Sofranıza lezzetli bir Ege dokunuşu: Pancar kızartması

İtiraf etmekten çekinsem de İzmir’e geldiğim sıralarda, birkaç yıl önce tanıştım pancar mucizesi ile. Ege’nin renkli sebze dünyasını daha fazla tanımak istedim tabii. Daha önce hiç duymadığım otlar, kurular, sebzeler… Tabii pancarı duymamış değildim; ama sadece turşusunu bilirdim ve sevmediğime inanırdım (tadına baktığımı da hiç hatırlamıyorum). Alışkanlıklardan, önyargılardan, damak tadından vazgeçmek ne zor şeymiş o zamanlar.

Pancar otu kavurmasını denedikten sonra o tatlış teyzenin dükkanında, pancara karşı hislerim değişti. Sofralarımdan eksik etmemeye başladım. Gerek kavurması, gerek otunun kavrulması, turşusu, salatası, haşlaması, suyu, kızartması hepsi birbirinden sağlıklı, denemeye değer lezzetler. Bol lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenlemesi, kanseri önleyip kalbi koruması, kan basıncını dengelemesi, bağışıklık sistemini desteklemesi, karaciğerin temizlenmesinde rol oynaması gibi bilinen faydaları, tüketmek için yeterli sebep gibi gözükürken; demir, fosfor, çinko, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri ve A, B, C, P vitaminlerini bol miktarda barındırıyor olması kesinlikle tüketmeniz gerektiğini düşündürecektir. Pancarın kızartmasını denediniz mi?

Şiddetsiz bir kahvaltı tabağı

  • Pancar kızartması için pancarları istediğiniz bir şekilde dilimleyip, dilimlenmiş sarımsaklar eşliğinde (aroma vermesi için istediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz) 180°C fırında 20 dk kızartabilirsiniz.
  • Dilim ekmeklere sürülmüş sosu; bir çay bardağı domates sosu, bir yemek kaşığı köy salçası, 25 gr ceviz tozu, 1 çay kaşığı çemen sosu karışımını zeytinyağında kavurarak elde edebilirsiniz. Kızarmış ekmeklerinizin üzerine chia tohumu, ceviz ya da fındık ekleyerek servis edebilirsiniz.
  • Patates kızartmasını fırında zeytinyağı ile biberiye ekleyerek kızartmanızı tavsiye ederim.

Gerisini bedeninizin sesine ve yaratıcılığınıza bırakıyorum.

Afiyet olsun…

İlginizi çekebilir: Akşam yemeğinize vegan bir dokunuş: Sağlıklı bir menü önerisi

Canan Yavuz
Toplumun ötekileştirmesinden, etiketlemesinden ve dogmalarından yorulmuş; kimine göre insan, kimine göre ‘kadın’, kimilerine göre ise vegan, minimalist, yoga öğreticisi.. Özünde; evrenin gücünü yadsımayan, her ... Devam