Sonbaharda beslenme önerileri ile kendinize iyi bakın

Nasıl oldu anlayamadan yaz bitti, havalar soğumaya başladı. Dolaptaki kıyafetler birden biçim değiştirdi; hırkalara, su geçirmeyen ayakkabılara geçildi. Aklımız hala yaz mevsiminde, denizde, kumda ve tatilde olsa da yeni mevsime adapte olma çanları çalıyor. Şimdi aynı kıyafetlerimiz gibi beslenmemizi de yeni mevsime uydurma zamanı!

Beslenmeyi mevsime göre düzenlemek sindirim sistemimizi desteklemenin, bağırsak floramızı korumanın en önemli yollarından bir tanesi. Tüm yıl boyunca aynı beslenme şekli ile beslenmek tükettiklerimiz sağlıklı besinler olsa bile bedenimizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamak demek oluyor. Havanın soğuduğu sonbahar mevsiminde daha sıcak yemeklere, biraz daha yağlı ve karbonhidrat içeriği yüksek besinlere ihtiyacımız artıyor.  Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak bizi sağlıklı beslenmeden uzaklaştırmıyor, aksine sindirim sistemimizi desteklediği için kilo kontrolü sağlamamızı da kolaylaştırıyor.

Gelin sonbaharda beslenmede ne gibi değişiklik yapmamız gerektiğine birlikte göz atalım:

Oda sıcaklığında/ ılık su tüketin

Su tüketmenin öneminden detaylıca bahsetmeme gerek yok sanırım. Vücut fonksiyonları için çok önemli bir besindir su. Yazın sıcaklar arttıkça su tüketme ihtiyacımız artıyor fakat sonbaharda da, kışın da suya ihtiyacımız var. Ancak yaz aylarında olduğu gibi buzdolabından alıp içtiğiniz suya ihtiyacınız yok. Artık daha ılık, zaman zaman sıcak su tüketmelisiniz. Sindiriminiz de su içebilirliğiniz de bu şekilde artacak. Yani kışın “Canım su istemiyor ki…” diyorsanız bu mevsimde ılık su içmeye başlayın. Siz de farkı göreceksiniz.

Çiğ besinlere daha az yer verin

Yazın taze taze sebzeler, salatalar en sevdiğimiz yemeklerken artık daha pişmiş, ılık yemeklere doğru evrildi ihtiyaçlarımız. Yemeklerin yanında mevsim sebzelerinden hazırladığınız çiğ salatalara yer verebilirsiniz elbette ancak, daha küçük porsiyonlar ile ve bir öğün olarak konumlandırmadan. Çiğ sebzeleri çok tüketmek gaz ve şişkinlik problemlerinizi artırabilir. Bu sebeple ılık, sıcak yemekler yönelmelisiniz.

Daha fazla karbonhidrat tüketin

Karbonhidrat ihtiyacı, daha fazla enerji harcadığımız için soğuk havalarda artar. Bu sebeple vücudunuzu bu ihtiyaçtan mahrum bırakmayın. Yaz mevsimine kıyasla daha fazla karbonhidrat tüketmenizin sonbahar ve kış mevsiminde hazım problemlerini azalttığını göreceksiniz.

Her mevsim kendi içinde mucizelere sahip ve hepsi çok güzel. Mevsimlerle ve doğayla uyum içerisinde yaşadığımız zaman daha güçlü bir sindirime sahip oluyoruz ve bu da daha güçlü bir bağışıklık sağlıyor. Kış mevsiminde ise en çok ihtiyacımız olan şey güçlü bağışıklık!  Doğayla uyumlandığımızda hem bedenimiz hem de zihnimiz kendi dengesini buluyor.

İlginizi çekebilir: Beslenmede mükemmeli aramayın: Sağlıklı beslenmenin anahtarı “denge”

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam