Şehirde kültür-sanat: Birbirinden keyifli etkinliklerle baharı karşılayın

Baharın neşesi şehrin dört bir yanını sarmaya başlamışken siz de hafta sonlarını açık havada değerlendirmek, farklı mekanlar keşfetmek ve yepyeni kültür-sanat etkinliklerine katılmak için can atanlardan mısınız? Öyleyse bu yazımız ilginizi çekebilir. İstanbul’un en gözde sanat ve eğlence merkezlerinden olan Beykoz Kundura, DasDas, Atatürk Kültür Merkezi, Zorlu PSM ve Salt Beyoğlu, Mart ayının son haftasında sanat severleri mutlu edecek etkinliklerle baharı karşılıyor. İşte detaylar…

Beykoz Kundura

Beykoz Kundura’nın Kadın Tarihi Ayı ve Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına eşlik eden Mart programında bu hafta, kar muhalefeti nedeniyle ertelenen Lara Di Lara konseri, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri ve kaçıranlar için Ava Gardner klasiği “Pandora And The Flying Dutchman / Pandora ve Uçan Hollandalı”, hafta sonunu tarihi binaların atmosferinde müzik ve film ile geçirmek isteyenlere keyifli alternatifler sunuyor.

25 Mart Cuma akşamı Kundura Sahne, cazdan folka, r&b’den synth popa uzanan geniş skalada, denemekten korkmayan müziği ile Dilara Sakpınar, nam-ı diğer Lara Di Lara’yı konuk edecek. İdil Meşe, Kamufle ve Selen Gülün’ün de sohbet ve şarkılarıyla katılacağı konser saat 21:00’de başlayacak.

Özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan Kundura Sinema’nın programında ise, Ava Gardner ve James Mason’ın başrolünde olduğu romantik kara film klasiği “Pandora And The Flying Dutchman / Pandora ve Uçan Hollandalı”, 4K yenilenmiş kopyası ile 26 Mart Cumartesi günü gösterimde olacak.

27 Mart Pazar günü ise, sinema tarihinin ilk kadın komedyenlerine selam gönderen sessiz film programı Sinema’nın Edepsiz Kadınları II, piyanoda Gonca Feride Varol ve kemanda Seçil Başabak Kalyoncu’nun müzikleri eşliğinde gösterilecek. Tüm etkinlikler ve biletler hakkında detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

DasDas

“Kalbe ve zihne düşer “Hakikat Ateşi” önce, sonra yürür şuurun dehlizlerine, ulaşır varlığının her bir zerresine. Dışarıda değildir yani Hak ve hakikat, buradadır; kalpte ve zihinde, her bir kimsenin kendi mevcudiyetinde …”

Her hafta birbirinden keyifli etkinlikleri bir araya getiren DasDas, 25 Mart ve 26 Mart tarihlerinde Hakikat Ateşi: Hallac-ı Mansur‘u sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Bahtiyar Engin’in yönettiği ve oynadığı, Fazıl Say’ın müziklerini yaptığı eserde dünyaca ünlü bir tasavvuf âlimi olarak bilinen Hallac-ı Mansur’u bir düşünür, insan hakları savaşçısı, toplumsal hukukun öncüsü ve barışın simgesi olarak izleyeceksiniz. Oldukça etkili bir hikayeye sahip olan Hakikat Ateşi sizi M.S. 922 yılının Bağdat’ına götürecek. Etkinlik detayları ve daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Atatürk Kültür Merkezi

Yenilenmesiyle birlikte birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Atatürk Kültür Merkezi, 27 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu‘nu ağırlayacak. Türk musikisinin kadim makamlarından Zâvil’i şaheserleriyle taçlandıran bestekârların izleri AKM’de sürülecek. M. Taha Aras ve Merve Kıvılcımer, Türk musikisinin bu köklü makamının eserlerini Zâvil’i Nakşedenler konserinde müzikseverler için seslendirecek. Etkinlik detayları için tıklayabilirsiniz.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

YouTube’un en sevilen Late Night programı “İbrahim Selim ile Bu Gece”, Türkiye ve gündeme dair konularıyla farklı ilgi alanlarındaki sürpriz konuk sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. “İbrahim Selim ile Bu Gece” programı sezon boyunca her Pazartesi %100 Studio’da izleyici ile buluşurken program, Zorlu PSM’nin YouTube kanalından da kaçırdığınız bölümleri izleme fırsatı sunuyor! İbrahim Selim ile Bu Gece yepyeni bölümleriyle 28 Mart’ta Zorlu PSM %100 Studio’da. Doyasıya gülmek isteyenlerin ilgisini çekecek etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Salt Beyoğlu

SALT, pandemi tedbirleri nedeniyle verdiği uzun aranın ardından, Açık Sinema’daki gösterimlerine Aramızda Bir Espri adlı yeni programı ile geri dönüyor. Electronic Arts Intermix iş birliğiyle düzenlenen ve disiplinlerarası küratör-sanatçı Katie Vida’nın hazırladığı program, 29 Mart ile 3 Nisan tarihleri arasında SALT Beyoğlu Açık Sinema’da ve saltonline.org‘da çevrimiçi izlenebilecek.

Kuruluşunun 50. yılı vesilesiyle Electronic Arts Intermix’in kapsamlı video arşivinden mizahi bir seçki sunan bu gösterim programında sanatçılar Jamie Davidovich, Jayson Scott Musson, Michael Smith, Stuart Sherman, Andrew Lampert ve Stanya Kahn’ın altı kısa videosu yer alıyor. Sanat ve kitle kültürüne dair ironik, absürt ve parodik yaklaşımları bir araya getiren, mizahın eleştirel gücünün öne çıktığı bu seçki, 80’li yıllardan günümüze uzanan bir süreci kapsıyor.

1971’de ABD’de, galerici ve koleksiyoner Howard Wise’ın girişimiyle kurulan Electronic Arts Intermix, yaratıcı bir ifade ve sanat biçimi olarak videonun ve bu alanda üreten sanatçıların desteklenmesi, işlerinin arşivlenmesi için çalışıyor. Bu amaçla pek çok kamu programı ve uluslararası iş birliği gerçekleştiren oluşumun kapsamlı video koleksiyonu, bu alanda esaslı bir kaynak niteliği taşıyor.

SALT Beyoğlu Açık Sinema’da gün boyu devam edecek gösterim programı Aramızda Bir Espri: Electronic Arts Intermix’ten Mizahi Bir Seçki, herkese açık ve ücretsiz. Türkçe altyazılı gerçekleşecek gösterimleri, saltonline.org üzerinden çevrimiçi olarak da izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Anadolu Efes’ten farklı bir sanat deneyimi: Pub-Up Mavi Sahne

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!