Soğuk havaların sağlığa faydaları

Havaların artık iyice soğumasıyla beraber etrafta dolanan “hava çok soğuk”, “dışarı çıkmayalım, evde oturalım” ve “kalın giyin” cümlelerini daha fazla duyar olduk. Fakat, eğer gün içinde düzenli olarak hareket eden, aktif ve sağlıklı yaşayan bir insansanız soğuk hava sizin için olumsuz bir şey değil. Aslında soğuk hava hakkında sevilmesi gereken bir sürü şey var. Örneğin, içiniz henüz sıcakken yanaklarınıza değen soğuk ama ferah hava gibi. Bundan kimi zaman şikayetçi olsanız da bilimsel verilere göre soğuk hava sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri. Uplifers olarak, soğuk havanın vücudunuza olan faydalarını sizler için derledik.

soğuk hava

Soğuk odanın uykuya faydaları

Düşük derecelerde vücut daha fazla kalori yaktığı için kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca, soğuk odalarda uyumak daha rahat bir uyku çekmenize ve uyurken metabolizmanızın güçlenmesine neden olur. Eğer daha yüksek ısılı odalarda uyumaya alıştıysanız, ilk başlarda soğuk odada uyumak zor gelebilir. Isıya alışmak için, bir anda odayı soğutmaktansa her gün yavaş yavaş ısıyı düşürün. Zamanla bedeniniz soğuk odalarda uyumaya alışacaktır.

Soğuk odanın uyku üzerindeki diğer etkileri için eski yazılarımızdan “Soğuk odada uyumanın sağlığa faydaları” na göz atabilirsiniz.

Verimliliğe faydaları

Beyinlerimiz soğuk odalarda daha verimli çalışır. Bilimsel araştırmalara göre beyin en verimli 16 derecede çalışıyor. 16 derece ilk duyulduğunda çok soğuk gelse de yazar Starre Vartan bir süre zorlanılsa da kendi çalışma hayatında en çok verimi bu ısıda çalışırken aldığını belirtiyor. Ayrıca, yapılan bir diğer araştırmaya göre, hava “kötüyken” (soğuk ve depresifken) insanlar daha konsantre ve verimli çalışıyor.

Cilde faydaları

Bir çoğumuz soğuk havanın cildi kurulaştırdığını ve buruşturduğunu düşünüyor. Fakat, 2010 yılında Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre, soğuk havalar, damar sisteminin çalışmasında çok yararlı çünkü kan damarlarını çalıştırarak cilde karşı duyarlı olmasını sağlıyor. Eğer, kış aylarında kuru bir cilde sahipseniz, yüzünüzü hindistancevizi yağıyla yıkayabilirsiniz.

Soğuk havalardan korkmanız için hiç bir neden yok. Sıkı giyinin ve kendinizi ferah ve soğuk havaya atın. Aynı zamanda, soğuk havalar dışarıda spor yapmanızı durdurmamalı. Ocak ayı koşu etkinlik rehberimize bakın ve bu koşulardan birine sizde katılın.

 

Kaynak:

mother nature network

Columbia spectator

Eco-chick

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!