Düz bir karın için yol gösterici öneriler

Six pack yapmanın egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle gerçekleştirilebileceği artık şaşırtıcı bir gerçek değil, ama düz bir karına sahip olmanın da doğru ve yanlış yolları bulunuyor. İşte düz bir karın için yol gösterici öneriler:

1. Kuralına göre oynayın

Düz ve kaslı bir karına sahip olmak, kendinizi aç bırakmak ya da spor salonunda yaşamak demek değildir. Bel bölgenizdeki yağlardan kurtulmak, ancak doğru beslenme ve etkili egzersizlerle olabilir. Yeterli besin almak hormon bozukluğunu engeller. Normalden az yemek yemek; (günde 1200 kaloriden az) vücudunuzdaki yağ yakıcı leptin hormonunun azalmasına ve bu sayede de kilo verme hızınızın düşmesine neden olur. Yeme alışkanlığınızı değiştirmeden sadece egzersiz yapıyorsanız, bu durum spor salonunda çok vakit geçirip istediğiniz sonucu bir türlü alamamanıza neden olacaktır.

2. Postür düzeltici egzersizler yapın

Kötü postürünüzü düzeltme adına düzenli olarak egzersiz yapma, bel bölgenizdeki yağların yakımı için de önemlidir. Postür düzeltici egzersizler, hızlı bir şekilde daha ince ve sıkı görünmenizi sağlar ve aynı zamanda düzenli olarak yapıldığında karın kaslarınızı güçlendirerek six pack’in kapısını açar.

3. Düz bir karın için kardiyo da önemli

koşan kadınlar
Düz bir karına ulaşma yolunda kardiyo egzersizlerden faydalanmayı unutmayın.

Karın egzersizleri düz bir karına sahip olmak adına önemli olsa da, genel olarak kilo vermek için kardiyonun önemini de sakın unutmayın. Yoksa yaptığınız tüm karın egzersizleri boşa gidecektir. Eğer hızlı sonuç almak istiyorsanız, bel bölgesindeki yağları yakmak için en iyi yollardan biri olan yüksek yoğunluklu interval antrenmanını deneyin.

ilgili yazı: Vücudunuzu yaza hazırlamanıza yardımcı olacak egzersizler: Üst beden ve karın

4. Stresi üzerinizde atın

Sürekli stres altında yaşıyorsanız, bu durum stres hormonu kortizolün vücudunuzda yüksek seviyede bulunduğunu gösterir. Aşırı stres özellikle bel bölgesinde yağlanmaya neden olan unsurlardandır. Stres seviyenizi azaltmak için yoga, meditasyon gibi uygulamalara başvurabilirsiniz.

5. Güne yulaf ezmesiyle başlayın 

Düz bir karına sahip olmanın sırlarından biri de diyet yapmaktır. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri lifli ve ödem atmanıza yardımcı olacak gıdalar tüketmektir. Bu uygulamaya kahvaltınızda bir kase yaban mersinli yulaf ezmesi yemekle başlayabilirsiniz. Yulaf ezmesinin içinde bulunan lif sindirime yardımcı olup, yaban mersininde bulunan antioksidan ise karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

6. Detoks yapın

yeşil detoks
Ispanak, zencefil ve limondan oluşan yeşil detoks suyunu günlük rutininize eklemeyi unutmayın.

Detoks yapmak hem vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur, hem de düz bir karına sahip için önemli bir uygulamadır. Her sabah uyandığınızda bir bardak su içmek vücudunuzu alkalileştirecek, yağ yakımınıza katkıda bulunacak, vücudunuzu toksinlerden arındıracaktır. Bunun yanı sıra yeşil çay, limonlu suyun yanı sıra ıspanak, zencefil ve limondan oluşan yeşil detoks suyunu günlük rutininize ekleyebilirsiniz.

7. Midenizde şişkinlik yapan yiyeceklerden uzak durun

Bazı yiyecekler sizi zayıflatmaya yardımcı olur, bazıları ise sizi balon gibi şişirir. Karın kası egzersizlerinize devam ederken, brokoli ve lahana gibi midede şişkinlik yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Kaynak:

womenshealthmag.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!