Sanayi’de bir lezzet vahası: Sanayi 313

Bildiğiniz tüm brunch’ları unutun, alışılmışın dışında olanı ve anında bağımlılık yapanı anlatayım bugün size.

Olay mahalli Sanayi 313. Tam olarak Maslak Oto Sanayi’nin göbeğinde yer alıyor, komşu dükkanlar da haliyle oto tamircisi. Aynı zamanda mimarlık ve tasarım ofisi olan Sanayi 313’ün mutfak kısmı, kendine methiyeler dizdirecek kadar iddialı. Hal böyle olunca brunch’ı da diğerlerinden bir hayli ayrışıyor.

İlgili yazı: Food Fashionista Mutfak Salakları’yla buluştu: Mükellef bir pazar kahvaltısı ve organik bir sohbet

En baştan belirteyim ki kimse için vakit kaybı olmasın. Eğer ki brunch’ta hacimsel rekora koşanlardansanız, yani nitelikten ziyade niceliğe bakarımcılardansanız, yazıyı burada sonlandırabilirsiniz. Zira burası; uzun uzun açık büfelerle, tabak tabak üstüne serpme kahvaltılarla benzeşen bir yapıda değil. Menüdeki her şey özenli, her şey çok lezzetli ve her bir parçanın ayrı bir hikayesi var. İşte bu yüzden beni çekiyor Sanayi 313. Çünkü açık büfelerde tabak yapabilen değil, aksine o karmaşada kaybolan birisiyim. Aynı zamanda, deneyimlerim sayı arttıkça lezzetin standartlaştığını ve hatta minimuma indiğini gösterdi hep.

Buraya kadar geldiysen, demek ki sen de nicelikten ziyade nitelikçisin. O zaman hazırsan başlıyoruz. Bakalım Sanayi 313’ün brunch’ında neler var:

  • Yumurta merkezli envai çeşit tabaklar bulunuyor. Mesela; biscuit ekmeğine domuz bacon’lı göz yumurta, mantarlı avokadolu çırpılmış yumurta, isli çerkez peynirli füme etli tost yanında göz yumurta, ıspanaklı fırın patates yanı poşe yumurta. Ekmeğiyle, yumurtasıyla, yan yiyeceklerle gayet doyurucu olan bu tabakların fiyatı 28 – 32 tl. arasında.
Sanayi 313’te kahvaltı tabakları oldukça doyurucu ve lezzetli.
  • İlk öğünün olmazsa olmazı, isli çerkez peyniri – sepet peyniri – eski kaşar peynirinden oluşan peynir tabağı 30 tl.
  • Klasik brunch’a ek olarak ana yemekler de menüde mevcut. Sebebi, tüm gün süren brunch’ta Sanayi 313’ün diğer yemeklerini de deneyimlemek isteyenlerin olabileceği. Bu ince ayrıntı iyi ki düşünülmüş.
  • Domuz kaburgası, ıspanaklı kiş, lime’li köfte, kokoreç burger, dana eti ve mevsimine göre değişmekle birlikte palamut, ana yemekler kısmında yer alıyor ve fiyatları 30 – 44 tl. arasında.
kuzu kokoreç
Kuzu kokoreç, burger hali ile beni adeta mest etti.

Ana yemeklerde, kokoreç burger’a bir paragraf açmak istiyorum; çünkü benim damağım sakatata bayılıyor ve sakatatla her daim aşk yaşıyor. Kuzu kokoreçin burger hali çok yaratıcı ve beni mest eden bir tabak olmuş. Karamelize soğan, kaya koruğu kokorece daha da anlam katmış. Kesinlikle bu tabağı eksik etmeyin. Sakatata ön yargılı olanların bile durumları pozitife dönebilir, o denli.

Bir de tatlı büfesi var ki; daha ne kadar lezzet patlaması yaşarım derken, olayın artarak devam edebileceğini gösteriyor. Trifle’lar, cookie’ler, crumble’lar, krep dantelli ekler ve niceleri vücudunuzdaki her bir parçaya iyi gelecek ☺

Sanayi 313 tatlı
Sanayi 313’teki tatlılarla, vücudunuzdaki her bir parça mutluluğa doyacak.

Sanayi 313 brunch’ı her cumartesi 10:00 -18:00 saatleri arasında. Mekan pazarları kapalı. Hafta içi ise gündüz saatlerinde açık, akşamları sadece özel etkinlikler olduğunda açık oluyorlar. Civardaki beyaz yakalılar, hafta sonunu beklemeden öğle yemekleri için Sanayi 313 ile ciddi düşünebilirler ☺

Özetle; ince düşünülmüş, lezzet patlamaları yaşanacak menüsüyle, sakince bir hafta sonu keyfi için kesinlikle tavsiye ederim. Şef Müge Ergül’ün eline sağlık, tüm bunların yaratıcısı o çünkü☺

Not baremi: 4.5/5 – Götür beni gittiğin yere –  

Damaktan Dimağa
Endüstri Mühendisliği eğitimimi tamamladıktan sonra uluslararası bir firmada profesyonel kariyerini devam ettiren Damaktan Dimağa, fırsat bulduğu hatta yaratabildiği her an yeni tatlar deneyip, yeni ... Devam