Sorunlarınızın çözümü için sormanız gereken sihirli soru: Sorun bende mi?

Geçen akşam bir film izliyordum. Filmdeki baba karakteri, ergenlik çağına giren 15 yaşındaki kızına küçük bir çocukmuş gibi davranıyordu. Artık çocukluktan çıkan genç kız ise babasının baskıcı davranışlarından dolayı isyanlardaydı. Baba; kızını zorla bir psikologa götürdü ve başladı anlatmaya…

Psikolog kısa bir süre sonra kızı odadan gönderdi. Ve babaya esas sorunun kendinde olduğunu söyledi. Sorunun kendinde olduğunu duyan baba çıldırdı. Daha doğrusu kendinde hiçbir hata görmeyen EGOsu çıldırdı diyelim. Sevimli bir komedi olan bu filmde baba kendiyle ve duygularıyla yüzleştikçe aslında sorun yaratan davranışlarını fark etti. Ve sorumluluk alarak kendinde değişimi başlattı.

Şimdi tüm ön yargılarınızı bırakarak ebeveyn olarak önce kendinize, içinize bakmanızı rica ediyorum.

Dışarıda ne varsa içimizde de o var.

Bunca zamandır gözlemlediğim ve kendini doğrulayan durum şu; dışarıda ne varsa içimizde o var. Biz iç dünyamızdakileri halledince, dış dünyamız ve dolayısıyla yaşamımız da değişiyor, güzelleşiyor.

Çocuklar en güzel aynalardan biri. Onlarda sansür yok.

Çocuğunuz yalan mı söylüyor? Belki de siz sürekli patronunuza ya da ortağınıza yalan söylüyorsunuzdur.

Çocuğunuz aşırı öfkeli, okulda sürekli kavga mı ediyor? Trafikte sürekli kavga eden, öfkeli sürücü siz olabilir misiniz?

Bir bakın lütfen…

Çocuk içine kapanıp odasından hiç çıkmıyor mu? Acaba siz kendinizi yaşama, kadın olmayı sevmeye kapamış olabilir misiniz?

Çocuk karanlıktan korkuyorsa kendi korkularınız hiç yok mu? Acaba korkularınız yüzünden mi değişime direnç gösteriyorsunuz? Hep aynı kısır döngü içinde yaşıyorsunuz?

Çocuk sürekli ağlayarak bir şeyler istiyorsa acaba siz sürekli kurban rolü oynayarak, sızlanarak ilgi mi bekliyorsunuz?

yüzlesme - sorun bende mi

Sorunlarınızı anlamak için kendinize dönün.

Sadece duygularınıza, içinize bakın lütfen… Kim size ne sorun çıkarıyorsa; aslında sorunun kaynağında kendiniz varsınız. Bu yüzden çözüm kendinizde başlıyor. “Problemi yaratan beyinle problemi çözmek mümkün olmaz.”demiş Einstein… Benim anladığım şu; problemi yaratan beyni, kendimizde bişeyleri değiştirmektir aslında çözüm demek.

Aynada gördüklerinizin sorumluluğunu alabilir misiniz? Bu sorumlulukla önce kendinizde sorun olduğunu kabul ederek çözmeye çalışabilir misiniz?

Çocuğunuzu alıp zorla psikologlara, pedagoglara, doktorlara, yaşam koçlarına taşımak yerine önce siz kendiniz için uzmanlarla görüşebilir misiniz?

Hadi cesaret! Kendinizle yüzleşmeye var mısınız?

Lütfen sihirli soruyu sorun!

  • “Bende mi sorun var?
  • “Bende bir sorun mu var?”
  • “Sorun bende mi?”

Hangisi kulağınıza hoş geliyorsa…

Sevgilerimle…

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam