Sürekli bir şeyleri kaybetmeniz hafızanızı kaybettiğinizi mi gösteriyor?

Her zaman eşyalarını bir yerlerde unutan kişilerden misiniz? Kimi zaman anahtarlarınızı kimi zaman telefonunuzu, hatta bazen bir şeylerin adını… Sürekli bir şeyleri unutmaktan ve kaybetmekten yakınıyorsanız öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor: Yalnız değilsiniz.

Birçok kişi gün içerisinde son derece yoğun işlerde çalışıyor ve yanında birçok eşyayı taşıyor. Gün içerisinde birbirinden farklı noktalara giderken yanındaki bazı şeyleri unutmak da kaçınılmaz hale geliyor. Toplantıya giderken anlatacağınız şeyler aklınızda dönüp durur ve taksiden inerken tüm o dalgınlıkla güneş gözlüğünüzü araçta bırakabilirsiniz. Ama merak etmeyin bu unutkanlıklar hafızanızı kaybettiğinizin bir işareti değil. Edineceğiniz birkaç alışkanlıkla unutkanlığınızı engellemek mümkün.

Sakin olun ve panik yapmayın

Panik halinde olduğunuzda elinizden gelenin en iyisini yapmak da son derece zor olur. Bu sebeple bir şeyleri bulmak da hayli zorlaşır. İlk önce hatırlamanız gereken şey eşyanızı yanlış yere koyduğunuz olmalıdır. Bu sebeple eşyanız olduğundan emin olduğunuz yerde değil bambaşka bir yerde çıkacaktır. Ama öncesinde sakin kalmanız gerekir. Böylece çevrenize daha dikkatli bakabilirsiniz.

Sürekli bir şeyleri kaybetmeniz hafızanızı kaybettiğinizi mi gösteriyor?

Bir yerden ayrılmadan önce çevrenizi dikkatlice kontrol edin

Eşyanızı kaybettiğinizden eminseniz çevrenizi çok dikkatli bir şekilde inceleyin. Çünkü eşya tahmin ettiğinizden çok daha yakında duruyordur. Koltukta oturuyorsanız şiltenin altına ya da yere bakın. Kayıp gözlüğünüzün başınızın üstünde olması bile olası. Bu sebeple önce küçük bir alanda arama yapın.

Sürekli kaybettiğiniz eşyaları daha görünür hale getirin

Sürekli unuttuğunuz eşyanın anahtar olduğunu düşünelim. Eve geldiğinizde kapıyı açıp anahtarı rastgele bir noktaya atıyorsanız sonrasında onu bulmak son derece zorlu bir durum haline gelir. Bu sebeple anahtarınız için kapının yanına küçük bir sepet koyup anahtar için ‘daimi bir yer’ atayabilirsiniz.

Beyninizi işinizi sonraya bırakmama konusunda eğitin

Anahtar için görünür bir alan hazırladınız ama anahtarınızı eve girdiğiniz gibi bu sepetin içerisine atmanız gerekir. Çünkü sonrasında anahtar bambaşka bir yerden çıkabilir. Bu yüzden beyninizi eğitmeniz gerekebilir. Kendinize anahtarınızla ilgili eğlenceli bir şarkı yazın ve eve girdiğiniz an anahtarı olması gerektiği yere atın. “Anahtarların güvende, daha fazla kaybolmayacaklar, yeni evlerinde mutlular… Yuppii!

Sürekli bir şeyleri kaybetmeniz hafızanızı kaybettiğinizi mi gösteriyor?

Adım adım yeni rutinler oluşturun

Anahtarın nereye konulacağı ile başlayan süreçte sürekli kaybettiğiniz diğer eşyaları da nasıl konumlandıracağınızı düşünün. Ama hepsini bir anda hatırlamanız mümkün olmadığından bunları adım adım gerçekleştirin.

O an ne yaptığınızı hatırlamaya çalışın

Tüm aramalarınız sonuçsuz kaldıysa düşünün: Aradığınız eşyayı en son kullandığınız anı aklınızda canlandırıp o anı tekrar canlandırın. İnsan hafızası doğası gereği nasıl hissettiğinizi, ne olduğunu, neyi beklediğinizi ve diğer yönlerinizi hatırlamanız durumunda daha fazla şansınız olacaktır. Telefonunuz mu kayıp? Son konuşma anınızı kafanızda canlandırıp o anı ‘tekrardan yaşayın.’ Duygularınız sayesinde eşyanızı çok daha kolay bulacaksınız.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Bustle

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!