Su ile ilgili bilmeniz gereken gerçekler

Hepimiz suyun ne kadar önemli olduğunu, yaşam kaynağı olduğunu biliyoruz. Ancak günlük hayatın içinde suyun bu önemini çoğu zaman unutuyoruz. İşte size suyun ne kadar önemli olduğunu hatırlatacak birkaç önemli nokta:

1. Su içip sarhoş olmak

Çok fazla su içip sarhoş olmak veya bir başka deyişle zehirlenmek de mümkün. Daha doğrusu, çok miktarda suyu çok hızlı içtiğinizde bu mümkün olabilir. Su sarhoşluğu aslında kandaki sodyumun aşırı su yüzünden seyrelmesiyle oluşur. Semptomları alkol sarhoşluğuyla aynı olduğu için bu duruma su içip sarhoş olmak deniyor.

su 02

2. Rakamlarla su

Dünyada yaklaşık 326 milyon mil küp su bulunuyor. Yani yaklaşık 200 katrilyon fil kadar. Eğer gözünüzde canlandırmakta zorlanıyorsanız haksız değilsiniz.

İlgili yazı: Su içme alışkanlığı bebeklik döneminde oluşur

3. Her yerde su

Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 75’i su ile kaplıdır. Eğer bu su çekilirse, Dünya’nın yüzeyi de aynı Ay’ın yüzeyine benzer.

4. Suyun ruh hali

Japon Doktor Masaru Emoto’ya göre duygularımız ve hislerimiz suyun yapısını etkileyebiliyor. Temiz kaynak sularından gelen ve sevgi dolu sözcükler işiten su ile parlak ve renkli kar taneleri oluşuyor. Ancak kirli ve negatif düşünceler işiten su ile cansız, tamamlanmamış, şekilsiz kar taneleri oluşuyor.

5. Su arındırma

Su arındırma aslında yeni bir fikir değil. Mısırlılar, 1.500 yıl öncesinde su arındırma fikirleri üzerinde çalışıyordu. En çok görülen su arındırma arasında ateş üstünde kaynatma, güneşte ısıtma veya işine ısıtılmış demir batırma yer alıyor.

6. Mpemba etkisi

Mantığa aykırı olsa da sıcak suyun, soğuk suya kıyasla daha hızlı donduğu bir gerçek. Bu fenomeni 1969’da Tanzanyalı bir öğrenci olan Mpemba bulduğu için buna Mpemba etkisi deniliyor.

7. Billboard suyu

Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi ile Mayo Draft FCB, halka temiz su sağlamak için bir proje geliştirmişti. Ters ozmozla su arıtma ünitesi içeren bir billboard ile düzenlenen projede, billboard 3 ay içinde yaklaşık 10 bin litre temiz su üretmişti.

8. Hayat döngüsü

Yaşayan her şey suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden aslında birçok dinde suya özel bir önem atfedilmesine şaşırmamak gerek.

İlgili yazı: Suyun temiz olması yetmez, hafızasının da temiz olması gerekir

9. İçilebilir su sorunu

Dünya’daki su kaynaklarının yüzde 97’si okyanuslar ve denizlerde yer alıyor. Yüzde 2’lik tatlı su ise donmuş bir şekilde buzullarda bulunuyor. Böylelike aslında Dünya üzerindeki su kaynaklarının yüzde 99’u içilebilir su değil. İçilebilir su miktarı ise sadece yüzde 1.

su 01

10. Temiz su

Dünyada yaklaşık 1,5 milyon insan temiz su kaynaklarına erişimde sorunlar yaşıyor. Bu durum, birçok hastalığın da sebebini oluşturuyor. Bu yüzden dünya çapında pek çok kuruluş, temiz su kaynağı sıkıntısına dikkat çekmeye çalışıyor.

11. Doğal enerji kaynağı

Kendinizi yorgun hissettiğiniz çoğu zaman, aslında sadece susuz kalmış olabilirsiniz. Su içmek, bedeninize enerji vermenin en basit yollarından biri. Bir dahaki sefer kendinizi bitkin hissettiğinizde, biraz su içmeyi unutmayın.

12. Dünyanın en eskisi

Enerji gibi su da her zaman vardı. Bugün içtiğiniz su, dinozorların, eski uygarlıkların içtiği suyla aynı.

Kaynak:
Swifty

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!