Sevgi dolu bir uyku: Yatağınızı evcil hayvanlarınızla paylaşmak sağlığınıza iyi geliyor

Evcil hayvanlar, sahiplerine sundukları cömert sevgiyle gerçek bir hayat arkadaşı oluyor. Bir kediniz veya köpeğiniz varsa, evde televizyon karşısında otururken veya kitap okurken, kollarınızı ona dolamanın, bir yandan sevgi dolu mırıltılarını dinlemenin verdiği huzur gerçekten de paha biçilemez.

Evcil hayvanlar kalp sağlığına iyi geliyor

Evcil hayvanların huzur ve mutluluk verdiği, bilimsel çalışmalarla da desteklenmiş bir gerçek. Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaşları 30 ile 75 arasında değişen 4.000 kişi üzerinde 10 yıl boyunca yaptıkları bir araştırma sonucunda, kedi sahibi olmanın kalp krizi riskini azalttığını ortaya koydu. Buna göre kedi sahibi olanların kalp krizinden ölme riski, diğerlerine göre yüzde 30 daha düşük.

Sadece kediler değil, benzer bir bulgu köpekler için de söz konusu. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi Hemşirelik Okulu’nda görevli hemşire Kathie Cole, 2005 yılında köpeklerle ilgili yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını paylaştığı sunumunda, “Köpeklerle iletişim kurmak, kalp sağlığı açısından sorunlar yaşayan kişilerde kalp ve akciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlıyor” diyor.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki evcil hayvanlar stres, anksiyete ve depresyonun azalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kişiye güvendeymiş hissi veriyor.

Evcil hayvanların verdiği tüm bu olumlu duygular, onlarla yatağınızı paylaştığınızda daha çok artıyor. Üstelik, sizi tüm gün evde bekleyen evcil hayvanınıza biraz daha yakınlık göstermek daha iyi olmaz mı?

Yıllarca evcil hayvanlarla sahiplerinin aynı yatağı paylaşmaması gerektiği konuşuldu. Bunun iki nedeni vardı; ilki aynı yatağı paylaşmanın hayvanlarda kötü davranış modelleri geliştirebileceği, ikincisi de sağlık açısından riskler taşıması. Ancak günümüzde veterinerlerin birçoğu, bu endişelerin çürütüldüğünü söylüyor. New York’taki Animal Medical Center’dan Dr. Ann Hohenhaus “Evcil hayvanlarla uyumak, çok önemli bir ritüeldir. Eğer hayvan sahibi ve hayvanın kendisi sağlıklı ise hiçbir risk taşımaz” diyor.

Sadece süpürmek yeterli

Evcil hayvanınızla birlikte uyumanın tek olumsuz yanı ise, hayvanınızın döktüğü tüyler. Bu tüylerden, yatağınızı düzenli olarak süpürerek kurtulmak son derece kolay.

Sevgi dolu, güven duygusuyla kaplanmış bir uyku deneyimi ve daha iyi bir kalp sağlığı ile kolayca çözebileceğiniz tüy sorunu arasında bir kıyaslama yaptığınızda, hiç kuşkusuz ilk seçenek öne çıkıyor.

Şimdi güzel bir uyku çekme zamanı geldi. Hem size hem de tüylü dostlarınıza iyi uykular.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan sahiplenme ve hayatınızda değiştireceği 5 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!