Sürdürülebilirlik, çevrecilik ve sıfır atık yaşamla ilgili ilham veren 10 Instagram hesabı

Dünyanın doğal kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesiyle ortaya çıkan iklim krizi ve iklim kriziyle mücadele konusunda yıllardır yılmadan emek veren aktivistlerin öncülük ettiği kolektif hareketler, içinde bulunduğumuz yüzyılın sürdürülebilir yaşam konseptiyle tanışmasının temellerini oluşturuyor. Kendi kendine yetebilen, atık üretimini azaltmaya çalışan, plastik tüketimini sınırlandıran, tüketim alışkanlıklarını değiştiren ve çevre bilincini çevresindeki diğer insanlarla da paylaşmak isteyen herkes; gelecek nesle daha güzel ve yaşanılabilir bir dünya bırakmanın umuduyla kendini bu konuda geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye ve çevresindeki diğer insanlardan ilham almaya çabalıyor.

Bireysel olduğu kadar kolektif anlamda da değişime öncülük eden, gerek yaşam tarzlarıyla gerekse verdikleri önerilerle sürdürülebilirlik konusundaki farkındalık yolculuğumuzu aydınlatan en etkili isimlerse hiç şüphesiz motivasyonlarını ve deneyimlerini sosyal medya aracılığıyla paylaşan sürdürülebilir, atıksız ve çevreci yaşam hesapları. Paylaşımlarını severek takip ettiğimiz, tüketim alışkanlıklarından sürdürülebilir yaşam konusundaki farkındalıklarına kadar her adımlarından ilham aldığımız 10 Instagram hesabını sizler için yazımızda bir araya getirdik. İşte çevre bilincinizi yükseltecek, iklim kriziyle ilgili konularda güncel gelişmeleri takip etmenize yardımcı olacak ve ekolojik bir yaşam sürmeniz konusunda ilham verecek en iyi 10 sürdürülebilir yaşam Instagram hesabı:

Atıksız Minimalist

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Atıksız Minimalist •Sıfır Atık (@atiksizminimalist)’in paylaştığı bir gönderi

 Özellikle sıfır atık yaşam, zehirsiz mutfaklar ve sürdürülebilir yaşama dair pratik uygulama önerileri sunan Ceren Özcan Tatar’ın Atıksız Minimalist hesabı severek takip ettiğimiz sürdürülebilir yaşam hesaplarından biri. Doğal ürünlere, sağlıklı ve temiz beslenmeye, sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarına ilginiz varsa severek takip edeceğinizi düşünüyoruz.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Buğday Derneği

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Buğday Derneği (@bugday_dernegi)’in paylaştığı bir gönderi

 Türkiye’de ekolojik yaşam denildiğinde akla ilk gelen kuruluşlardan biri olan Buğday Derneği, ekolojik ve sürdürülebilir yaşam konusundaki ilham veren paylaşımlarıyla, severek takip ettiğimiz hesaplardan biri. Özellikle mevsimsel beslenme, organik tarım, çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi konularda ufuk açıcı paylaşımlar yapan Buğday Derneği’nin web sitesinde de, bilimsel makalelerden sürdürülebilir yaşamla ilgili güncel haberlere kadar pek çok bilgiye erişebilmeniz mümkün.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Cemre Sıla Atılgan

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Cemre Sıla Atılgan (@cemresilatilgan)’in paylaştığı bir gönderi

 Cemre Sıla Atılgan, çevreci yaşam alışkanlıklarıyla ve sürdürülebilir yaşamla ilgili paylaşımlarıyla ilham veren bir mühendis. Aileden gelen alışkanlıklarını çevre mühendisliği eğitimi sırasında edindiği bilgilerle harmanlayarak sürdürülebilir yaşama dair öğrenimlerini takipçileriyle paylaşıyor. Sürdürülebilir yaşamın zor olmadığını herkese anlatmak ve bu konuda ilham olmak isteyen Cemre Sıla Atılgan’ın hesabında sürdürülebilirlikle ilgili aradığınız hemen hemen her bilgiyi bulabilirsiniz.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Ekolojik Dönüşüm

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ekolojik Dönüşüm (@ekolojikdonusum)’in paylaştığı bir gönderi

 Sıfır atık yaşam tarzının ve sürdürülebilirliğin en önemli bileşenlerinden biri de kullandığımız ürünlerde, hem üretim sürecinin etik ve adil olmasına hem de işlevini yitirdikten sonra ileri ya da geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılmasına dikkat etmek. Sürdürülebilir yaşam gereçleri ve ekolojik ürünlerin yanı sıra sürdürülebilirlikle ilgili kurumsal eğitimlere ve muhteşem projelere imza atan bu hesapta minimal ve sade yaşama dair aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Etik Seçimler

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Duygu🐰 | Etik Seçimler (@etiksecimler)’in paylaştığı bir gönderi

 Hesabında bitkisel bazlı, vegan, doğal, hayvanlar üstünde test edilmeyen kozmetik ürünleri araştıran, inceleyen ve deneyimlerini paylaşan Etik Seçimler, tüketim tercihlerimizde doğaya saygılı ürünleri nasıl seçebileceğimiz konusunda rehber niteliğinde bilgiler paylaşıyor. Deneyimlerini paylaşmanın yanı sıra hak savunuculuğu da yapan bu hesap, güzellik sektöründeki bazı markaların karanlık yüzleriyle ilgili farkındalık kazanmamıza ve bilinçlenmemize de yardımcı oluyor.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Fashion Revolution

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Fashion Revolution (@fash_rev)’in paylaştığı bir gönderi

 Dünyanın sınırlı olan doğal kaynaklarının bilinçsiz kullanımında ve kirletilmesinde moda ve tekstil endüstrisinin ilk 3’te yer aldığını biliyor muydunuz? Moda endüstrisinin çevresel, ekonomik ve sosyolojik anlamda ekolojik yaşama ve doğaya en yüksek zararı veren sektör olmasının bilincinde olan, ‘etik ve sürdürülebilir’ bir anlayışı benimsemiş moda markalarının, tasarımcıların, üreticilerin, tedarikçilerin ve bilinçli tüketicilerin bir araya geldiği bir platform olan Fashion Revolution hesabı, moda endüstrisinde sürdürülebilir bir dönüşüm yaşanmasına öncülük etmeyi amaçlıyor. Fast fashion (hızlı moda) alışkanlıklarının çevreye verdiği zararı ve moda endüstrisinde sürdürülebilirlikle ilgili yaşanan güncel gelişmeleri takipçileriyle paylaşan bu muhteşem hesabın içerikleri kadar tasarımları da ilham verici.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Nil Kıyısı

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Nil Kıyısı * she/her (@nilkiyisi)’in paylaştığı bir gönderi

 Uzun süredir sosyal medyada az atıklı, sürdürülebilir yaşamı anlatmak ve çevresinde etki yaratmak üzere çalışan Nil Ormanlı Balpınar’ın hesabı olan Nil Kıyısı’nda sıfır atık yaşam ve sürdürülebilirlikle ilgili paylaşımlar yapıyor. Bütünsel ve kolektif bir sürdürülebilir yaşam pratiği arayışı sonucu sürdürülebilirliği, hijyenik ve etik üretim tarzını, zehirsiz kişisel bakım ve temizliği, güvenilir küçük ve yerel üreticileri desteklemeyi, mevsiminde ve ekolojik meyve/sebze tüketmeyi, vegan ürünler kullanmayı önceliklendirmeyi odağına alan bu hesaptan fazlasıyla ilham alacağınıza eminiz.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Sürdürülebilir Bir Yaşam

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

sürdürülebilir bir yasam (@surdurulebilir_bir_yasam)’in paylaştığı bir gönderi

 Sürdürülebilirlik, sıfır atık yaşam, ileri dönüşüm, sürdürülebilir tekstil ve kapsül gardrop gibi konularda ilham verici paylaşımlar yapan Begüm Yağcı, yaklaşık 10 yıldır tekstil sektöründe ‘sürdürülebilirlik müdürü’ olarak çalışıyor. Kendisini eski bir tüketim çılgını, yeni bir sürdürülebilir yaşam gönüllüsü olarak tanımlayan Begüm Yağcı, sürdürülebilir yaşamla ilgili yaptığı araştırmaları ve pratik uygulama önerilerini takipçileriyle paylaşıyor.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Türk İşi Minimalizm

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Hale Acun Aydın (@turkisiminimalizm)’in paylaştığı bir gönderi

 Minimalist yaşam ve sürdürülebilirlik denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden biri olan Hale Acun Aydın, sade, atıksız ve sürdürülebilir yaşam pratiklerini Türk İşi Minimalizm hesabı üzerinden canlı yayınlarla, videolarıyla ve postlarıyla bizlerle paylaşıyor. #Kahvemtermosta hareketinin de öncüsü olan ve sıfır atık yaşam tarzına dair her şeyi deneyimleyerek takipçileriyle paylaşan bu hesabı mutlaka takip etmenizi öneriyoruz.

Hesabı incelemek için tıklayın.

Sürdürülebilirlik Adımları

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Sürdürülebilirlik Adımları (@surdurulebilirlikadimlari)’in paylaştığı bir gönderi

 Sürdürülebilirlik konusunda araştırmalar yapan, çevrecilik ve ekolojik yaşam konuları üstünde çalışan uzmanları ve aktivistleri bir araya getiren bir sivil toplum platformu olan Sürdürülebilirlik Adımları, özellikle sürdürülebilirliğin geleceği ve iklim krizi gibi konularda dünyada yaşanan gelişmeleri ve sivil toplum hareketlerin takip edebileceğiniz, harika bir hesap. Sık sık seminerler, eğitimler ve canlı yayınlar düzenleyen bu hesap, özellikle sürdürülebilirliğe dair bilgi hazinesini ve ufkunu geliştirmek isteyenlerin ilgisini çekebilir.

Hesabı incelemek için tıklayın. 

İlginizi çekebilir: Biraz “yeşil” herkese iyi gelir: Instagram’da takip edebileceğiniz en iyi bitki ve dekorasyon hesapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!