Şişkinliğe yol açtığı bilinmeyen 7 beslenme alışkanlığı

Hepimiz zaman zaman şişkinlik problemleri yaşıyor ve özellikle de kilo kontrolü sağlamaya çalıştığımız bir dönemdeysek paniğe kapılabiliyoruz. “Kilo mu aldım, yoksa bu şişkinlik içtiğim gazozdan mı?” gibi sorular, aklımıza sık sık takılıyor.

Ne var ki biraz şişkinlik genellikle büyük bir soruna işaret etmiyor. Konunun uzmanlarından Yrd. Doç. Dr. Steven Naymagon, şişkinliğin anormal bir durum olduğuyla ilgili bir yanlış algının mevcut olduğunu belirtiyor: “Yaşadığınız şişkinlik problemi büyük bir ihtimalle karbonhidratı kesmeniz ya da kilo vermeniz gerektiğine işaret etmiyor. Bu daha çok bünyeyle ilgili bir durum. Eğer şişkinlik yaşıyorsanız, bünyeniz bunu yapıyor demektir.”

İlginizi çekebilir: Şişkinlik ve gaz problemi olanlara iyi gelecek 4 Ayurvedik beslenme kuralı

şişkinlik
Biraz şişkinlik genellikle büyük bir soruna işaret etmiyor.

Dr. Naymagon’ın ifadeleri yeterince şaşırtıcı. Ancak şişkinlik sorunlarıyla ilgili başka şaşırtıcı gerçekler de var. Yazının devamında bunlara yer verdik:

Sağlıklı beslenmek düz bir karna sahip olmanızı sağlamayabilir

Evet, tüm çabalarımıza rağmen ne yazık ki o sağlıklı sebzeler şişkinlik yaşamamıza neden olabiliyor. Naymagon’a göre bunun en büyük suçlusu ise Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar gibi turpgiller. Vücudumuz bu yiyeceklerde bulunan bir karbonhidrat türünü işleyebilecek enzimi üretmiyor ve bu da gaz ve şişkinliğe sebep olabiliyor.

Naymagon sebzelerin ayrıca bağırsaklarda sıvı birikmesine neden olan çözülemeyen lifler bakımından da zengin olduğunu belirtiyor: “Bu, tuvalete gitme sıklığınızı düzenliyor, ancak şişkinlik gibi istenmeyen yan etkilere de yol açabiliyor.” Bunun yanı sıra Naymagon, gaz yapmasıyla ünlü fasulyenin de gerçekten şişkinliğe neden olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan tabi ki bu sağlıklı yiyecekleri beslenmenizden çıkarmanız gerekmiyor. Bunun yerine yavaş çiğnemeyi tercih edebilirsiniz. Bu şekilde daha rahat sindirecek ve yuttuğunuz hava miktarını da azaltacaksınız.

Şişkinliğe sadece gazlı içecekler yol açmıyor

Gazoz ve şampanya gibi içeceklerin midenize daha fazla hava soktuğu doğru, fakat pipetle içtiğiniz herhangi bir içecek de fazla hava yutmanıza neden oluyor. Midenizde, ince ve kalın bağırsağınızda sıkışan oksijen, şişkinlik ve gaza yol açıyor. Bundan kurtulmak için pipetleri ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.

Şişkinlikten sıcak su ve limonla kurtulabilirsiniz

Ünlüler sıklıkla turunçgil ve sıcak su ikilisini tükettiklerini ifade ediyor. Uzmanların konuyla ilgili yorumu, limonun kısa vadede hafif bir idrar söktürücü olduğu yönünde. Uzun vadede ise düzenli ve sık sık su içmek metabolizmanızı hızlandırıyor ve sindiriminizi düzenliyor. Bu ise fit kalmanız için ana etken.

Diyet yiyecekler daha fazla şişkinliğe neden oluyor

Yağı ve şekeri azaltılmış yiyecekler tüketiyorsanız şişkinlik kaçınılmaz olabilir. Naymagon bu yiyeceklerin şeker yerine bağırsakların sindirmesi oldukça zor olan başka maddeler içerdiğini ifade ediyor: “Bu maddeler bağırsakta kalıyor ve sıvıları içine çekiyor, bu ise şişkinliği artırıyor.” Bu sahte şekerler vücudunuz tarafından sindirildiğinde ise daha fazla gaza neden oluyor.

Şeker söz konusu olduğunda yapmanız gereken şey en doğalını ve gerçeğini tüketmek, yani meyve yemek. Papaya, ananas, muz ve kırmızı meyveler şişkinliği azaltan potasyum, su ve papain gibi gıdalar bakımından oldukça zengin.

İlginizi çekebilir: Kış şişkinliklerinden kurtulmak ve detoks yapmak için 8 yöntem

Tüm gün oturmak şişkinliğe yol açar

Naymagon daha aktif olmanın sindirim yolundaki hareketliliği de artırdığını söylüyor. Yani hareketsiz bir yaşam tarzı, sindirimi yavaşlatıyor ve kabızlık ihtimalini de artırıyor. Çözüm basit: Hareket etmek. Naymagon’a göre her 15 dakikada bir ayağa kalkmak veya şöyle bir etrafta yürümek bile sindiriminizi hareketlendirmek için yeterli olabilir.

Süt ve süt ürünleri sadece laktoz hassasiyeti olanlarda şişkinliğe neden olmaz

Her yiyecek her insanda farklı etkilere neden olur, ancak süt ve süt ürünleri birçok insanda şişkinlik nedeni olabiliyor. Vücudunuzun süt ürünlerini sindirmede bir sorun yaşamadığını düşünüyorsanız bir de şuna bakın: ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre insanların yüzde 65’i laktozu yeterince sindiremiyor. Eğer siz de bu yüzde 65’lik dilimden olduğunuzu düşünüyorsanız, normal süt yerine badem sütü almak gibi basit değişiklikler yapabilirsiniz. Süt ürünlerini bırakmayı istemiyorsanız da, probiyotikleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu ürünler bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri artırır ve sindirimi kolaylaştırır.

Steroidler şişkinliğe neden olabilir

İçinde steroid bulunan her şeyin şişkinliğe neden olabileceğini ifade eden Naymagon’a göre bunun nedeni steroidlerin vücutta su tutması. Sözgelimi prednizon gibi bir steroid kullanıyorsanız doktorunuza sudan kaynaklı kilo alımını en aza indirebilmek için ne yapmanız gerektiğini sormalısınız. Ayrıca şişkinliği azaltan yeşil yapraklı sebzeler ve kuru yemişler gibi besinleri tükettiğinizden de emin olmalısınız. Aksi halde zaten var olan şişkinliğinizi farkında olmadan artırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Düz bir karın için yol gösterici öneriler

Kaynak: Womenshealthmag

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!