Food Fashionista Mutfak Salakları’yla buluştu: Mükellef bir pazar kahvaltısı ve organik bir sohbet

Cemal Süreya’nın dediği gibi “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı!” Bir de kahvaltıya lise arkadaşların Mine, Nilay ve Pınar geliyorsa! Bir de üstüne Uplifers’ın yemek gurusu food fashionista Merve geliyorsa! İşte şimdi kahvaltının telaşla, heyecanla, masanın detaylarıyla, değişik tarifler bulma heyecanıyla bir ilgisi olmalı!

FullSizeRender (2)

Yandık! Bu kahvaltı biraz havalı olmalı! Mutfak Salakları kendini artık ispatlamalı! Mesela içinde taze otlar, tropikal meyveler, adı zor telaffuz edilen peynirler olmalı! Olmalı ki bugüne kadar yüzlerce cafede değişik kahvaltılar görmüş food fashionista etkilensin, lise arkadaşlarımız da “bu ne sofra be” desin!

Hazırlıklar günler önceden başladı! Omlet mi? Çok basit kaçar! En iyisi menemen! Ama o da çok geleneksel oldu! En iyisi fırında menemen! Böyle dersek bir de onları renkli minik güveçlere koyarsak! Yok yok en iyisi eggs benedict! Of aşırı havalı oldu! Elde var bir!

Havalı peynir tabağı! Yanında kızarmış ekmek ve kuru meyvelerle! Elde var iki!

FullSizeRender (5)

Peki ya tatlı? Krep mi yoksa pankek mi? Yanında fransız marmelatları mı taze meyveler mi? Pankek ve taze meyveler! Elde var üç!

FullSizeRender (6)

Normal domates mi? Asla! İnternetten organik bir siteden sarı ya da yeşil domatesler sipariş edilip, üstüne taze biberiye ve Ayvalık zeytinyağı ile servis edilmeli! Elde var dört!

FullSizeRender (4)

Kruvasan! Günler önceden hamuru için çalışmalar yapılıp, taze taze fırından çıkarmalı! Hatta Paris’e gidip hızlı bir kurs mu alsak? Elde var beş!

Çay olmalı ama taze filtre kahve kokusuyla içeri alınmalı misafirler mutlaka! Bu da tamam!

FullSizeRender (1)

Taze çiçekler! Oldu bu iş!

IMG_0433

Kağıt peçete olur mu yeni ütülenmiş, rengarenk bez peçetelerle masa kurulmalı! Bu da tamam!

Diye günlerce düşündük ama bunların çoğunu yapamadık sevgili Uplifers okuyucuları!

Yapmamıza da gerek yokmuş aslında! Çünkü masada çok eski, kaliteli yıllar vardı. Taptaze dedikodular vardı! Lezzetli anılar vardı. Gerçek sohbet ve ev yapımı kahkaha vardı. Daha ne olsun? Tıka basa doyduk! Food Fashionista’dan ve lise arkadaşlarımızdan tam not aldık! Size de minik ve basit bir tarif bıraktık! Afiyet olsun!

FullSizeRender (3)

Fırında domatesli dil peyniri

Malzemeler
2 adet domates
100 gr. dil peyniri
1 diş sarımsak
1-2 dal taze kekik
Tuz, karabiber

Domatesleri enine doğru ikiye bölüp çekirdekli kısımlarını oyup, çıkartıyoruz. Tuz ve karabiber ile iç kısımlarını ovup, ince doğradığımız sarımsakları domateslere paylaştırıyoruz.
Dil peynirlerini incecik dilimleyip domates çanaklarının içine yerleştiriyoruz.

180 derece fırında peynirler eriyinceye kadar pişiriyoruz. Fırından çıkınca üstüne taze kekik dallarından koyuyoruz. Enfes oluyor!

Mutfak Salakları
Mutfak Salakları, Nur-Burak Tunay çiftinin sürekli workshoplara katılıp, mutfakta sanat eseri gibi yemekler yapan uyuz arkadaşlarına karşı kurdukları bir yemek grubu. Hep rock grupları ... Devam