Sizin vücut kitle indeksiniz kaç?

Son yıllarda giderek artan obezite; yani şişmanlık çağımızın en önemli sağlık problemlerinin başında geliyor. Şeker, kalp hastalıkları, hipertansiyon, inme, kanser, kas ve eklem hastalıkları gibi yaşam kalitesini bozan ve hatta kimi zaman geri dönüşü olmayan metabolik değişimlere yol açıyor. Obezite üzerine konuşurken akla önce vücut ağırlığı geliyor. Vücut kitle indeksi (VKİ), bireylerin boylarına göre sahip olması gereken vücut ağırlığının değerlendirilmesinde ve izlenmesinde en yaygın olarak kullanılan kriter olarak karşımıza çıkıyor.

Detaylı vücut kitle indeksi ile obezite hesaplama

Obezite hesaplamada kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) elde edilen Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. VKİ sonuçlarına göre 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak isimlendirilir.

Detaylı VKİ ile obezite hesaplamada ise, yaşınız ve cinsiyetiniz de dikkate alınarak kilonuzun, vücut yağ yüzdenizin ve bel çevrenizin normal değerlerde olup olmadığı bilgilerine ulaşılır. VKİ değeriniz fazla kilolu, obez ya da morbid obez ise, kilo vermek için uzmanların önerilerini yerine getirerek zayıflayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 3 diyet efsanesiyle ilgili bilmeniz gereken doğrular

Yaşlandıkça vücut kitle indeksi yükselir

VKİ değerlerinin Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sınıflandırılması aşağıdaki tabloda mevcut. Yaş ilerledikçe ideal VKİ değeri yükselir. Normal aralıkta olmayan bireyler ile normal aralıkta olup da özellikle bel çevresi geniş olan bireylerin beslenme durumunun değerlendirilebilmesi için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alması önerilir.

  • 19-24 yaş için VKİ aralığı 19-24,
  • 25-34 yaş için VKİ aralığı 20-25,
  • 35-44 yaş için VKİ aralığı 21-26,
  • 45-54 yaş için VKİ aralığı 22-27,
  • 55-64 yaş için VKİ aralığı 23-28,
  • 65 yaş ve üzeri için VKİ aralığı 24-29’dur.

obezite referans araligi vucut kitle indeksi

Obezite tedavi edilebilir bir hastalıktır. Detaylı VKİ değerinizi öğrenmek ve obeziteyle ilgili detaylı bilgi için Acıbadem Obezite Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vücut kitle indeksi nedir, sağlığımız açısından ne kadar belirleyicidir?

Acıbadem Sağlık Grubu
İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, bugün bünyesindeki 21 hastane ve 17 tıp merkezinde yaklaşık 17.000 çalışanıyla sağlık hizmeti veriyor. Sağlık alanında ... Devam