Sizin vücut kitle indeksiniz kaç?

acibadem-saglikli-yasam

Son yıllarda giderek artan obezite; yani şişmanlık çağımızın en önemli sağlık problemlerinin başında geliyor. Şeker, kalp hastalıkları, hipertansiyon, inme, kanser, kas ve eklem hastalıkları gibi yaşam kalitesini bozan ve hatta kimi zaman geri dönüşü olmayan metabolik değişimlere yol açıyor.

Obezite üzerine konuşurken akla önce vücut ağırlığı geliyor. Vücut kitle indeksi (VKİ), bireylerin boylarına göre sahip olması gereken vücut ağırlığının değerlendirilmesinde ve izlenmesinde en yaygın olarak kullanılan kriter olarak karşımıza çıkıyor.

Detaylı vücut kitle indeksi ile obezite hesaplama

Obezite hesaplamada kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) elde edilen Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. Vücut kitle indeksi sonuçlarına göre 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak isimlendirilir.

Detaylı vücut kitle indeksi ile obezite hesaplamada ise, yaşınız ve cinsiyetiniz de dikkate alınarak kilonuzun, vücut yağ yüzdenizin ve bel çevrenizin normal değerlerde olup olmadığı bilgilerine ulaşılır. Vücut kitle indeksi değeriniz fazla kilolu, obez ya da morbid obez ise, kilo vermek için uzmanların önerilerini yerine getirerek zayıflayabilirsiniz.

Detaylı vücut kitle indeksi değerinizi hesaplayın.

shutterstock_332045687

Yaşlandıkça vücut kitle indeksi yükselir

Vücut kitle indeksi değerlerinin Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sınıflandırılması aşağıdaki tabloda mevcut. Yaş ilerledikçe ideal vücut kitle indeksi değeri yükselir. Normal aralıkta olmayan bireyler ile normal aralıkta olup da özellikle bel çevresi geniş olan bireylerin beslenme durumunun değerlendirilebilmesi için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alması önerilir.

  • 19-24 yaş için vücut kitle indeksi aralığı 19-24,
  • 25-34 yaş için vücut kitle indeksi aralığı 20-25,
  • 35-44 yaş için vücut kitle indeksi aralığı 21-26,
  • 45-54 yaş için vücut kitle indeksi aralığı 22-27,
  • 55-64 yaş için vücut kitle indeksi aralığı 23-28,
  • 65 yaş ve üzeri için vücut kitle indeksi aralığı 24-29’dur.

obezite referans araligi vucut kitle indeksi

Detaylı vücut kitle indeksi değerinizi hesaplayın.

Obezite tedavi edilebilir bir hastalıktır. Detaylı Vücut Kitle İndeksi değerinizi öğrenmek ve obeziteyle ilgili detaylı bilgi için Acıbadem Obezite Merkezi‘ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Acıbadem Sağlık Grubu
İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, bugün bünyesindeki 21 hastane ve 17 tıp merkezinde yaklaşık 17.000 çalışanıyla sağlık hizmeti veriyor. Sağlık alanında ... Devam