“Kilo vermenin en iyi yolu nedir ?” – Fit with Beril

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 5
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 5

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, düzenli olarak spor yapmanız şart. Spor yaparken gelişiminizi takip etmek, kendinize uygun bir antrenman programı oluşturmak ve teknik olmak da oldukça önemli. Bir personal trainerla çalışmanın önemi de bu noktada öne çıkıyor.

Uplifers ekibine yeni katılan Personal Trainer Beril Tarakçıoğlu, spor yaparken en çok sorulan soruları cevaplandırıyor. Bu köşemizde, siz de sorularınızı sorabilirsiniz.

Kilo vermenin en iyi yolu nedir ?

Kaç kilo olduğunuzla pek fazla ilgilenmemelisiniz. Çünkü, esas ilgilenmeniz gereken konu, bu kiloların ne kadarının yağ olduğudur. Spor yaparak kilo vermek istediğinizde, kilo kaybınız kas ve su kaybederek olmamalı ve aldığınız toplam kalori verdiğiniz kaloriden daha az olmalıdır. Bunun en verimli ve kalıcı yolu, günlük yaşamınızın bir parçası haline gelecek olan şu üç adımdan geçmektedir:

  • Bir kardiyovasküler çalışma programına başlayın:Bu yapmaktan hoşlandığınız bir aktivite olmalıdır. Yürüyüş, bisiklet, yüzme, paten, dans, ip atlama vb. gibi kalp atım hızını arttırabilecek ve belirli bir süre (en az 12 dakika) devam ettirebileceğiniz bir aktivite olmalı. Bu çalışmada süre ne kadar uzun olursa o kadar çok fayda sağlarsınız.
  • Belirli süreli bir diyet programı yerine hayat boyu sürdürülebilir bir beslenme planı oluşturun:
Daha çok; meyve, sebze, tavuk eti, kabuklu pirinç, patates, yağsız süt ürünleri tercih edin. 1 gram yağ 9 kaloridir, 1 gram karbonhidrat ya da protein 4 kaloridir. Alışverişiniz esansında bilinçli etiket analizi yapın. Örnek vermek gerekirse; bir besinin yağ oranı azaltılırken karbonhidrat oranı artırılmış olabilmektedir. Bu konuda seçimlerinizi, ürün etiketlerini karşılaştırarak yapın.
  • Kas kuvvet antrenmanı uygulayın: Kas gruplarınızın bilinçli oluşturulmuş bir programla çalıştırılarak hem form hem de kuvvet kazanmaları, size hızlanan bir metabolizma ve yağ yakımı süreci sağlayacaktır. Bu amaçla düzenlenen “vücut geliştirme” ve “fitness ” programları, sizi amacınıza ulaştıran en bilimsel ve sağlıklı yoldur.

Sadece belirli bölgelerimdeki yağlardan kurtulmak istiyorum, mümkün mü?

Bir insanın vücudundaki bölgesel yağlanma oranları büyük oranla cinsiyeti ve vücut tipi yani genetik kodlarıyla ilintilidir. Ülkemizde bir genelleme yapacak olursak erkekler karın bölgelerinden, kadınlarsa basen bölgelerinden yağlanmaya müsaittir. Maalesef, zayıflarken de en son bu bölgelerimizden yağ kaybederiz. Erkekler ve kadınlar arasındaki metabolizma hızı ve buna bağlı olan daha kolay kilo verebilme farkı; erkeklerin kas dokusunun kadınlardan fazla olmasından kaynaklanır. Yani bu da bize, kadınların hızlı bir metabolizmaya sahip olmak ve kolay kilo verebilmek için ağırlık antrenmanlarını haftalık aktivite rutinlerine dahil etmeleri gerektiğini gösterir.

Belirli bölgelerinizi hedefleyen çalışmalar, o bölgelerdeki kas dokusuna yönelik olacağı için yağ dokusuna etkileri olmaz. Yalnızca problemli bölgelerde sıkılaşma sağlanır. Hatta bir çoğumuzun, “Spor yapıyorum fakat sanki şişiyorum” ifadesi yağ oranını azaltmadan kas dokusunu kuvvetlendirme eğilimindendir. Yağ dokusu ancak ve ancak günlük alınan kaloriyle harcanan kalori arasında belirli bir fark yaratarak azalır. Bu farkı ortaya çıkarmak, düzenli kardiyovasküler egzersizler ve uygun bir beslenme programıyla mümkündür. Bunların yanı sıra problemli bölgeleriniz için uygulayacağınız kas çalışmalarınız sizi destekler. Böylece hem yağsız hem de sıkı bir görüntüye kavuşursunuz.

 

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam