Siz hiç ‘Kişisel Yönetim Kurulu’nuza başvurdunuz mu?

‘Nedir ki kişisel yönetim kurulu?  Neden gerekir, benim işim olmaz böyle şeylerle’ diye bir iç geçirseniz de hadi itiraf edin, bir yandan merak da ettiniz. Sahi nedir ki bu kişisel yönetim kurulu?

Bilirsiniz şirketlerde yönetim kurulları bulunur ve bu yönetim kurullarında her farklı birimin en kıdemli kişisi yer alır. Şirket hakkında geleceğe yönelik prensip kararları alınacakken veya önemli stratejiler belirlenecekken bu yöntem ile çok farklı görüşler bir arada toplanır ve ancak herkesin onayı ya da bazı durumlarda oy çokluğu ile kabul edilir. Yani kurul tüm detayları, olasılıkları, riskleri ve avantajları birçok açıdan değerlendirir ve ancak tüm endişeler ortadan kalktığı durumda bir uygulama süreci oluşur.

Peki biz kişisel yönetim kurulu ile ne yaparız?

yönetim kurulu
Kişisel yönetim kurulu bizim en kıdemli yakınlarımızdan ve alacağımız kararlarda, durum değerlendirmesinde bize yol gösteren kişilerden oluşan bir yapıdır.

Bu kişiler bizim en kıdemli yakınlarımızdır. Farklı yaşlardan, etnik durumlardan, statülerden olsalar da bu yönetim kurulumuz işte aynı bir şirkette olduğu gibi, hayatımızda da bizlerin alacağı önemli kararlarda, herhangi bir durum değerlendirmesinde veya danışarak ilerleme ihtiyacı duyduğumuz her türlü konuda tarafsız, dışarıdan bakan gözlerle ve eleştirel şekilde değerlendirmek için bizimle birlikte olacaktır.

Diyeceksiniz ki; ‘Ben bugüne kadar ancak en yakın arkadaşım, annem, babam veya X ile bu konuları konuştum, ondan aldığım tavsiye ile ilerledim.’ Bugün eğer bu yazıyı okuyorsanız, size önerim hayatınıza zaman ayırın ve dikkatlice ‘’kişisel yönetim kurulunuzu’’ oluşturun. Bu kişiler sizi tanıyan, önceliklerinizi gözeten, size tarafsızca yorum yapabilecek, konulara değişik açılardan bakabilecek ve en önemlisi üzülecek olsanız da yalnızca ve yalnızca doğruyu savunacak kimseler olsun.

Kişisel yönetim kurulu ne işe yarar?

Kişisel yönetim kurulunuzun daha önce fark edemediğiniz değişkenleri önünüze getirdiğini, sizi vereceğiniz karar hakkında sorgulattığını ve sonuçta en yüksek iyiliğinize olacak şekilde size en doğru değeri katacak kararları almanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.

İlgili yazı: Hayatınızı değiştirecek 3 karar

Siz de hayatta aldığınız kararlar hakkında sıklıkla; ‘O gün biri beni uyarsaydı’, ‘Bana tarafsız bir yorum sunsaydı’, ‘Beni engelleseydi’, ‘Bana bu riskleri göstermiş olsaydı’ veya ‘Daha fazla danışarak karar vermiş olsaydım’ diyorsanız, tavsiyem bir kişisel yönetim kurulu oluşturmanız. Bu durum pişman olmamayı garantilemese bile, bir konu hakkında size çok daha iyi bir değerlendirme süreci sağlayabilecektir. Unutmayın, siz buna değersiniz…

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam