Simit Kaç Kalori?

Simit

(1 gr)
3
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 57.14 0.57
Protein (g) 10.71 0.11
Yağ (g) 3.57 0.04
Lif (g) 3.6 0.04
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 536 5.36
Potasyum (mg) 0 0.00
Kalsiyum (mg) 0 0.00
Vitamin A (iu) 0 0.00
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 6.4 0.06

Simit halka şeklinde olan ve mayalı hamurdan üretilen bir ekmek benzeri atıştırmalık olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde çok yaygın tüketilen simit, farklı ülkelerde farklı şekillerde üretiliyor ancak temel olarak üretim mantığının her zaman benzer olduğu söylenebilir. Yurtdışında pretzel veya diğer adıyla brezel olarak da bulunabiliyor. Yumuşak olabildiği gibi gevrek ve sert bir şekilde de üretilebiliyor ancak görüntüsü her zaman parlak ve kahve tonlarında olur.

İnsanlar onun kalori ve tuz içeriğini genelde merak ederler çünkü sağlıklı beslenme peşinde olanlar onun sağlıklı bir atıştırmalık olup olmadığını öğrenmek isterler. Ona dair merak edebileceğiniz tüm bu bilgilere makalemizde değindik.

Simit Nedir?

Simit temel olarak buğday unundan üretilen ancak başka un türlerinden de üretilebilen bir ekmek türüdür denilebilir. Un haricinde maya, şeker, tuz, su ve terayağı gibi başka malzemelere de sahiptir. Simit formundaki hali genelde ülkemizde sık tüketilen şeklidir fakat Avrupa ülkelerinde çok farklı şekillerde üretildiğini görmek de mümkündür.

Yumuşak simitlerin dokusu çiğnemeye daha uygundur ve hamurişi ürünler satan pastanelerde ve fırınlarda kolaylıkla bulunduğu gibi sokak satıcılarından almak da mümkündür. Sert olan hali ise daha gevrektir ve onu da bulması kolaydır. Bazı bölgelerde sert hali daha çok satılırken, bazı bölgelerde yumuşak simitlerin satıldığı görülmektedir.

Genelde tuz ile aroma verilir ancak sarımsak, şeker, kuruyemişler, çekirdekler, çikolata ve diğer ilavelerle renklendirilmesi de olasıdır. Yanında peynirle tüketimi yaygındır ama yoğurda batırmak veya başka soslarla tüketmek de mümkün.

Piştiği zaman genelde sodyum hidroksit ile kahverengi rengini alması sağlanır ancak doğru şekilde kullanılmadığında zararlı olabilen bu madde yerine yemeklik soda kullanımı da mümkündür. Aldığınız yere nasıl hazırlandığını sorarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Simit Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Simidin karbonhidrat değeri yüksek, yağ ve protein değeri ise düşüktür. Ancak başka besin değerlerine de sahiptir. 100 gram kadar olan bir simit, aşağı yukarı 400 kalori almanızı sağlar.

Hem yumuşak hem de sert hali buğday unundan hazırlanır ve bunun büyük kısmı karbonhidrattan oluşur. Karbonhidrat tükettiğinizde bedeniniz onu enerji için kullanacağı şekerlere dönüştürür.

Çoğu buğday unu türleri besin takviyelerine sahip olduğundan, simitte de demir ve bazı B vitaminleri bulunabilir. Bu vitaminler bedenin gıdaları enerji için kullandığı şekerlere dönüştürmesini kolaylaştırırlar.

Buğdaydan hazırlanan diğer pek çok gıdada olduğu gibi simitte de bir miktar lif vardır. Lifler ise bağırsak sağlığına iyi gelirler ve onu daha fazla tüketmek kabızlık gibi sindirim problemlerini geçirmeye yardımcı olabilirler. Ancak tüm lif türleri bu konuda aynı verimliliğe sahip değillerdir.

Çoğu simitte sadece az miktarda lif vardır ancak tam tahıllar veya tam buğday unundan hazırlanmış olan simitlerde 3 gram fazladan lif bulunma ihtimali yüksektir.

Bu nedenle simidi sağlıklı bir beslenme programına katabilmek için başka bir lif, protein veya sağlıklı yağ kaynağı ile birlikte kombine etmek gerekir. Böylece simidin besin değerinde artış elde edilebilir.

Simitle iyi giden bazı gıdalar şöyle:

  • taze meyve ve sebzeler
  • peynir
  • kuruyemişler
  • humus
  • yoğurt
  • fıstık ezmesi
  • karışık kuruyemişler
  • çikolata

Ülkemizde genelde üzerine susam serpilerek hazırlandığı için yurtdışındaki bazı simit türlerinin aksine daha fazla mineral ve vitamin almanızı sağlar. Ancak özellikle susam alerjisi olanların dikkatli olmaları gerekir çünkü bazı simitlerde çok yoğun miktarda bulunan susam, alerjilerin tetiklenmesine yol açabilir ve bu nedenle tüketebileceğinizden emin değilseniz öncelikle doktorunuza danışın veya susam eklenmeden de hazırlanabilen bazı simit benzeri açma gibi ürünleri tercih edin.

Tuzlu ve Tuzsuz Simit

Simit genelde pişmeden önce tuz eklenerek hazırlanır. Zira tuz sayesinde gevreklik kazanır ve tadı daha güzel olur. Ayrıca sert simitlerde daha fazla tuz olması ihtimali vardır. Bazı durumlarda aynı miktarda patates cipsinden daha fazla tuza sahip olabilir.

Herkesin tuz alımına çok dikkat etmesi gerekmez ancak sağlıklı insanların %25’inin tuz hassasiyeti olduğu düşünülüyor. Yani bu insanların bedenleri fazla tuzu verimli şekilde atamaz ve bu da yüksek tansiyona yol açar.

Yüksek tansiyon ise kalp krizinden ölme ihtimalinin %30 kadar artmasına yol açar.

Eğer tuza hassasiyetiniz olduğunu biliyorsanız veya genel olarak tuz alımınızı kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız, tuzsuz simit seçmek daha doğru olacaktır ama bulması zor olabilir.

Simit Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Simit genel olarak çok katkılı olmayan basit bir atıştırmalıktır ve bazı vitamin ve mineraller konusunda destek sağlayabilir.

Bununla birlikte tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Porsiyon Önemlidir

Bir simit aşağı yukarı 100 gram kadar tutar ve bu miktar tek seferde tüketmek için özellikle kalori alımına dikkat edenler için fazladır denilebilir. Bu nedenle diyet yapıyorsanız, şeker hastalığına sahipseniz, tuz alımını sınırlamak istiyorsanız veya genel olarak karbonhidrat tüketimini düşük tutuyorsanız, bir seferde bir tane simit tüketmeyin. Yarım ve hatta çeyrek simit tüketmek, yanına da proteinli gıdalar eklemek, iyi bir atıştırmalık olmasına yardımcı olur. Bu nedenle bir simidi gün içerisinde parçalar halinde tüketmek doğru bir tercih olacaktır.

Aromalar ve Soslar Kalori Eklerler

Simit doğrudan tüketilebiliyor ancak bazen peynirli, çikolatalı simit gibi alternatiflerini bulmak da mümkün. Yanında sosla tüketildiği de görülebilmektedir.

Bu tip eklemeler ile birlikte tüketmek genelde daha fazla şeker, tuz ve kalori almanıza yol açarlar.

28 gram kadar çikolatalı simit tüketmek 130 kalori almanıza yol açarken, aynı miktarda normal simit sadece 109 kalori verir.

Bununla birlikte arada bir aromalı veya peynirli hallerini tüketmekte sorun yoktur.

Eğer kalori sayıyorsanız veya belli gıdaların alımına dair sınırlarınız varsa, onu tüketirken bu tip ilavelere dikkat edin.

Basit Karbonhidratlar Bakımından Zengindir

Tam tahıllı undan veya çavdar unundan hazırlanmadıysa simit genelde çok besin yoğun değildir. Yani kalori içeriğine göre besin değeri çok yüksek olmaz.

Çünkü rafine buğday unu yani beyaz undan hazırlanır.

Beyaz un, buğdayın dış kısmı çıkarıldıktan sonra öğütülen bir formudur. Bu nedenle lif ve besin değeri daha düşüktür. Beyaz undan hazırlanan gıdaların kan şekeri üzerindeki etkileri de genelde lif, protein ve yağ değeri yüksek gıdalardan daha fazladır.

Pek çok insan tam tahıldan çok rafine tahıl tüketir. Ancak daha fazla tam tahıl tüketmenin kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklara dair daha düşük risk ile bağlantılı olduğu biliniyor.

Bu nedenle tam tahılla hazırlanmış simitleri tercih etmek ve yanına kuruyemiş, meyve gibi takviyeler  yapmak bu atıştırmalığın besin değerinin artmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç Olarak

Simit hem ülkemizde hem de dünyada köklü bir kültürden temel alan eğlenceli ve lezzetli bir gıdadır. Pek çok şekilde tüketilebilir ancak genelde kahvaltılık olarak veya bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir.

Simidin besin değeri onun sertliğine ve hazırlanma şekline göre değişir ve bunun yanında porsiyon boyutu da önemlidir. Yine de sağlıklı bir beslenmenin parçası olma potansiyeline sahiptir. Fakat bunun için onu sağlıklı başka gıdalar ile birlikte tüketmek gerekir.

Kaynaklar;

https://cheatdaydesign.com/pretzel-nutrition/

https://www.healthline.com/nutrition/are-pretzels-healthy

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!