Soru dediğin kalbinden geçen bir yolcu: Sorularınızı değiştirin, hayatınız değişsin

Soru, sağlıklı bir merakın ürünüdür. Ve bu sebeptendir ki iyi ki vardır merak. Yaşama sanatının en güzel göstergelerinden biridir. Adeta bir tür yaşama belirtisidir merak. Var olanı anlamanın varoluşsal bir yansımadır. Soru da işte merakın olmazsa olmazı olarak baş köşede yerini alır. Soru sormak güzeldir, doğru soruyu sormak ise erdem. “Sorularınız değişirse hayatınız değişir.” derler, yürekten katılıyorum. 

5N 1K diye geçer soru kalıpları. Ne, neden, ne zaman, nasıl ve nerede yanına kim sorusunu alarak ilerler. Sordukça önünde kainatın nimetleri serilir. Öyle bir serilir ki, seçeneklerden seçenek beğenirsin kendine. 

Ne diye sorunca amaç anlaşılır, durum netleşir. Netleşmedeki ne hecesidir adeta. “Bu ne ki?” denir karşılaşınca bir konuyla. Kapalı kapıyı tıklamaya benziyor. Tıklayınca seni karşılayan yüzün kıvrımlarını görme ve inceleme heyecanınıza doğru açılıyor usulca. 

Neden sorusu gerekçeyi belirtir. Yürümek, ilerlemek isteyene yol açar. Yol önünde uzanır boylu boyunca. Bozkırdan upuzun yeşil bahçelere geçer. Güneşin selamlandığı anlardan karlı havaya uyum göstermeyi öğretir. 

Ne zaman sorusu saatin anlamını farkına varmanın, ömrü hissetmenin, geri alamayacağımız tek şeyin idrakına varacağımız nadir bir süreç gibi. Sürenin önemini anlarsın. Zamanı geçen her şeyin anlamsızlığı soğuk bir tokat gibi yüzüne çarpar. Donup kalmanın mümkün olmadığını iliklerine kadar hissedersin. 

Nasıl. Öğretmediler belki, en zor sorudur. Nasıl dedikçe içine bir girdap gibi ilerlersin konunun. Biri için “Nasıl dayanıyor bu duruma?” dediğinde alan açarsın. Evren de der ki; ‘madem merak ediyorsun o zaman dur bu şeyi sana yaşatayım‘. Öğrenmek için açtığını düşünür bu alanı. Gelsin zoraki bir eğitim. 

Nerede olayın mekanını işaret eder. Mekansız olur mu hiç. Yersiz yurtsuz olmak çok büyük bir acıdır. Acıyı sevgiye, sevgiyi şefkate, şefkati dayanışmaya, dayanışmayı erdeme, erdemi yaşam amacına çevirir. 

O yüzdendir ki soru sormak değerli bir iştir. Ne kadar doğru soru, o kadar anlamlı cevap.

İlginizi çekebilir: İncindiğini nereden anlarsın?

Özlem Güller Ünal
1979 İstanbul doğumluyum. 2000 yılından beri iletişim sektöründe medya ve iletişim danışmanı olarak çalışıyorum. An'ı önemseyen, meraklı bir yaşam sevdalısıyım. Gözlem yapmayı, araştırmayı, öğrenmeyi ... Devam