Şans: Doğru yerde, doğru zamanda olma sanatı ve şanslı olmanın 3 kuralı

Bazı insanların diğerlerinden daha şanslı olduğu hissine kapıldığınız oldu mu? Doğru yerde ve doğru zamanda oldukları için şanslı sayılabilecek bu kişiler gibi olabilmek sizin için ‘’şans’’ değil. Bu yazımızda şansınızı nasıl artırabileceğinize dair kısa ipuçları veriyor olacağız.

şansAraştırmalar şansı yüksek olan adlandırılan kişilerin ortak özelliklerinin olduğunu söylüyor. Bu kişiler diğerlerinin yapamadığı, farklışeyler yaparak şanslarının yüksek olmasını sağlıyorlar. Bu farklılıkların neler olduğunu sizler için araştırdık;

Dikkatinizi verin

Şanslı insanlar dikkat yeteneklerini diğer insanlardan daha iyi kullanırlar. Diğer insanların gözünden kaçan şeyleri fark ederler. Bunun sonucunda da, başkalarının dikkatinden kaçan fırsatları görebilirler. Başka insanlar da aynı şeyi yapabilir, ama sadece şanslı insanlar gözlerinin önündeki fırsatı fark ederler.

Nasıl daha dikkatli olabilirsiniz?

Önerimiz, bir fikir defteri tutmanız. Aklınıza gelen fikirleri yazmayı alışkanlık haline getirin. Bu size önemsiz ve gereksiz gibi gelebilir, ancak bu alışkanlık hayatınızda büyük değişiklikler olmasını sağlayabilir.

Eğer fikir defteri tutarsanız, daha dikkatli olursunuz. Çünkü, sürekli defterinize yazabileceğiniz bir şey ararsınız. Fikirlerin kafanızdan fark edilmeden silinmesine izin vermezsiniz. Fikri bulup defterinize yazarsınız.

Yeni şeyler deneyin 

Yeni şeyler denemek sizi başka türlü göremeyeceğiniz yeni dünyalarla tanıştırır. Bunun sonucu olarak da gelecek fırsatlar için kapılarınızı açık tutmuş olursunuz.

Yeni şeyler denemenin en iyi yollarından biri, ek işlerle uğraşmaktır. Farklı uğraşlarınızın olması yeni bir şeyi kolay yoldan keşfetmenizi sağlar. Ek iş yaparak normal işinizi  bırakmadan da gerçek bir şey yaratabilirsiniz.

Farklı uğraşların sizi neye götüreceğini asla bilemezsiniz. Belki bir blog açarsınız, zamanla gelişir ve yeni işiniz haline gelir.

Yeni insanlarla tanışın

Yeni şeyler yapmak gibi yeni insanlarla tanışmak da önünüze yeni fırsatlar çıkmasını sağlayabilir. Yeni insanlar aklınıza yeni fikirler getirebilir ve bu, fikirleri gerçekleştirecek bağlantılara ulaşmanıza yardımcı olur.

Yeni insanlarla tanışmak için değişik sosyal ortamlara girebilirsiniz. Ne kadar çok farklı sosyal ortamlara girerseniz sizin için o kadar iyi çünkü bu şekilde bin bir türlü insanla tanışırsınız.

Özünde, şansınızın dönmesi için yapmanız gerekenlerse;

Fırsatların size gelmesi için kapılarınızın açık olması.

Fırsatlar kapınıza geldiğinde bunun farkında olmak.

Bu iki şeyi ne kadar iyi yaparsanız, o kadar şanslı olursunuz ve siz de doğru zamanda, doğru yerde olanların arasına katılırsınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!