Şubat’ta kendinizi sevin: İlişkisel öz şefkat için güçlü bağlar kur

Bu ayı “Kendimizi Sevme Ayı” ilan etmemdeki ilhamım 14 Şubat Sevgililer Günü’nün bu ay içinde önemli bir yere sahip olmasıydı. Hazır konu tazeyken, kendimizi sevmek üzerine çıktığımız öz şefkat yolunda üçüncü durağımız ilişkisel öz şefkat.

Başkalarıyla kurduğun ilişkiler kendine şefkat göstermende oldukça etkili. Hepimiz gün geçtikçe daha bireysel yaşamaya alışsak da, ister offline ister online olsun insanlarla ilişkide kalmaya devam ediyoruz. Aileden tut arkadaşlara, sevgiliden tut iş yerindekilere ya da markette ve pazarda konuştuğun kişilere kadar… Başkalarıyla ilişki kurarken kullandığın yöntemler ve ilişkinin gücü, nasıl hissettiğini derinden etkiliyor. Birisine yalan söylemek, kötü davranmak, bilerek sinirlendirmek anlık olarak seni tatmin ediyor olsa da duygusal sağlığına pek iyi geldiği söylenemez. Oturup düşündükçe kendine kızmana neden olabilir, seni üzebilir veya diğer insanlardan uzaklaşmana sebep olabilir.

Başkalarına nazik olmak ise o kişilerle bağlarını güçlendirirken sana da uzun vadeli bir mutluluk ve huzur hali getirir. Öz Şefkatli Farkındalık kitabında bu konuya değinilirken Dalai Lama’nın nazik olmayı tanımlamasına atıfta bulunuluyor. Dalai Lama “Bize iyi davranmaları konusunda başkalarına da esin verdiği için bu ilkeyi ‘zekice bencil’ olarak tanımlar.” deniyor. Yani biz birisine karşı nazik olurken, karşılığında da iyi hissediyoruz. Güzel bir alma verme dengesi örneği, değil mi?

Bir başka ilişkisel öz şefkat yolu ise yardım etmek. Eğer daha önce bir derneğe bağışta bulunduysan, gönüllü olarak bir organizasyonda çalıştıysan ya da yakınına bir ihtiyacı olduğunda destekte bulunduysan ne demek istediğimi az çok bilirsin. Birisine yardım ettiğinde sende yarattığı mutluluk ve tatmin hissi paha biçilemez olur. Science dergisinde Elizabet Dunn ve meslektaşları bunu gösteren bir çalışma bile yapmışlar! Temel ihtiyaçlarımızı karşılamış olmak kaydıyla paramızı başkaları için harcamanın, bizi kendimiz için harcamaktan daha mutlu ettiğini incelemişler. Anket çalışmasında görülmüş ki katılımcıların başkaları için harcadıkları para mutlulukla ilişkiliyken, kendileri için harcadıkları para mutlulukla pek de ilişkili değil. Yani başkaları için de olsa yardım ederek kendi mutluluğuna katkıda bulunabilir ve kendine öz şefkat gösterebilirsin.

Tüm bunlarla birlikte yakın arkadaşlarınla, partnerinle, ailenle, kısacası sevdiklerinle düzenli olarak buluşmak, uzakta olanlarla zaman yaratıp görüntülü sohbet etmek ve bağlarını güçlendirmek yine ilişkisel öz şefkatin anahtarıdır.

Sana iyi gelen yolları keşfetmek için başkalarıyla olan ilişkilerinde ne zaman, ne yaptığında gerçekten mutlu olduğunu inceleyebilir ve bunları hayatında artırmaya yönelik somut adımlar atabilirsin. Bunlara ek olarak bağlarını güçlendirmek için yeni yöntemler araştırmak ve denemek de ilişkisel olarak kendine öz şefkat göstermeni güçlendirecektir.

Daha fazla öneri için beni Instagram hesabımdan takip etmeyi unutma!

İlginizi çekebilir: Şubat’ta kendinizi sevin: Fiziksel öz şefkat yeteneğini geliştir

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam