Sevmediğiniz bir işte çalışarak mutlu olmanız mümkün mü?

sevmediğiniz işle nasıl başa çıkarsınız
Sevmediğimiz Bir İşte Çalışmak

Kendinizi keyif almadığınız bir işi yapıyorken bulmak; alanınızın dışında bir işi yapmak zorunda olmak; ya da mesai bitişi için dakikaları saymak… Eminiz ki bir çoğunuz bu yazıyı okurken sevmediği bir işi yapmak zorunda olmanın sıkıntılarıyla baş etmeye çalışıyorsunuz.

Peki, sevmediğiniz bir işte çalışıyor olmak hayatınızın geri kalanını sıkılarak ve işten çıkış saatini iple çekerek mi geçirmeniz anlamına geliyor? Sevmediğiniz bir işte çalıştığınız halde mutlu olabilmeniz mümkün mü?

Uplifers olarak, sevmediğiniz işle baş edebilmenizin, hayatınıza daha mutlu ve işinizden tatmin olmuş bir şekilde devam edebilmenizin yollarını araştırdık. İşte, işyerinizde geçirdiğiniz dakikaları daha kaliteli kılabilmek için yapmanız gerekenler;  

1. İşe pozitif bir tutum ile gidin

işe mutlu gidin
Sevmediğimiz Bir İşte Çalışmak

Orada olmak isteseniz de istemeseniz de pozitif bir tutuma sahip olmak fark yaratacaktır. Hislerimiz bulaşıcıdır ve iş yerimizde olumsuz tavırlar sergilersek, farkında olmadan etrafımızdaki de etkileyerek daha da negatif ve düşmanca bir atmosfer yaratılmasına neden olabiliriz. Oysa bunun yerine insanların karşısına gülümseyerek, mutlu bir şekilde çıkarsak, bu tutum çevremize de yansıyacaktır. Sonuçta iş ortamınızın aslında o kadar da kötü bir yer olmadığını fark edebilirsiniz.

2. Kötü bir mesleğin kötü bir hayat anlamına gelmediğini fark edin

iş ve yaşam
Sevmediğimiz Bir İşte Çalışmak

Haftada ortalama 40 saatimizi iş yerinde geçiriyoruz; dolayısıyla yaptığınız işten veya çalıştığınız yerden hoşlanmadığınızda hayatımızla ilgili olumsuz düşünmemiz çok kolay. Ama yine de kötü bir mesleğin kötü bir hayat demek olmadığını hatırlayın. Hayatınızın sevdiğiniz yönlerini düşünün, takdir edin ve işin hayatınızın tamamı değil yalnızca bir parçası olduğunu fark edin.

3. Kendinize zaman ayırın

kendinize zaman ayırın
Sevmediğimiz Bir İşte Çalışmak

İş yerindeki zamanı kişisel meşguliyetlerinizle harcayın demek istemiyoruz. Bunun yerine iş dışında kalan zamanı kendiniz için değerlendirmeye çalışın. Mesleğinizi geliştirmek için uzun vadeli olarak neler yapabileceğinize, hayatınıza ve kariyerinize odaklanabilirsiniz.

4. Yapabileceğinizin en iyisini yapın

yapabileceğinizin en iyisini yapın

Mevcut mesleğinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönlerini düşünün. Sevmediğiniz aslında şirket mi yoksa pozisyon mu? Kendinizi daha çok ispatlamak için daha çok sorumluluk gerektiren başka bir pozisyona başvurabilir misiniz? Ya da işinizi daha sevilebilir bir hale getirmek için patronunuzla konuşabilir misiniz? Belki sosyal medyadan gerçekten hoşlanıyorsunuzdur  ve şirketinizin sosyal medyadaki konumunun geliştirilmeye ihtiyacı vardır…

5. Bu işin kalıcı olmadığını hatırlayın

işinizi değiştirmek

Sürekli iş değiştiren insanlardan olmayı hiçbirimiz istemeyiz tabi ki; ama mevcut işinizin kalıcı olmadığını kendinize hatırlatabilirsiniz. Mevcut işinizi bir sıçrama tahtası olarak görüp ilerleyebilirsiniz. Bu durum, bir meslekte neyi sevip neyi sevmediğinizi görmeniz için iyi bir fırsat olabilir. Alabileceğiniz her şeyi aldığınıza inandığınız zaman artık ayrılmanın iyi olacağını bilir ve işinizden ayrılabilirsiniz.

6. Aramaya devam edin

aramaya devam edin

Eğer kariyerinizi değiştirmek istiyorsanız bunun için çabalamalısınız. Eğer yanlış bir alanda olduğunuzu düşünüyorsanız, asıl ilgi duyduğunuz alanı ve o alandaki imkanları sürekli olarak araştırmalısınız. İlginizi çeken sektörü iyi bilen insanlara ulaşın; onlarla bağlantılar kurun ve yol alın. Eğer daha iyi ve yeni bir meslek bulmak için çabalamazsanız, hedeflerinize ulaşamazsınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!