Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

Sonbahar çok ani bir şekilde kapımızdan içeriye girdi bile… Yaza bu kadar hızlıca veda etmek zorunda kaldığımız için şu sıralar hepimiz mutsuz ve depresif hissediyor olabiliriz. Bir yandan havaların aniden soğuması bizi elbette kapalı mekanlarda ve büyük oranda da evlerimizde vakit geçirme alışkanlıklarımıza geri döndürüyor. Bu durumu sevimli ve eğlenceli hale getirmek ise tabii ki yine bizim elimizde…

1. Meditasyon köşenizi oluşturun.

Sonbahar ayları yeni başlangıçlar yapmak ve içinize dönmek için en huzurlu zamanlardır. O zaman hemen evinizin size en dingin hissettiren köşesini belirleyin. Tütsülerinizi ve farklı aroma ve ebatlarda mumlarınızı cam kavanozlara veya vazolara koyup onlara sonbahar tadı verin. Bunun için sokaktan veya parktan toplayabileceğiniz yaprakları, kuru dalları, çam kozalaklarını, kışı anımsatan tarçın çubuklarını değerlendirerek hayal gücünüzü konuşturun.

Rahat ve hoşunuza giden desenlerde bir minderi de size rahat hissettiren köşeye yerleştirin. İmkanınız varsa bir ses sistemi kullanarak yoksa da sadece telefonunuz ile rahatlatıcı bir melodi ile huzurlu bir meditasyon seansının tadını çıkartın. Bazen sadece yağmurun sesi bile size muhteşem duygular yaşatacaktır.

Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

2. Kitap veya dizi izleme alanlarınızı düzenleyin.

Yağmurlu bir hafta sonunu evde geçirmek sıkıcı değil aksine huzur verici ve dinlendirici olabilir. Uzun zamandır odaklanamadığınız kitabı bitirebilir veya arkadaşlarınızın bir süredir tavsiye ettiği o diziyi arka arkaya izleyebilirsiniz.

Bunu yaparken evinizde çok da ilgi görmeyen bir köşeyi değerlendirebilirsiniz. Ahşap sade bir kitaplık kitap köşenize hayat verecek ilk parça olabilir. Sevdiğiniz ve okumayı planladığınız kitapları ayırarak elinizdeki kitapları düzenlemeniz için de bu güzel bir fırsatınız olur. Kitaplığınızın üstüne atacağınız yılbaşı ağacı ışıkları bu alanı daha huzurlu  bir hale dönüştürecektir. Kahvenizi ve kitabınızı da alıp artık o rahat tekli koltuğunuza gömülme zamanı. Eğer kitap okumaktan çok dizi izlemeyi seviyorsanız mevcut televizyonunuzun etrafını yeniden düzenleyebilir ya da ufak bir projeksiyon ile boş bir duvarı değerlendirebilirsiniz.

Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

3. Balkabaklarıyla oynayın.

Balkabağı yine bu mevsimin en sevilen dekoratif ögesi. Yaklaşan cadılar bayramının da etkisiyle kısa bir sure sonra her yerde görmeye başlayacağımız balkabaklarını evinizde irili ufaklı kullanabilir hatta bir hafta sonu etkinliği ile onları farklı desen ve renklerde boyayarak farklı etkiler yaratabilirsiniz.

Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

4. Kuru dalları değerlendirin.

Bahar aylarında taze çiçeklerle süslediğiniz giriş dresuarınızın veya yemek masanızın havasını değiştirme zamanı…Vazolarınızı kuru yaprak dalları, yine kuru başak dalları, pamuklar veya sarı ayçiçekleriyle süsleyebilirsiniz. Kozalaklar ve balkabakları da her zaman tamamlayıcı olarak kullanılabilir.

Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

5. Ekoseli battaniye edinin.

Sonbahar demek battaniye altına gömülüp dışarıda yağan yağmurun tadını çıkartmak demek ise o zaman evinize o yumuşacık kırmızı ekoseli battaniyelerden bir tane alma zamanı. Salon dekorasyonuna uydurmak çok kolay olmasa da yatağınızın üzerine atabilirsiniz. Göreceksiniz anında yatak odanıza sonbahar huzuru gelecek.

Sonbaharı keyifli hale getirin: Bu hafta sonu evde mi kalsak?

 

İlginizi çekebilir: Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam