Soğuk ve kapalı havalarda daha mutlu ve pozitif hissetmenin 8 yolu

Hava değişimleri, özellikle sıcak ve enerjik sıcak havalardan soğuk ve kapalı havalara geçiş yaptığımız zamanlar, enerji seviyemizin, uyku ve beslenme düzenimizin değişime uğradığı zamanlardır. Hava geçişlerinde kişinin vücudunun ihtiyaçlarını tanıması ve yaşanan çevresel değişimlere ayak uydurabilmesi, enerji seviyesini koruyabilmesi için oldukça önemli.

İşlerimizin normale göre daha yoğun olduğu, soğuk havanın olumsuz etkilerinden kaçınmak için kapalı yerlerde kalmayı tercih ettiğimiz kış aylarında daha depresif ve savunmasız hissetmemiz normal. Ancak bu durum kontrol edilmediğinde ve mutsuzluk hali rutin durumuna geldiğinde, depresyona kadar varabilen ciddi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabiliyor.

Uplifers olarak, kış mevsiminin ortasında olduğumuz şu günlerde enerjinizi yüksek tutmanın ve daha mutlu olmanın 10 kısa yolunu sizler için derledik.

Karanlık ortamlardan kaçının

ydınlık ortamlar

Kış aylarında yaşanan mod düşüklüğünün en önemli sebeplerinden biri, gün ışığının daha az olmasıdır. Havaların erken kararması ve sürekli bulutlu olması nedeniyle gün ışığından yararlanamayız. Bu nedenle, kapalı alanlarda perdelerinizi açık bırakmak, pencerelerin camlarını temiz tutmak, camınızın önünde yer alan ağaçları budamak gibi ışığı engelleyici faktörleri ortadan kaldırmayı deneyin. Yapay ışıklandırmada da mümkün olabildiğince gün ışığına yakın ışıklandırma sağlayan aydınlatmaları tercih edin.

Stres unsurlarını mümkün olabildiğince ortadan kaldırın

no stress

Zihninize odaklanarak farkındalık düzeyinizi artıracak meditatif aktiviteler yapmayı deneyin. Küçük sorunları büyüterek problem haline getirmemeye, hayatınızda yer alan problemlere yaşantınızın bir parçası olarak yaklaşarak daha pozitif açılardan bakmayı deneyin.

Kendinize dinlenmek için zaman ayırın

3004-001939

Kış ayları yaz dönemine göre iş yoğunluğunun daha fazla olduğu zamanlardır. Bu nedenle zaman zaman işleriniz nedeniyle bunalmanız ve kendinizi depresif hissetmeniz normaldir. Ne kadar yoğun olursanız olun, işlerinizi bir kenara kaldırarak kendinizle baş başa kalacağınız, zihninizi boşaltacağınız zaman aralıkları yaratın. Gün arasında vereceğiniz 10 dakikalık kısa bir mola bile, stres unsurlarından uzaklaşmanız ve rahatlamanız için yeterli olacaktır.

Güneşin doğuşunu ve batışını izleyin

gun doğumu

Güneş doğarken ve batarken gökyüzünde oluşan renkleri izleyerek bu dakikaların tadını çıkarın. Yeni bir güne başlarken o gün kendiniz için yapacaklarınızı ve hayattan neler beklediğinizi düşünerek planlamalar yapın.

Aktif olun ve açık havada dolaşın

yuruyus

Sosyal medyada geçirdiğiniz, televizyon izlediğiniz yani hareketsiz olmanızı gerektiren aktiviteleri kısıtlayarak bu aktiviteler için harcadığınız zamanı spor yaparak ve hareket ederek geçirin. Yoga ve yürüyüş hem bedeninizi az yoran hem de ruh halinizi pozitif yönde etkileyecek aktivitelerdir. Bu aktiviteleri bir rutine oturtun ve mümkün olabildiğince açık havada kalmaya çalışın. Her gün beş dakikalığına da olsa kendinize hareket etmek için zaman dilimleri yaratmaya çalışın.

Sosyalleşin

sosyalleşin

Sonbahar ve kış ayları, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelmek, aile üyelerini ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Herkes işi nedeniyle yakınınızdayken, bu zamanları bir araya gelerek değerlendirebilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Evinizde küçük buluşmalar düzenleyebilir, herkesin bir araya gelmesini sağlayacak partiler organize edebilirsiniz.

Bedeninizi rahatlatın

duş

Soğuk havalarda vücudunuzu rahatlatmanın en güzel yolu, dışarıdan geldikten sonra ılık bir duş almak. Dışarıdan geldiğinizde günün stresini atmak ve vücudunuzu ısıtarak rahatlatmak için her gün duş alın.

Sıcak içeceklerin keyfini çıkarın

sıcak içecek

Havalar soğukken vücudumuz kendini ısıtabilmek için daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Kış aylarında daha fazla yememizin ve kilo artışının sebebi de vücudun daha fazla besine ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle kış aylarında mümkün olabildiğince hafif ve sağlıklı gıdalar tüketmeye çalışın.

Sıcak bitki çayları vücut ısınızı dengelemek ve vücudunuzun fiziksel tatminini sağlamak için tüketebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden. Bu nedenle soğuk kış günlerinde kafeinli, gazlı ve şekerli içecekler yerine size enerji verecek, aromatik bitki ve meyve çaylarını tercih edebilirsiniz.

büyülü bohçaGüney Afrika’nın  milli içeceği Rooibos’un doğal antioksidan içeriği, hoş kokulu ve yumuşak içimiyle Vanilya ile buluştu. Doğadan Büyülü Bohça Rooibos Vanilyalı günün her anında bu büyüleyici çay keyfini yaşamanız için…

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!