Size güçlü bir bağışıklık sistemi sağlamak için harıl harıl çalışan kış besinleri

Kış aylarında hem soğuk havalara hem de salgınlara karşı dinç duruşumuzu güçlü bağışıklık sistemimize borçluyuz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, kış hastalıklarından uzak kalmak, enfeksiyonlara yakalanmamak için ise en önemli yardımcımız besinler! İşte kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için tüketmeniz gereken 9 besin grubu.

Lahana, brokoli, karnabahar
Hastalığa yakalandıktan sonra değil öncesinde doğru beslenmek çok önemli.

Lahana, brokoli ve karnabahar, kış sebzelerinin en başında yer alan iyi birer beta karoten kaynaklarıdır. Serbest radikallerin zararına karşı korurlar. C vitamini de içerirler. C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin başında yer alır. Pek çok kişi hastalığa yakalandıktan sonra C vitamini içeren besinlere yönelmeye başlıyor. Halbuki asıl korunma şekli yakalanmadan bunları tüketmekle mümkündür. Bu besinlerin vitaminlerini kaybetmeden tüketmek için çiğ veya az pişirerek tüketebilirsiniz.

Turunçgiller

C vitamini diyince listenin en başında yer alan meyveler; portakal, mandalina, greyfurt, limon… Daha birçok yararı olan bu meyveleri sofranızdan eksik etmemenizde fayda var, günde 3 porsiyon tüketmelisiniz. Kivi ve nar adeta bir C vitamini deposudur.

Bal kabağı

Soğuk vurmaya başlayınca hemen tezgahlarda yerini alan bal kabağının bizi bu mevsimde koruma görevi üstlendiğini biliyor muydunuz? C vitamini de içerir. Kış çorbalarında, salatalarda, tatlılarda kullanabilirsiniz.

Ispanak
Taptaze ıspanaklarınızı iyice yıkadıktan sonra salata olarak da tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadele gücünü arttıran antioksidanları içerir. Tüm sebzelerde olduğu gibi besin değerini korumanın yolu az pişirmektir.

Yoğurt, kefir

Son yıllarda yapılan birçok araştırma gösteriyor ki, probiyotik etki gösteren besinler bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda doğal antibiyotiklerdir. Sofralarınızdan bu kış eksik etmemelisiniz.

Zencefil, zerdeçal

Bu baharatlar bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar yönünden zengindir. Her gün gerek yemeklerin içine, gerek meyvelerle, gerek çay olarak tüketildiğinde doğal koruma kalkanı oluşturur.

Soğan, sarımsak
Soğan ve sarımsak tarih boyunca şifa amaçlı tüketilmiştir.

En eski medeniyetlerden beri, enfeksiyon hastalıklarında mücadelede bu besinlerin önemi bilinmektedir. Soğan ve sarımsak çok iyi birer grip-savardır. Doğrudan anti-viral etkili bileşikleri içermektedir. Çiğ veya pişmiş olarak kış aylarında günlük beslenmede tüketmelisiniz.

Balık

Haftada en az 2 kere balık tüketilerek bağışıklık sistemi de güçlendirilmelidir. Omega-3 güçlü bir antienflamatuar özelliğe sahiptir, bu yüzden vücudu güçlendirir.

Yulaf

Bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğiyle sık sık soğuk algınlığı ve gribe yakalananlar beslenmelerinde yulafa yer açmalıdırlar.

 

İlginizi çekebilir: Yalnızca karnınızı değil ruhunuzu da besleyecek besinler

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam