Spor salonuna gitmeden kalori yakabileceğiniz 15 egzersiz şekli

Spor salonuna gidecek vaktiniz veya fırsatınız yok diye egzersizden ve hareketli bir yaşam sürmekten geri kalmak zorunda değilsiniz. Aktif bir yaşam tarzı benimseyerek ve düzenli beslenerek kalori yakmaya devam edebilirsiniz. İşte spor salonuna gitmeden, evde veya işte kalori yakabileceğiniz farklı hareketler:

1. İşe yürüyerek gidin
Yarım saatlik bir yürüyüşle ortalama 178 kalori yaktırabilir.

Eğer egzersiz yapacak fırsat bulamadıysanız, işe yürüyerek gitmeyi veya yürüyerek dönmeyi düşünebilirsiniz. Yarım saatlik bir yürüyüşle ortalama 178 kalori harcamak mümkün.

2. Markete alışverişe gidin

İster inanın ister inanmayın ama market alışverişi yaparak da egzersiz yapabilirsiniz. Reyonların arasında dolaşıp, alışveriş arabanızı çekiştirirken kalori yakmamak imkansız.

3. Romantik bir akşam yemeği hazırlayın

Yemek yaparken de kalori harcamak mümkün. Sebzeleri doğrarken, yıkarken harcadığınız enerji sayesinde kalori yakabilirsiniz.

4. Ayağa kalkın

Kimse çalışırken masaya zincirlenmiş gibi durmaktan hoşlanmaz. Çalışırken her saat başı ayağa kalkın, ofis içinde bir tur atın. Hatta ara sıra ayakça çalışmayı deneyin.

5. Ev temizleyin

Eğer spor salonuna gidemediyseniz, ev temizleyerek de kalori harcayabilirsiniz. Üstelik eviniz için güzel bir şey de yapmış olursunuz.

6. Sevişin

Sevdiğiniz kişiyle sevişmek sadece size kendinizi iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda kalori harcamanızı sağlar. Yarım saatlik sevişmeyle 207 kalori harcayabilirsiniz.

7. Bisiklete binin
Hem mümkün olduğunda bisiklet sürmek hem de market alışverişi yapmak da kalori yaktıran egzersizler.

Her gün işe giderken kullanabileceğiniz alternatif bir araç daha var; bisiklet! Her gün yarım saat bisiklet sürerek 366 kalori harcayabilirsiniz.

8. Saunaya girin

Egzersiz sonrasında kaslarınızı rahatlatmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri saunaya girmek. Üstelik terleyerek kalori de harcayabilirsiniz. Yarım saatlik sauna keyfi, 84 kalori harcamanıza yardımcı olur.

9. Sevdiğiniz kişiyle birlikte duşa girin

Sevdiğiniz kişiyle ilişkinizi heyecanlandırmanın yollarını mı arıyorsunuz? Birlikte sıcak bir duşa girebilirsiniz. Köpüklerle oynarken aynı zamanda kalori harcamanın tadını çıkarın.

10. Esneyin

Kaslarınızı esnetmek de enerji harcamanızı sağlar. Kendinize rahat bir yer bulun ve esneme hareketleri yapmaya başlayın.

11. Bowling oynayın

Ne kadar iyi veya kötü olduğunuzun bir önemi yok. Eğer spor salonuna gidememeyi telafi etmek ve biraz da eğlenmek istiyorsanız, arkadaşlarınızla bowling oynamaya gidebilirsiniz.

12. Yoga yapın

Özellikle sabahları yarım saat boyunca yapılan hatha yoga kaslarınızı ısıtır ve zihninizi güne hazırlar. Kendinize bir mat alın ve bildiğiniz yoga pozlarını uygulamaya başlayın.

13. Merdiven çıkın

Merdiven çıkmak, günlük hayatın içinde uygulayabileceğiniz en etkili aktiviteler arasında yer alıyor. Asansörü ve yürüyen merdivenleri unutun, merdiven çıkmaya başlayın.

14. Arabanızı yıkayın

Arabanız kirlendiğinde bu sefer oto yıkama istasyonuna gitmek yerine bunu kendiniz yapın. Böylelikle hem fiziksel aktivitede bulunmuş hem de arabanızı temizlemiş olursunuz.

15. Tamir edilmesi gereken şeyleri elden geçirin

Eğer evinizde uzun süredir tamir edilmeyi bekleyen şeyler varsa, işte doğru zaman! Tamirat, tadilat işleriyle kalori yakmanız mümkün.

 

Kaynaklar:
Men’s Fitness
Health.com

 

İlginizi çekebilir: Bugün bildiğin tüm egzersizleri unut: Güne sadece 20 kasını çalıştırarak başla

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!