Sık tekrarlanan kontrol etme davranışı kendimize daha az güvenmemize mi neden oluyor?

Obsesif kompulsif bozukluk probleminde genel olarak görülen zorlayıcı davranışlar, sürekli yapılan bir davranışın doğru yapılıp yapılmadığını anlamak için tekrar tekrar kontrol etmektir. Sobayı kapatıp kapatmadığınızı, bir adresi yeniden not etmeyi, buzdolabını kapatıp kapamadığınızı ya da kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi sürekli kontrol etmeyi buna örnek olarak verebiliriz.

İlgili yazı: Obsesif – Kompulsif bozukluk

kontrol etme davranışı
Obsesif – kompulsif bozukluk yaşayan kişiler hiçbir zaman yaptıkları bir işi tam anlamıyla yapıp yapmadıklarından emin olamazlar.

Obsesif – kompulsif bozukluk yaşayan kişiler hiçbir zaman yaptıklarını tam anlamıyla yapıp yapmadıklarından emin olamazlar ve bu rahatsızlık sürekli olarak belirsizliği besler. Sonuç olarak, bu bozukluktan muzdarip olan insanlar bazen saatlerce tekrar tekrar aynı davranışta bulunabilirler. Kaybedilen inanılmaz vaktin yanı sıra, birçok insan tüm bu davranışın sonunda bile davranışın doğru yapıldığından emin olamıyor.

Daha fazla kontrol etme davranışı nasıl insanların daha az emin olmalarına neden oluyor?

2014 yılında yapılan bir araştırma, bu paradoksa değiniyor ve katılımcılardan bilgisayarla işlenmiş görevleri yerine getirmeleri ve daha sonra doğru yapıp yapmadıklarını kontrol etmeleri isteniyor. Araştırmayı yürütenler, sonuçta tekrarlayan kontrol etme davranışının daha hızlı, otomatikleşmiş kontrol etme eylemine ve kişinin hafızasında o işi doğru yaptığına dair daha az güven duymasına neden olduğunu iddia ediyorlar.

Bu noktada daha hızlı ve daha otomatik bir şekilde kontrol etme davranışıyla belirsizlik arasındaki ilişki araştırmacılar tarafından henüz kanıtlanmış değil. Ayrıca katılımcıların üniversite öğrencisi olup hepsinde obsesif – kompulsif bozukluk bulunmadığına dikkat çekmemiz gerekiyor. Bu yüzden bozukluk kaynaklı kontrol etme konusunda daha sağlıklı sonuçlara ulaşmak için daha çok araştırma yapmak gerekiyor.

Peki tüm bunların obsesif kompulsif bozukluğu yaşayanlar için sonucu nedir?

Bozukluk kaynaklı kontrol etme davranışı sergileyen birçok insan üzerinden genel bir sonuca varmak gerekirse, en iyi sonucun kontrol etme davranışını ilk sıraya koymamak olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar davranış sürekli bizi kontrol etmeye sevk etse de, bir kere kontrol ettiğimizde tekrar tekrar kontrol etmeye devam ediyoruz. Bu yüzden içimizde arzu uyandığında onu kontrol edip yapmamaya çalışmak, davranışı uygulayıp daha sonra durmaya çalışmaktan çok daha kolay olmaktadır.

Elbette kontrol etmemenizi söylemek, zorlayıcı dürtüye karşı koymanızdan çok daha kolaydır. Bozukluk için sergileme ve tepki önleme, kişinin zorlayıcı davranışları konusunda etkili davranışsal tedavi yöntemidir. Zaman geçtikçe kontrol etmemek daha da kolaylaşacak, kişi daha az sıkıntı ve endişe duyacak ve daha önemli işleriyle ilgilenecektir.

Kaynak:

pyschentral.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!