Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Tatilden henüz dönenler ya da gitmek için gün sayanlar… Yılın 12 ayı tatilde gibi hissetmek muhteşem olmaz mıydı? Böylece döndüğünüzde o Egeli butik otelde yaşadığınız huzuru yaşamaya devam eder, tatil dönüşü depresyonunu daha kolay atlatabilirsiniz.

Siz de butik otellerin o büyülü havasını yaşayıp, şehir evlerimize döndükten sonra neden evimizde de butik oteldeymiş hissi yaşayamıyoruz diye düşünüyorsanız, birkaç ufak dokunuş yeter…

Yatak başınızı yenileyin

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Otel odasını kendi yatak odamızdan ayrıştıran en önemli parça yataktır. Genellikle kocaman bir yatağın içine gömüldüğümüz an kendimizi konforlu bir otel odasına teslim etmiş hissederiz. Bunu evinizin yatak odasında sağlamak ise hiç de zor değil. Yapmanız gereken odanız buna müsaade ediyorsa yatağınızı king size dediğimiz büyük ebatlara çevirmek ve onu büyük yastıklarla süslemek. Uyuma yastıklarınızın arkasını daha büyük yastıklarla desteklemek hem yatağınızda daha hoş bir görüntü elde etmenizi sağlar hem de daha konforlu hissettirir. Arka yastıklarınızı seçerken nevresim takımınızla kontrast renkler tercih edebilirsiniz.

Yatak odanızda otel konforu yakalamak için yapabilecekleriniz bu kadar değil. Yatak başının şekliyle oynayabilir ve size yansıtan bir yatak başı tercih edebilirsiniz. Hatta elektrik tesisatınız müsaade ediyorsa yatak başınıza anahtar ve priz taşıtabilirsiniz.

Yatak başınızı tercih ederken ahşap malzemeler, belki geri dönüştürülerek yeni bir fonksiyon verilen eski bir ahşap kapı, bamboo malzemeler düşünebilirsiniz. Komidinlerde yine doğal kütükler kullanılabilir, aydınlatma tercihlerinde da lokal dokunuşlarla bütünlük sağlayabilirsiniz.

Tekstil ürünlerinizi kaliteli seçin

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Otellerde kullanılan yatak örtüleri, nevresimler ve havluların kalitesi önemlidir. Çoğu zaman kaldığınız otelin kalitesini bu ögeler belirler. Siz de evinizde tek renk havlular, saten nevresim takımları, pamuklu yatak örtüleri tercih ederek daha konforlu hissedebilirsiniz.

Hatta banyonuzda ufak sepetler oluşturup, içine şık sabunlar,duş jelleri, kremler ve havlular koyup dekor amaçlı kullanabilirsiniz.

Klima yerine pervane kullanın

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Yatağınızın üstüne yerleştireceğiniz pervane hem odanızın havasını değiştirip size yazlık hissi verecek, hem de klima cihazı kullanmak yerine daha konforlu serinlemenizi sağlayacaktır.

Renk ve tonlamaya odaklanın

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Fark yaratmak için her zaman en hızlı yöntem duvar renkleriyle oynamaktır. Genellik Ege otellerinde bembeyaz duvarlar ile uyum içinde kullanılan turkuvaz mavileri ya da koyu lacivertler başrollerdedir. Son dönemlerde oldukça moda olan tropikal yeşiller hatta uçuk pembeler de size ilham verebilir. Bu duvarlara en çok yakışan ise büyük ahşap mobilyalar ve yatak başları, pamuklu ve keten pastel tonlarda tekstil tercihleridir. Kontrast yaratmayı deneyebilir, tone on tone tercih edebilir, veya minimalizmin doruklarına çıkabilirsiniz.

Mobilyaların ebatlarını büyütmeye çalışın

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Otellerin ortak kullanım alanları genellikle evlerimizdeki metrekarelerden daha büyük olduğundan daha büyük ebatlarda mobilya kullanımına da izin verir.  Bu da hem ferahlık hissini arttırır hem de lüks tadı verir. Belki salon hacminiz büyük mobilyalara izin vermiyordur, o zaman sadece bir aydınlatma ya da bir tekli koltuk ile boyut değişikliğini deneyin.

Küvet keyfini evinize taşıyın

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

İşte bir otelde herkesi kalbinden vuran deneyim budur. Yatak odanızın içinde yer alan bir küvet muhakkak aklınızı başınızdan almıştır. Yatak odanızda olması tesisat ve rutubet problemleri açısından zahmetli olabilir belki ama banyonuzda yer alması için çok da fazla engeliniz olmayacaktır. Tesisatçınızla görüştükten sonra yılın 12 ayı bu keyfi yaşamak paha biçilmez olacaktır.

Bitki kullanımına önem verin

Evinizin dekorasyonunda kaldığınız butik otellerden ilham alın

Uygun bir köşenize büyük boyutlarda gösterişli bir saksı içinde ağaç bitkilerden yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yemek masanızda, giriş holünüzde veya orta sehpanızda taze mevsim çiçeklerine yer vermek size daha mutlu ve huzurlu hissetirecektir.

 

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda yeni trend: Şimdi Akdenizli olma zamanı

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam