Senin diyetin hangisi: Kendin için “en iyi diyet”i bulabilmen için 5 önemli madde

Deniz, kum, güneş, tatiller ve koca bir yaz geride kaldı. Şehre dönüşte eminim bir çoğunuzun aklında yine ‘diyet’  var. İstediğin o kiloya geri dönmek için, daha sağlıklı olabilmek için diyet yapman gerektiğinin farkına vardın. Peki hangi diyeti yapacağını veya yapmadığı planladığın diyetin sana uygun olup olmadığını biliyor musun?

İşte bir beslenme programının veya diyetin senin için doğru olup olmadığını belirlemen için 5 önemli madde:

1. Bilimselliği önemse

Zaman zaman bir çok diyet ve beslenme düzeni gündeme geliyor ve popüler oluyor. Ama bir diyet programını uygulamadan önce düşünmen gereken ilk şey, bilimselliği. Popüler diyetlerin bir çoğu belki kısa süreli kilo verme konusunda sana avantaj sağlayabilir ama uzun vadede sağlığını riske atabileceğini de unutma. Popüler diyetlerin bir çoğuyla ilgili uzun süren bilimsel çalışmalar ne yazık ki yok veya eksik. Bu sebeple diyet programınla ilgili ilk hedefin bilimsellik olmalı.

2. Kısa vadeli ve sürdürülebilir hedefler koy

1 haftada 5 kilo verdirmeyi ya da ayda 20 kilo kaybettirmeyi hedefleyen beslenme programları ilgini çekiyorsa bir kez daha düşünmenin vakti demektir. Hızlı kaybettiğin kiloların çok büyük kısmının yağ değil de kas kaybı olduğunu artık bildiğini düşünüyorum. Bu durum verdiğin kiloları fazlasıyla geri almana neden olabilir. Senin için en iyi olan diyet, sana ulaşamayacağın hedefler yerine, sürdürülebilir hedefler koymalı. Ayrıca hedefler büyüdükçe ve ulaşmak zorlaştıkça motivasyonunda azalabileceğini unutma.

3. Hiç bir besine ‘yasak’ deme

Diyet denince akla ilk olarak yasaklar ve kısıtlamalar geliyor biliyorum. Ama eğer senin için doğru beslenme programını arıyorsan yasak kelimesinden de uzaklaşmalısın. Kısa vadede aç kalarak ve kendine sevdiğin besinleri yasaklayarak kilo vermen imkansız değil. Ama doğru ve sürdürülebilir de değil. Unutma ki yasaklar her zaman daha cazipti ve yapılan çalışmalar bireylere yasak konulmasının besinleri tüketme isteğini çok daha fazla artırdığını gösteriyor. Bu sebeple eğer beslenme programının sevdiğin besinleri içermiyorsa ve yasaklarla doluysa, ondan hemen uzaklaş…

4. Yerel besinleri önemse

Diyet yapmaya karar verdin ama listen adını bile duymadığın daha önce tüketmediğin onlarca besinle mi dolu? Avokado, chia, kinoa, maş fasulyesi, macha tozu ve daha bir sürü popüler besin. İnan kilo verebilmek için hiç bir mucizevi besine ihtiyacın yok. Senin için doğru olan beslenme programı ömür boyu tüketebileceğin besinleri içermeli ve bu besinler her zaman alışveriş yaptığın markette, pazarda, manavda bulunmalı. Elbette ki ilk hedef yaşam tarzını değiştirmek ve daha önce tüketmediğin sağlıklı besinlere de artık hayatında yer açmak.

5. Gittiğin yoldan vazgeçme

Kilo vermek, sağlıklı beslenmenin sadece küçük bir parçası. Unutma ki bu bedenle ömür boyu beraber yaşayacaksın ve ona iyi bakmak hiç vazgeçmemen gereken bir hedef. Elbette zaman zaman yoldan çıkabilirsin ama önemli olan battı balık yan gider demeden kaldığın yerden devam etmek. Kilo vermek için uygulayacağın beslenme programı aslında hayatın boyunca devam etmen gereken sağlıklı beslenme programı. Yasaklar içermeyen, seni mutlu eden ve   ‘ ben ömür boyu bununla beslenebilirim’ dedirten.

 

İlginizi çekebilir: Limonlu su yağ yakar mı: Limonun faydaları

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam