Sık seyahat eden insanların başarılı olmasının 15 nedeni

Başarılı bir hayat için gereken yetenekler ve alışkanlıklar ile ilgili birçok şey yazılıp çizildi bugüne kadar. Çoğu insan başarılı olmak için korkularının üstesinden gelmesi gerektiğini ya da özgüvenini artırması gerektiğini biliyor. Peki, başarı ve seyahat etme arasında bir bağ olabileceğini biliyor muydunuz? Sık seyahat eden insanların başarılı olmasının nedenlerini okuduğunuzda bu bağın ne kadar da akla yatkın olduğunu göreceksiniz… İşte sık seyahat eden kişilerin başarılı olmasının 15 nedeni…

Konfor alanının dışına nasıl çıkacaklarını bilirler

Çok gezen insanlar alışılmadık durumlarla sık sık karşılaşıyorlar. Zorunda oldukları için bilinmeyenler üzerine kafa yoruyorlar. Belirsizliklerle nasıl başa çıkmaları gerektiği, nasıl sakin ve etkileyici olmaları gerektiği gibi konularda yeni stratejiler geliştiriyorlar. Bunda sayısız yeni tecrübe edinmelerinin katkısı yadsınamaz ve bu da hem liderlik hem de iş için başarının anahtarı.

özgürlük

Değişime kucak açarlar

Gezenler yenilikleri keşfederler. Etrafında sürekli yeni ve farklı şeyler olan insanlar hiç sıkılmazlar ve daha iyi odaklanırlar. Bu düşünce yapısı girişimcilik ve yaratıcılık için ilham verir.

Duygularını nasıl kontrol edeceklerini bilirler 

Kısa zamanlarda yetişilmesi gereken uçak aktarmaları, hava alanı güvenliği tarafından sorgulanmalar, kaba otel çalışanları gibi stres faktörleri sıradan bir insanın sinirlerini darmadağın edebilir. Seyahat eden kişiler ise bu tür durumlarla sık sık karşılaştıkları için duygularını kontrol etme ve baskı altında sakin kalabilme yeteneklerini geliştiriyorlar; kısacası öz farkındalık yaratmış oluyorlar. Öz farkındalık da yaratıcılığı artırıyor ve hayatta kendilerini neyin mutlu edeceğini bulmalarına yardımcı oluyor…

Güvenmesini biliyor, kontrolü sürekli ellerinde tutmaya çalışmazlar

Gezginler tanımadıkları kişilere güvenirler genelde. Gittikleri yerlerde karşılarına çıkan dil engeli gibi pek çok problemle baş etmek zorunda kaldıkları için kontrolü her zaman ellerinde tutamayacaklarını bilirler. Sürekli bir şeyleri kontrol etmeye çalışmadıkları için de yeni ilişkiler kurup içten ve güvenilir arkadaş seçme konusunda başarılı olurlar.

Korkuyla baş edebilirler

Başarının anahtarı harekete geçmektir. Çok sık seyahat ettiğinizde, kendinizi çıkışsız durumlarda bulabiliyorsunuz. Bu durum, insanların korkularıyla yüzleşmelerine ve korkuya rağmen harekete geçebilmelerine olanak sağlıyor.

İmkanları görür, hemen harekete geçerler 

Gezen kişilerin dünya hakkında daha çok bilgisi ve tecrübesi olur. Farklı gelenek ve kültürlerle karşılaştıkları için, pratik ve yeni yöntemler öğrenirler. Yeni edindikleri bilgiler sayesinde, bazen gözümüzün önünde olup da göremediğimiz imkanları onlar rahatlıkla görebilirler.

İstediklerini elde etmek için nasıl pazarlık edeceklerini bilirler

Gezen kişiler, turist statüsünde olmalarından istifade edilmesini engellemek için pazarlık ederler. İyi pazarlık edebilme kabiliyeti -fazla ısrarcı ya da agresif olmadan- istediğinizi ya da ihtiyacınız olan şeyi elde etmenizi sağlar. Bu kabiliyet iş yaşamında da işinize yarar. Nasıl mı? Mesela birini etkilemeniz veya fikrini kabul ettirmeniz gerektiğinde…

Çoğunluğun göremediği güzellikleri görürler

Çok gezen kişiler farklı şeyler görür; beyinlerini güzelliğe ve estetiğe odaklanacak şekilde kullanırlar. Sürekli yenilik hem gözleri hem de zekayı keskinleştirir. Diğer insanların sıradan diye adlandırdığı şeyleri, seyahat eden kişiler bambaşka bir gözle görür.

manzara

Daha özgüvenli kişilerdir ve zayıf oldukları zamanlarda da özgüvenli görünmeyi bilirler

Kendilerine inanmaları, zorluklarla karşılaştıklarında daha inatçı olmalarını ve başarısız olduklarında da kolaylıkla toparlanabilmelerini sağlar.

İnsanların farklılıklarına karşı anlayışlıdırlar ve insanları oldukları gibi kabullenirler

Seyahat ederken sürekli yeni insanlarla tanışırlar. Tanıştıkları kişiler hakkında fikir sahibi olmak, şehirlerini ve kültürlerini tanımak için soru sorarlar. Bu sayede doğru soruları sorma konusunda uzmanlaşırlar. Tanıştıkları kişileri derinlemesine dinleyip güzel bir sohbet sürdürmeyi bilirler. Bu sayede kolaylıkla arkadaş edinir ve herkes tarafından sevilirler.

Ne zaman anı yaşamaları gerektiğini bilirler 

Anı yaşamayı öğrenmek hem fiziksel hem zihinsel birçok fayda sağlar. Gezginler gittikleri ülkede zamanlarının kısıtlı olduğunu bilir. Bu  bilgi, yani bir yerde kısıtlı bir zaman sahip olduğunu bilmek, anı yaşamak için harika bir motivasyon kaynağıdır.

Daha çok gülümser, daha mutlu hissederler 

Araştırmalar seyahat etmenin bizi mutlu ettiğini gösteriyor. Sık gezen insanlar ortalamadan daha fazla gülümsüyor çünkü düzenli olarak yeni yerler keşfediyorlar. Sürekli farklı insanlarla tanışıp, inanılmaz manzaralar görüp, yeni ve lezzetli yiyecekler tattıkları için mutlu hissediyorlar. Biraz önce bahsettiğimiz anı yaşama yeteneği de bu mutlulukla ilişkili.

arkadaşlar

Dinlemenin önemli olduğunu bilirler

Çoğu insanın zorlandığı bir hayat becerisidir dinlemek. Odaklanmayı öğrenmek ve insanların bize anlattıklarını gerçekten dinlemek, hayatta başarılı olmak için oldukça önemlidir. Başarılı olmak, sağlıklı ilişkiler kurmaktan geçer; sağlıklı ve güçlü ilişkiler de insanları anlamaktan.

Daha az yargılar, daha çok empati kurarlar

Büyük liderler başkalarıyla ilişki kurabilmek için empati yeteneklerini kullanarak hem onların sadakatini kazanırlar, hem de işlerini büyütürler. Empati, anlama isteğinden gelir; seyahat eden kişilerde bu özelliğin olması çok doğal değil mi?

Zengin olmayabilirler ama paralarını zekice kullanırlar

Her bütçeye göre bir seyahat rotası olduğunu bilir gezginler. Üstelik hem gezip hem çalışmak da bir seçenek…

İlginizi çekebilir: Adeta seyahat etmek için doğmuş olduğunuzu gösteren işaretler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!