Sıkı dur insülin direnci, ben geliyorum!

Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri, insülin direnci. Eyvah nedir bu insülin direnci? Yoksa bende de mi var? Peki, nasıl beslenmeliyim? Gelin bu duruma bir el atalım. Neymiş bu insülin direnci?

Özetle anlatmak gerekirse insülin, kan şekerini düzenleyen, pankreastan salgılanan bir hormondur. Kanda yükselen şeker seviyesi, pankreastan insülin hormonu salgılanarak normal seviyeye indirilir. Ancak bazı nedenlerden dolayı hücreler insüline yanıt vermezler. Adı üzerinde direnç geliştirirler. Bu gibi durumlarda pankreas kan şekerinin yüksek seyretmemesi için daha çok insülin üretir. Böylece hiperinsülinemi yani kanda insülin seviyesi artışı görülür.

İdeal kilonuzun üzerindeyseniz ilk olarak kilo kaybı sağlayarak işe başlamalıyız. Bunun için beslenme alışkanlıklarını düzenlemelisiniz.

Özellikle beden kütle indeksi 25 (hafif şişman) ve üstü olan kişilerde insülin direnci gelişme riski göz önünde bulundurulmalıdır. Bel çevresi yağlanması, genetik faktörler, beslenme alışkanları da diğer etkenlerdir.

Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor?
  • İdeal kilonuzun üzerindeyseniz ilk olarak kilo kaybı sağlayarak işe başlamalıyız. Bunun için de beslenme alışkanlıklarını düzenlemelisiniz. Ara ve ana öğünleri atlamayarak, doğru besin tercihleri yapmalı ve tükettiğiniz porsiyonlara dikkat etmelisiniz. Bunun için mümkünse bir uzmandan yardım almalısınız. İnsülin direnci olan kişiler kilo vermede zorlanabilirler. Fakat doğru bir beslenme tedavisiyle fazla kilolardan kurtulmak her zaman mümkündür.
  • Egzersiz yapın! Egzersiz yapmak insülin duyarlılığını arttırır, insülin direncini kırmaya destek olur.
Egzersiz yapmak insülin duyarlılığını arttırır, insülin direncini kırmaya destek olur.
  • Yeterli miktarda lif almayı unutmayın. Böylece kan şekerini kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Beyaz unla yapılmış ekmekler vb. yerine kepekli veya tam buğday unundan yapılmış olanları tercih edin. Pirinç, patates gibi glisemik indeksi yüksek, kan şekerini aniden yükselten besinlerden uzak durun. Tüketecek iseniz de miktarını mutlaka kontrol etmeli, porsiyon kontrolü yapmalısınız.
  • Kızartmalar ve yağlı yiyecekleri beslenmenizden uzaklaştırın. Hazır paketli gıdaları mümkün olduğunca tüketmeyin. Gazlı içeceklerden uzak durun.

İnsülin direnciniz var ise panik olmayın. İnsülin direnci sizi tamamen sağlıklı beslenmeye yönlendiren bir hastalıktır. Sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak insülin direncini yenebilirsiniz, kan şekerini kontrol altında tutabilirsiniz. Şimdi insülin direnci düşünsün!

 

İlginizi çekebilir: İnsülin direnci konusunda bilgilenerek alzheimer hastalığını önlemek mümkün

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe Diyetisyen
Uzman diyetisyen. İngiltere’de Chester Üniversitesi’nde yüksek lisans okuyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu. Bebek Lisya Beauty'de beslenme danışmanlığı yapıyor. Yeni tarifler denemeyi ve bunları farklı ... Devam