Şehirde mutluluk: Elektronik müzik sevenlerin takip etmesi gereken 10 DJ

Elektronik müzik sevenler için her gün farklı tarzlar ve sanatçılar keşfetmek artık sıradan hale gelmeye başladı. Hepimiz dinlediğimiz tarzdan sıkılarak farklı melodilere, farklı tarzlara doğru kayma eğilimi gösteriyoruz haklı olarak. Bu listedeki sanatçılar da özgün tarzları ve ilham alınmaları sebebiyle benim yakından takip ettiğim müzisyenlerden bazıları. Bilmediklerinizi siz de takibe alın derim. 

Acid Pauli

Sanırım elektronik müzikte Acid Pauli adını yeni bir tarz olarak bile kullanabiliriz. Selda Bağcan ile yaptığı çalışma da ne demek istediğimi anlatabilecek örneklerden bir tanesi zaten.

Dixon

2013 yılından beri Resident Advisor’da yılın en iyi sanatçısı seçilmesi ve çaldığı hemen hemen her etkinlikte de insanları memnun edebilmesi şöhretinin nereden geldiğini kolayca açıklıyor.

Bedouin

Kelime anlamı “Bedevi” olan Bedouin, Brooklyn’de yaşayan Orta Doğu asıllı DJ’ler Tamer Malki ve Rami Abousabe tarafından kurulmuş iki kişilik bir ekip. Doğu kültürünü elektronik müziğe taşıyan ikili melodik setleri ile büyülü yolculuklara çıkartıyor.

 

Luciano 

Lucien Nicolet, minimal techno’dan house’a, techno’dan latin melodilere uzanan eklektik setleriyle kalıpların dışına çıkabilen bir müzik insanı. Luciano’yu dünya çapında süperstarlık mertebesine ulaştıransa İbiza’nın en heyecan verici gecelerini organize ediyor olması. 

Richie Hawtin

Techno müzik sevenler için bir efsaneye dönüşen Richie Hawtin 30 yılı aşkın süredir müziğini yapıyor ve her dönemde de en beğenilen sanatçılar arasında kendine yer buluyor. Onlarca kez en iyi DJ seçilmek de bu sebepten olsa gerek.

 

Moderat

Minimal techno, house, bass, glitch, IDM ve electronica gibi tarzları kendi süzgecinden geçiren Moderat, aynı zamanda görsel ve işitsel anlamda ayrıcalıklı, son derece güçlü bir canlı performansa sahip.  Resident Advisor tarafından  “Yılın En İyi Canlı Performans Grubu” seçilmesi ve çoğu konserinde biletlerin tükenmesi sanırım ne demek istediğimizi daha da iyi anlatır.

Stephan Bodzin

Stephan Bodzin elektronik müziğin Mozart’ı.  Önündeki synthi bir orkestraymışçasına değerlendirip şefliğe soyunan bu dehanın performansları da bir o kadar etkileyici. 

Oceanvs Orientalis

Asıl adı Şafak Özkütle olan Oceanvs Orientalis, kendine has minimal, elektronik ve etnik müzik tarzı ile acelesi olmayan insanlara acele ettirmeyen şarkılar yapar. Dünyaca ünlü Burning Man Festivali’nde de yer alan sanatçı ülkemizden dünyaya açılan özel yeteneklerden.

Sebastian Mullaert

Sebastian Mullaert set başına geçtiğinde ve dinlemeye başladığınızda büyülenmemeniz için bir sebep yok. Aynı anda bir çok farklı enstrüman ile canlı performans sergiliyor ve bu zamana kadar bu performanslarını elektronik müzik alanında hatırı sayılan mekanlarda gösterdi.

André Galluzzi 

Plak DJ’liğine 25 yılını vermiş olan André Galluzzi 10 saatlik uzun setleri ile de ününe ün kattı. 10 saat bir set çalmak gerçekten sabır, beceri, istek ve bilgi isteyen bir iş. Dolayısıyla her setinde bol yaratıcılık ve sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. 

Ne şanslıyız ki bu listedeki sanatçılardan Dixon, Richie Hawtin, Bedouin, Andre Galluzzi, Acid Pauli ve Luciano BigBurn Festivali kapsamında 21-23 Temmuz tarihlerinde Suma Beach’te sahne alacak.

100 DJ ile 60 saatten fazla kesintisiz müziğin olacağı şehrin en büyük festivalinin detaylarına da buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca festivalden önce hazırlanacak ‘Big Burn Guide’ için de Partymag sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneririm.

İlginizi çekebilir: Techno müzik sevenler için bu yaz Avrupa’da gidilesi festivaller

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Fatih Yıldırım
İstanbul’un en büyük eğlence rehberi olan Partymag platformunun kurucu ortağıyım. Yüzlerce mekanda binlerce etkinliğe katılarak gece hayatı gurmesi olma yolunda da ilerliyorum. Müzik, sanat, ... Devam