Sedanter yaşam tarzı nedir: Hareketli bir yaşam için 4 öneri

Giderek daha da dijital bir hayat yaşamaya başlıyoruz ve bunun beraberinde getirdiği bazı problemler var. Evet, teknolojinin sunduğu sayısız imkan mevcut ancak pek çok şeyi oturduğumuz yerden halledebiliyor olmak, hareketsiz bir yaşamı da beraberinde getiriyor. Üstelik bunun özel bir adı da var: Sedanter yaşam tarzı.

Çok az fiziksel egzersiz içeren veya hiç içermeyen, günün çoğunu oturarak, uzanarak ve çok az enerji harcayarak geçirmeyi kapsayan bu yaşam tarzı, ofis işlerindeki artışın yanı sıra iş dışındayken ekran başında geçirilen süredeki artışın da bir sonucu. Eğer böyle bir hayat tarzın varsa, sırt ağrısından kas-iskelet sistemi sorunlarına, obeziteden diyabete kadar çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsin. Hatta belki de bunları çoktan yaşamaya başlamışsındır. Sedanter yaşam tarzını ister istemez benimsediğini düşünüyorsan ve kurtulmak için adım atmaya kararlıysan, hareket etmek için her fırsatı değerlendirmelisin. Aşağıdaki 6 belirtiyi gözlemlediysen muhtemelen yeteri kadar hareket etmiyorsun demektir.

  • Uyuduğun saat sayısını 24 saatten çıkarttığında bu sayı gün içinde yaşamak, hareket etmek, aktif ve bir şeylerle meşgul olmak zorunda olduğun saatlerin sayısı. O zamanın yüzde 50’sinden fazlasını oturarak ve hareket etmeden geçiriyorsan değişikliğe gitmenin zamanı gelmiş demektir.
  • Stres, kötü beslenme ve hormon dengesizlikleri haricinde hareket etmemek de yorgunluk üzerinde rol oynuyor. Bunun nedeni vücudun, yani kalp, akciğerler ve kasların giderek kondisyonsuz hale gelmesi.
  • Hareket ve egzersiz olmadan yaşamak, sinir sistemi üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip. Eğer kendini son zamanlarda ekstra gergin hissediyorsan nedeni hareketsiz yaşaman olabilir.
  • Hareketsiz yaşamak demek uyku problemlerinin de habercisi demek. Gün içinde yeteri kadar hareket etmediğin zaman vücudun yorulmayacağı için uyku kalitesi ve süresinde de bozulmalar meydana gelebilir.
  • Yapılan araştırmalar daha hareketsiz kişilerin psikolojik sağlıklarında ve yaşam kalitelerinde de düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

Sedanter yaşam tarzından kurtulup nasıl daha aktif olabilirsin?

  • Fırsat buldukça yakın mesafelere yürümeye özen göster. Hatta yapabiliyorsan mesafeleri giderek uzat ve yürümeyi bir rutin haline getir.
  • İş yerinde ya da evde olabildiğince sık ayağa kalkıp hareket etmeye çalış. En azından yarım saatte bir.
  • Ev işlerini de bu hareket rutinine dahil edebilirsin. Bahçe işleri ya da evi süpürme bile buna dahil.
  • Yerinden kalkmak için telefonunu uzak bir yere de koyabilirsin. Bu senin için bir hatırlatıcı olacaktır aynı zamanda.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam