Sporda açılan çığır: Giyilebilir teknolojinin dünü, bugünü ve geleceği

Son yıllarda teknolojiyle ilgili tüm konuşmalarda mutlaka sözü geçen giyilebilir teknoloji, bir süredir günlük yaşamımıza girmeye ve hayatımızı kolaylaştırmaya başlamış durumda. Büyük teknoloji şirketlerinin başlattığı yeniliklerin ardından ortaya çıkan daha küçük ölçekteki şirketler de giyilebilir teknolojiye yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor.

Aşağıda bu alanda kullanıcıya yenilikler sunan FocusMotion ve Halo Neuroscience şirketlerinin kurucularının giyilebilir teknolojiyle ilgili açıklamalarına yer veriyoruz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak içinse yazının sonunda bulunan videoyu izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Giyilebilir teknoloji yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?

Giyilebilir teknoloji ürünleri artık adımlardan daha fazlasını hesaplayacak şekilde tasarlanıyor.
Adım sayarlardan çok daha fazlası

Spor yaparken kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri üreten FocusMotion firmasının kurucusu ve CEO’su Cavan Canavan, geçmişte spor için kullanılabilen ürünlerin adım sayarlarla sınırlı kaldığını ancak bugün bu durumun değişmeye başladığını ifade ediyor:

Eskiden giyilebilir teknoloji dendiğinde aklımıza adım sayar cihazlar geliyordu. Ancak artık adımdan daha fazlasını hesaplamak istiyoruz. Yaptığımız şey algoritma öğrenen makineler yaratmak. Bu sayede şu an yoga, ağırlık kaldırma ve tekrara dayalı diğer egzersizleri anlayıp takip edebilen uygulamalarımız var. Sahip olduğumuz her aleti daha akıllı hale getirmek için çalışıyoruz.”

Öte yandan bir tıp doktoru olan ve kariyerini teknoloji alanında şekillendiren, Halo Neuroscience Şirketinin kurucusu ve CEO’su Daniel Chao’ya göre ise; giyilebilir teknoloji her ne kadar adımsayarlarla başlasa da, insanlar buna artık ilgi duymuyor. Bunun nedeni ise yine teknolojinin çok ilerlemesi:

“İnsanlar adım sayarlara olan ilgisini kaybetmedi. Sadece şu an bunu telefonlarla da yapabiliyoruz. Şu an başka şey almaya ihtiyacımız yok, telefon zaten sürekli yanımızda. Dolayısıyla neden telefonunuzdaki bir uygulamayı kullanmayasınız ki bunun için?”

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin bugün geldiği noktayla ilgili son derece heyecan duyduğunu belirten Canavan ise, bunun nedeninin gerçek giysilere yerleştirilen çok duyaçlı aletler olduğunu ekliyor. Bu sayede egzersiz esnasında duruş ve hareketlerin formu analiz edilebiliyor ve kullanıcıya yaptığı egzersizi doğru yapıp yapmadığı söylenebiliyor. Canavan, giyilebilir teknolojinin bu yönde ilerlemesinin bir gereklilik olduğunun da altını çiziyor.

Egzersiz yaparken hareketleri nasıl yapmamız gerektiğini yakın zamanda giyilebilir teknoloji ürünlerinden öğrenmeye başlayacağız.
Sporda devrim

Giyilebilir teknoloji, sadece bireylere kolaylık sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda kullanıcıların özgün verilerine de ulaşılmasını sağlıyor. Şimdiye kadar elde edilmemiş bu verilerin spor ve fitness dünyasına kazandırılması ise devrim niteliğinde değişikliklere yol açacak. Canavan konuyla ilgili şunları ifade ediyor:

Söz konusu sistemde herkes için heyecan verici olan şey, daha önce kimsenin görmediği veriyi almak. Kullanıcılar, tüm gün ya da tüm gece onları takip edecek ürünler istemiyor. Aksine daha belirli alanlara yönelik talepleri var. Belirli sporlarda, mesela yoga gibi egzersizlerde veya ofiste yaptıkları belli başlı işlerde kullanabilecekleri ürünleri talep ediyorlar. Bu ise bize bireyin zaman içinde ne yaptığını daha ayrıntılı görebilmeyi sağlıyor. Böylelikle ilgili veriyi de edinmiş oluyoruz. Gelecek 10 yıl içinde, insanlık tarihinde ilk defa, sporcuların ilkokuldan liseye, üniversiteye ve profesyonelliğe uzanan gelişimleriyle ilgili yeterli bilgiye sahip olacağız. Böylelikle çocukların ileride iyi bir sporcu olması için şu an ne yapmaları gerektiğini söyleyebileceğiz. Bu heyecan verici, çünkü daha önce hiç böyle bir veriye sahip olmadık.”

Tüm bunların sporda bir devrim yaratacağı gerçek. Ancak söz konusu veri olduğunda ister istemez veri güvenliği gibi sorular da akla geliyor. Canavan ileride bunun yasalarla düzenleneceğini düşünüyor.

Videoyu izlemek için tıklayın.

 

İlginizi çekebilir: 
Giyilebilir teknoloji ürünleri otizm teşhisi koyulmuş kişilere yardımcı oluyor

 

Kaynak
mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!