Şubat 2016 koşu etkinlikleri rehberi

Sevgili Uplifers okuyucuları, zaman çok çabuk geçiyor, Şubat ayı neredeyse başlıyor. Koşu antrenmanlarınızı düzenli yapıyorsunuz diye ümit ediyorum. Tabii ki havalar biraz soğuk ama kat kat giyindiğiniz zaman soğuk sizi pek etkilemeyecektir. Ve unutmayın “Yazın arzuladığınız vücudu kışın yaparsınız!” Güzel günler gelip yarışlar başladığı zaman hazır olmak için antrenmanları şimdi yapmanız gerekiyor.

Şubat ayında güzel, eğlenceli ve değişik yarışlar bizi bekliyor. Aşağıda İstanbul’da ve Türkiye’de düzenlenecek yarışları bulabilirsiniz.

5 Şubat Cuma – 6 Şubat Cumartesi

Winter O Cup

Tarih: 5 – 6 Şubat 2016

Son kayıt tarihi: 3 Şubat 2016

Tür: Oryantiring

Mesafe: Orta mesafe, kısa mesafe, Skor-O

Katılım ücreti: Tüm yarışlar: 75 TL
Tüm yarışlar ve antrenmanlar: 150 TL

Yarışın yapılacağı yer: 5 Şubat Valide Bendi Orta Mesafe, 6 Şubat Florya Kısa Mesafe, 6 Şubat Sultanahmet Gece Skor-O

Başlangıç saati: 5 Şubat Cuma saat 10:30 Valide Bendi, 6 Şubat Cumartesi 10:30 Florya

oryantiring
Oryantiring

Kayıt içinhttp://www.winterocup.com/

Oryantiring nedir? Harita ve pusula ile hedef bulmaya çalışıyorsunuz. Oryantiring çok faydalı bir spor olup her şeyden önce mükemmel bir interval kardiyo antrenmanıdır. Oryantiring aynı zamanda beyni güçlendirmek için de birebirdir. Oryantiring hakkındaki detaylı bilgiye önceki yazımda ulaşabilirsiniz. (https://www.uplifers.com/oryantiring-bir-tur-hazine-avi/ )

Winter Orienteering Cup esnasında 3 yarış yer alacak; (5 ve 6 Şubat) ama onun dışında oryantiring antrenmanları düzenlecek. Bu organizasyon oryantiring öğrenmek için veya teknik bilginizi geliştirmek için çok güzel bir fırsattır. Farklı zamanlarda antrenmanlar olacak: Salı 2 Şubat Salı Belgrad Ormanı’nda Geyik Çiftliği’nde, 3 Şubat Çarşamba Özgürlük Parkı ve Kadıköy’de, 4 Şubat Perşembe Ayvat Bendi’nde Belgrad Ormanında, 5 Şubat Cuma Valide Bend Belgrad Ormanı Valide Bendi’nde ve Pazar 7 Şubat Belgrad Ormanı Kurtkemeri’nde antrenmanlara katılabilirsiniz.

6 Şubat Cumartesi

Adım Adım Koşu

Tarih: 6 Şubat 2016

Son kayıt tarihi: 6 Şubat 2016

Tür: Koşu

Mesafe: 6 km.

Katılım ücreti: Ücretsiz

Yarışın yapılacağı yer: Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkuru, İstanbul

Başlangıç saati: 08:30

Kayıt içinwww.aakosu.org

Her ayın ilk cumartesi günü Adım Adım koşusu organizasyonu düzenleniyor. Yarışların tadına bakmak için Adım Adım Koşu çok uygun bir koşudur, çünkü katılımcılar daha çok zevk için koşuyor. Koşmak; arkadaşlarınızla beraber eğlenmek ve güzel zaman geçirmek için oldukça iyi bir bahanedir. Ayrıca organizasyonun ücretsiz bir etkinlik olması da ilgiyi artırıyor. Siz de www.aakosu.org web adresinden hemen kayıt yapıp göğüs numarası basabilir ve bu eğlenceye ortak olabilirsiniz.

7 Şubat Pazar

5. Çekmeköy Mud Challenge

Tarih: 7 Şubat 2016

Son kayıt tarihi: 7 Şubat 2016

Tür: patika koşusu

Mesafe: 15 km, 30 km ve 50 km

Katılım ücreti: 50 TL

Yarışın yapılacağı yer: Taşdelen Mesire Yeri, Çekmeköy, İstanbul

Başlangıç saati: 09:00

Kayıt: www.teamultratrailrunner.com

17 Ocak Pazar günü 2016’da “Çekmeköy Yarışları”nın ilki düzenlendi. 7 Şubat Pazar günü ise ikinci düzenlenecek. Altı senedir bu yarışları Bakiye Abla düzenliyordu.

İlgili yazı: Türkiye’nin ilk kadın ultra maraton koşucusu Bakiye Duran’dan koşu üzerine tavsiyeler

7 Subat’taki 50 km. yarışını bitirenler ilk kez 3 ITRA puanı kazanacak. Çekmeköy yarışları yeni ITRA (International Trail Running Association) organizasyonuna girdi. Parkur güzel, kolay değil ve tam ormanda ortasında, iki kez aynı yerden geçmiyorsunuz. Su içme noktası var; ama 30 km. veya 50 km. koşacasanız yanınızda ufak bir koşucu sırt çantası ile koşun ve çantanın içerisine incir veya kuruyemiş koymanızı tavsiye ediyorum. Yarıştan sonra öteki koşucular ile soba üzerinde demlenmiş çay içmek ise paha biçilmez bir deneyim oluyo. 50 km. koşmak için hazır değilseniz, 15 km. ve 30 km. seçenekleri de var.

7 Şubat Pazar

Aydos Patika Koşusu ve Dağ Bisikleti 2016 – 1. ayak

Tarih: 7 Şubat 2016

Son kayıt tarihi: 4 Şubat 2016

Tür: Patika koşusu ve dağ bisikleti

Mesafe: 9.5 km. koşu + 10 km. dağ bisikleti

Katılım ücreti: Tek branş (koşu veya bisiklet) 50TL, Kombine (koşu + bisiklet) 90TL

Yarışın yapılacağı yer: Aydos Ormanı, İstanbul

Başlangıç saati: 10:00 koşu, 13:00 bisiklet

aydos koşu yarışı
Aydos Koşusu

Kayıt: http://www.aydos.teamkronos.com/

Gerçekten çok ilginç bir etkinlik! İsterseniz sadece koşabilirsiniz (9.5 km), isterseniz sadece dağ bisikletine binebilirsiniz, (10 km.) isterseniz de her ikisini yapabilirsiniz. Farklı spor dallarında mücadele etmek, farklı yarışlar için farklı antrenmanlar yapmak hem eğlencelidir hem de farklı kasları çalıştırırsınız. Bilmeyenler için Aydos Ormanı Anadolu Yakası’nda Kartal tarafındadır. Araba veya metro ile ulaşabilirsiniz. Aydos yarışların 2. ayağı 3 Nisan’da yer alacak.

21 Şubat Pazar

Geyik Koşuları 2016 – 1. ayak

Tarih: 21 Şubat 2016

Son kayıt tarihi: 17 Şubat 2016

Tür: Patika koşusu

Mesafe: 4 km., 14 km. ve 28 km, ayrıca Bambi koşusu (çocuk koşusu)

Katılım ücreti: 12 Şubat’a kadar 70 TL (4 km), 75 TL (14 km ve 28 km), 30 TL (Bambi), 17 Şubat’a kadar 85 TL (4 km), 90 TL (14 km ve 28 km), 40 TL (Bambi),

Yarışın yapılacağı yer: Belgrad Ormanı’nda eski adı Geyik Çiftliği olan F.Rıfkı Atay Mesire Alanı’dır

Başlangıç saati: 09:10 28 km, 10:30 14 km, 12:00 4 km

Kayıt: http://www.geyikkosulari.com/

geyik koşusu
Geyik Koşusu

Geyik koşulardan bahsetmek gerek kalmadı bile! Çoğu koşucular bu her senede 3 kez düzenlenen yarışlara büyük ilgiyle katıldılar ve katılmaya da devam ediyorlar. Oldukça zor bir parkur olmasına rağmen, çok eğlenceli bir etkinliktir. İster 14 km’lik bir tur koşabilirsiniz ya da cesaretiniz varsa iki tur tamamlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlar için 4 km.’lik bir parkuru da var. Çocuğunuz varsa, onları da getirin ve koşu dünyasıyla onları tanıştırın. Geyik koşularının 2. ayağı 24 Temmuz ve 3. Ayağı 16 Ekim’de yer alacak. Şimdiden takviminize not alıp kayıt yaptırabilirsiniz.

21 Şubat Pazar

36. Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu

Tarih: 21 Şubat 2016

Son kayıt tarihi: 20 Şubat 2016

Tür: koşu

Mesafe: 21.1 km

Katılım ücreti: 30 TL

Yarışın yapılacağı yer: Trabzon

Başlangıç saati: 09:00

Kayıt: http://www.trabzonyarimaratonu.com/

Eğer farklı yerleri keşfetmekten zevk alıyorsanız 21 Şubat Pazar günü Trabzon’da 36. Trabzon Yarı Maratonu düzenlenecek. Hem koşup, hem biraz gezip hem de çok abartmadan Karadeniz mutfağının tadına bakabilirsiniz : )

Her ay Uplifers’te yarış takvimi sizinle paylaşıyorum. 2016 yılı için tüm koşu takvimini blogum koscora.com (koscora.com/yaris-takvimi) adresinden bulabilirsiniz.

Yarışlarda görüşmek dileğiyle 🙂

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam