5 adımda bedeninizi ve zihninizi sonbahara en güzel şekilde hazırlayın

Yeşilin turuncuya döndüğü mevsim sonbahar, birçoğumuz için yeni bir döneme geçişin sembolü niteliğinde. Kaldırılan ceketler tekrar çıkarılır, soğuk içeceklerden sıcak içeceklere geçilir, çoraplar saklandıkları yerden çıkar ve yaza veda edilir. Ilık sonbahar akşamları yaz hala devam ediyormuş gibi bir algı yaratsa da, tüm mevsim geçişlerinde olduğu gibi bu dönemde de grip, nezle, halsizlik, yorgunluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Yaz sonu dönemi, kışa sağlam bir şekilde hazırlanmak ve yenilenmek için en doğru zaman. İşte bu dönemde bedeninizi ve zihninizi yeni bir mevsime hazırlamak ve ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini önlemek için izleyebileceğiniz yollar.

Ilık sonbahar akşamları yaz hala devam ediyormuş gibi bir algı yaratsa da, tüm mevsim geçişlerinde olduğu gibi bu dönemde de grip, nezle, halsizlik, yorgunluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.
Yediklerinizi gözden geçirin.

Yaz mevsiminden sonbahara geçiş, hastalıkların ve virüslerin en çok ortaya çıktığı, vücut direncinin düştüğü, kolay hasta olunan dönemlerden biri. Dolayısıyla bu dönemde bolca vitamin ve mineral takviyesi almak şart. Yazın enerjisi, denizden sonra acıkmalar, gece atıştırmaları derken hayatınıza giren bazı besinleri daha sağlıklı alternatiflerle değiştirerek beslenme alışkanlıklarınızı yeniden düzenleyin. Tercihinizi metabolizmanızı güçlendirecek gıdalardan yana kullanın.

Saklı Cennet’in özenle ve sevgiyle üretilen besinleri beslenme alışkanlıklarınıza sağlıklı bir dokunuş yapmanıza yardımcı olabilir. Halsizliğe, öksürük problemine, alerjik reaksiyonlara ve ağrılara iyi gelen çam balı ya da kalsiyum, demir, fosfor ve lif kaynağı olan tahin gibi besinler, bedeninizi hastalıklardan korurken kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

Sebze ve meyvelerin canlandırıcı ve güçlendirici etkilerinden faydalanın.

Gün içinde tükettiğiniz sıvılar, en az yedikleriniz kadar önemli. Bazen koşuşturmacanın ve yoğunluğun arasında sağlıklı beslenmeye yeterince zaman ayıramamak çok normal, böyle durumlarda içeceklerinizi akıllı seçerek bu açığı kapatabilirsiniz. Bu açıdan bol su tüketmenin yanı sıra, yazın tüm yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olacak sebzeli ve meyveli detoks içeceklerinden faydalanabilirsiniz. 

Juitox’un uzmanlar tarafından, meyve ve sebzelerin bir araya getirilerek hazırlanan leziz detoks suları, vücudunuzun ihtiyacı olan birçok besin değerini almanıza yardımcı olur. Avokado, ıspanak, kara lahana, elma, zencefil, limon, greyfurt ve daha pek çok farklı lezzetle Juitox detoks sularıyla kışı dinç bir şekilde karşılayacaksınız.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin ve enerjik kalın.

Arkadaşlarınızla planlar yapıyor ama sürekli erteliyor musunuz? İşten sonra eve koşar adımlarla mı gidiyorsunuz? Uzun saatler uyusanızda, uyandığınızda yorgun mu hissediyorsunuz? Çok normal. Hareketli ve enerjik yaz aylarının sonrasında halsiz ve yorgun hissediyor ve bir türlü uykunu alamıyor olabilirsiniz. Bu dönemde vücudunuza dinlenmesi için izin verin ve bir şeyler yapmak için kendinizi zorlamayın. Aksi taktirde bedeniniz bu zorlanmaya karşı tepki verebilir ve kendini tamamen bırakabilir. Bu da yeni hastalıkların kapınızı çalmasına neden olur. Kışa sağlam bir bedenle ve dinlenmiş bir zihinle girmek istiyorsanız uykunuzu düzene sokabilir ve daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Bunu yapmakta zorlanıyorsanız Hello Sense’in odanızın sıcaklığını, nem oranını aydınlatmasını ve hava kalitesini ölçümleyerek en verimli şekilde uyumanızı sağlayan Akıllı Çalar Saati, tüm yardım çağrılarınıza cevap verecek.

Yavaşlayın.

Bedeninizin ve zihninizin sonbahara adapte olmaya çalıştığı bu günlerde kendinize daha çok zaman ayırmayı ve sizi sakinleştiren şeyler yapmayı deneyin. Yeni bir kitap edinin, hafta sonu bir gününüzü kişisel bakımınıza ayırın, yumuşacık yeni bir sonbahar battaniyesi satın alın ve rahat koltuğunuzda uzanarak uzun süredir merak ettiğiniz filmleri izleyin, keyif kahvelerine daha çok zaman ayırın… Hatta işi bir adım daha ileriye götürerek tüm bunları yaparken bir yandan dinlenmenize yardımcı olacak kokulardan ve bakım ürünlerinden faydalanın. Kitabınızın ilk sayfalarını çevirirken bir yandan yatıştırıcı kokularla bedeninizi ve zihininizi yumuşatmak istemez miydiniz?

Homemade Aromaterapi’nin, mucizevi bitki kantarondan elde ettiği Sarı Kantaron Yağı, vücudunuzun direncini artırarak sizi hastalıklara karşı korur.

Modunuzu yüksek tutun.

Fiziksel gücünüzü artırmanın yollarından bahsettik. Şimdi gelelim zihinsel dayanıklılığınızı yükseltecek ve keyfinizi yerine getirecek yöntemlere. Mevsim geçişleri, depresif ruh hallerinin en çok görüldüğü zaman dilimlerinden. Birçok kişi mevsimsel geçişlere ve değişimlere zihinsel olarak adapte olmakta zorlanıyor. Özellikle tüm kış boyunca hevesle gelmesini beklediğimi yaz aylarının geride kalması düşüncesi bunaltıcı ve üzücü olabiliyor. Ne var ki geride bıraktığınız güzel anılara odaklanmak yerinde yaşayacağınız yeni güzelliklere, hatta anın güzelliklerine odaklandığınızda mevsimsel geçişler sizin için sorun edilecek problemler haline gelmeyecek. Tam tersi sizi bekleyen yenilikler, içinizi kıpır kıpır edecek.

Havanın ve doğanın değişimini taktir etmek, sonbaharın gelişini sevdiklerinizle birlikte kutlamak ve kendinizi keyifli hissetmek için farkındalığınızı ve an’da kalma becerilerinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz. 

İlk Türkçe meditasyon uygulaması Longi Meditasyon App, her zaman, her yerde ücretsiz hizmetleriyle yeniliklere adapte olmanızı kolaylaştıracak ve hayata daha güzel bakmanızı sağlayacak.

Yaşadığınız her andan keyif almak için sağlıklı kalmanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olacak en güzel ürünler Uplifers Wellness Shop’ta sizi bekliyor. Şimdi sıra sonbaharın tadını doyasıya çıkarmakta!

İlginizi çekebilir: Kendinizi yorgun hissetmenizin nedeni bilmediğiniz bir hastalık olabilir

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!