Spordan sonra tüketilmemesi gereken 15 besin

Spordan sonra ne yediğimiz günün geri kalanında yediklerimizden çok daha önemlidir. Spor sonrası ideal besin kombini temel olarak su, protein ve komplex karbonhidratlardan oluşuyor. Bunun için Uplifers olarak,  ivillage.com sitesinde diyetisyen görüşleri ile yayınlanan makaleyi dikkate alarak, sizlerle spor sonrası uzak durmanız gerken gıdaların küçük bir listesini paylaşıyoruz.

Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler
Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler

Bol şeker içeren enerji barları

Enerji barları son yılların en sık tüketilen popüler atıştırmalıklardan biri haline geldi. Eat Well Global, Inc. kurucusu ve diyetisyen Julie Meyer, enerji barlarını sadece atıştırmalık olarak tüketilmesini desteklerken, sporun ardından bu barların yenmesini doğru bulmuyor. Meyer, eğer kişi sporun ardınan evine geliyorsa, kendine hazırlayabileceği en ideal tarifin, karışık meyvelerden oluşan yağsız yoğurt veya tam tahıllı ekmekten yapılmış bir tost olduğunu vurguluyor. Eğer kişi yolda ise, içinde 5 gram protein, 25-40 gram arası karbondhidrat bulunan protein barlarını öneriyor. Kısacası, bu barları seçerken mutlaka en düşük şeker oranı içerenleri satın almakta fayda var.

Çiğ sebzeler

Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler
Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler

Şaşırtıcı olabilir, fakat her ne kadar vücuda faydaları tartışılmaz ise de, enerji sarfedilen bir sporun ardından kasları korumak ve metabolizmayı  hızlandırmak için, çiğ sebze tüketimi iyi bir fikir değil.  Caloriecount.com adlı beslenme web sitesi diyetisyenlerinden Rachel Berman, spor sonrası  protein değeri yüksek olan besinleri öneriyor. Örneğin, kırmızı biber ya da havuçları yoğurtlu soslarla ve humusla birlkte tüketebilirsiniz. Ayrıca bir avuç dolusu karışık kuruyemiş de yenebilir.

Peynir

Cheddar gibi işlenmiş yüksek kalorili peynirler, içerdikleri bol tuz oranıyla oldukça yanlış bir şeçimdir. Her gün peynir tüketenlerdenseniz, mutlaka yarım yağlı olanları seçmelisiniz.

Gazlı ve meyveli içecekler

Aslında yalnız spor sonrası değil, genel olarak da gazlı içeceklerden uzak durmak sizin için çok faydalı olacaktır. Beslenme uzmanı Carolyn Brown, gazlı içecekleri tam bir ¨şeker deposu¨ olduğunun önemle  altını çiziyor. Zaten, 1 kutu gazlı içecek 10 paket şekere eş değer olarak biliniyor. Meyveli içecekler de gazlılar kadar tehlikeli çünkü onlarda da şeker oranı oldukça yüksek. Diyetisyenler, eğer kişi spordan sonra su dışında bir şeyler içmek istiyorsa, şekersiz buzlu çayların içilmesini öneriyor.

Tuzlu atıştırmalıklar

Spor sonrası, tüketilen yüksek oranlı tuz içeren gıdalar, vücudun tuz ve su dengesini bozar. Dolayısyla, mümkün olduğunca düşük sodyumlu gıdaları tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin, cips sevenlerdensiniz piyasada daha düşük kalorili ve tuzlu olanları satın alıp, yiyebilirsiniz.

Ekmek

Ekmek, vücuda girdiği an kendini şekere çeviren bir gıdadır. Tabi bu söylediğimiz beyaz un ile yapılmış olanlar. Tam tahıllı ekmekler her zaman ilk tercihiniz olsun.

Pizza

Artık kepekli undan yapılan “fit pizzalar” olduğuna göre, o yağlı ve bol tuzlu olan pizzalardan vazgeçmenizin zamanı geldi diyebiliriz. Bu pizzaların üzerinde çeşit çeşit sebzeler olduğundan, sizin için faydalı bir öğün olacaktır.

Şeker ya da çikolata

Şeker ve sütlü çikolatalardan her zaman uzak durmak gerekir. Uzmanlar, özellikle sütlü çikolataların çok yüksek şeker içerdiklerini, bu yüzden içinde antioksidan bulunan bitter çikolataların tüketilmesini öneriyorlar. Bitter çikolatadan hoşlanmayanlar için ise iyi haber, sütlü çikolatalı içecekleri rahatça tüketebilmelerinin sorun olmadığı. Bu konuda, International Journal of Sports Nutrition yayınlarının yaptığı bir araştırmaya göre, bu içecekler içerdikleri kalsiyum, karbonhidrat ve su sayesinde vücut için son derece faydalı.

Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler
Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler

Kahvaltılık gevrekler

Kahvaltılık gevrekler aldatıcı olabilir, bazıları gerçekten de içerdikleri fiber oranından ötürü faydalıyken, bazıları ise bol şekerli olduğu için mutlaka kaçınılması gerekenler arasında bulunuyor. Şeker oranı bir yana, vitamin ve mineral oranları düşük olduğundan, mutlaka paketlerin arkasındaki oranlara bakmak gerekir. Özellikle, light süt içinde sade gevrek ve içine serpilmiş fındık, ceviz karışımı son derece idealdir.

Pastalar ve çörekler

Bol kremalı, beyaz şekerli pastalardan uzak durmak artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Hele hele spor sonrası.  Tatlı sevenler, tam tahıllı ekmeğin üzerine vücut için çok faydalı olarak bilinen fıstık ezmesi sürerek tüketebilirler. Evde kendi hazırlayacağınız tatlıların, yarım yağlı ya da yağsız sütten ve esmer şekerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca küçük bir öneri olarak, tatlınızın içine koyacağınız meyveler sayesinde şeker koymanıza gerek kalmayabilir.

Tavada yumurta

Eğer yumurta gibi faydalı bir gıdayı, içinde bol yağ bulunan bir tavada pişirirseniz, vücudunuz için faydalı bir iş yapmamış olursunuz. Uzmanlar, her zaman yumurtanın haşlanmış olarak hazırlanmasını öneriyor. Spor sonrası, kesinlikle haşlanmış yumurta tüketmelisiniz.

Patates Kızartması

Spor sonrası yapılacak en büyük yanlışlardan biri herhalde patates kızartması yemektir. Ama canınız bu tarz nişastalı gıdalar çekiyor ise, fırın tepsisine dilimlenmiş patatesleri dizip, üzerine  domates sosu döküp, pişirebilirsiniz.

Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler
Spordan Sonra Yenilmemesi Gereken Besinler

Smoothie’ler

Son dönemlerin en popüler içeceklerinden bir olan smoothie’ler, içerlerinde meyveler olmasına rağmen, bol şekerli meyve suları ile karıştırıldıkları için, mutlaka uzak durulmalıdır. Bunun yerine, light süt ve meyvelerle kendi hazırlayacağınız içecekleri tercih etmelisiniz. Örneğin, sütün içine yarım muz, tercihinize göre seçeceğiniz kırmızı meyveler ve hatta biraz da cajun fıstık koyup blendardan geçirebilirsiniz.

İşlenmiş etler

Sosis, salam, sucuk gibi etler aslında sağlımız için yararlı değildir. Özellikle kalp sağlığı açısından mutlaka uzak durulmalıdır. Bunların yerine hindi eti ve tavuk tüketimi çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!