayal etmek, bunları düşünmek sizin vakit öldürme eyleminin içerisine daha fazla girmenize sebep olabilir. Gelecekte kazanacağınız başarıları, bu başarılara bağlı fantezileri düşüneceğinize, işin nasıl halledileceğini ve bu süreci gözden geçirebilirsiniz.
İleride ne kadar başarılı, mükemmel bir birey olacağınızı hayal etmek, elinizdeki işin sabote olmasına sebep olur. Bunun yerine, daha belli olan, yani gerçek olan işinizin parçalarını düşünüp, iyi bir çalışma planını hayata geçirmek olabilir.

Sürekli vakit öldürmenizi engellemeye yarayacak 8 önemli ipucu
Geleceği değil, şimdiyi düşünmeniz daha faydalı olabilir

8. Kendinize merhamet gösterin

Eğer bir gün önce çok vakit öldürdüğünüz için kendinizi suçluyorsanız bunu hemen bırakmanız gerekiyor. Geçmişte olanın arkada bırakmak bu konuda belki daha önemli olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, sınavlarının birinde vakit öldürdüğü için başarısız olan öğrenciler, bu davranışlarından ötürü kendilerini affettiğinde, öteki sınavlarında daha başarılı oluyorlar.
Dolayısıyla, kendinizi geçmişte zaman öldürmekten ötürü suçlamak yerine, gelecekte daha iyi yapmak için motive edebilirsiniz.

Kaynak:
Businessinsider

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Üretkenlik kaybından kaynaklanan kötü alışkanlıkların 6 nedeni

Zaman yönetimi: Hayatınızı düzene sokabilecek 14 öneri

Üretken bir iş yeri için 7 ipucu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!